Бендата М.С., Мельничук А.Г., Копняк Н.І.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Необхідність впровадження управлінського обліку на підприємстві

За сучасних умов для успішного контролю й управління витратами на виробництво продукції та формування її собівартості важливо впроваджувати управлінський облік. Це не означає, що фінансовий бухгалтерський облік втрачає своє значення в управлінні підприємством. Збагачений оперативним аналізом руху грошових коштів, динаміки інвестиційних витрат в інноваційний розвиток підприємства фінансовий облік безпосередньо використовується в управлінні підприємством.

Однак дані фінансового обліку відображують результати минулої діяльності підприємства і призначені виключно для зовнішніх користувачів, а управлінський облік необхідний для внутрішніх потреб фірми, тобто для її керівництва і спрямований на діяльність в майбутньому.

Дослідження питань теорії і практики організації системи управлінського обліку в Україні проводять такі науковці як: П.Й.Атамас, Ф.Ф.Бутинець, С.Ф.Голов,  З.В.Задорожний, Т.П.Карпова, В.С.Лень, О.В.Лишиленко, Л.В.Нападовська, Н.М.Малюга, А.В.Озеран, М.С.Пушкар, В.В.Сопко, Г.Карась, Г.О.Партин та інші.

Управлінський облік – це процес виявлення , вимірювання, збирання, нагромадження, аналізу, підготовки, інтерпретації та передачі облікової інформації, яка використовується управлінським персоналом  при прийнятті управлінських рішень та для забезпечення ефективного використання ресурсів.[1]

Хоча управлінський облік має рекомендаційний характер і про його необхідність не йде мова ні в законодавчих актах, ні в нормативних документах, все ж таки багато науковців схиляються до думки щодо обов’язкового ведення управлінського обліку на підприємствах, з метою ефективної діяльності підприємства.

Такий науковець як Гуцайлюк З. дійшов висновку щодо визначення управлінського обліку, який являє собою облік витрат і доходів, облік ефективності господарської діяльності взагалі та капіталовкладень зокрема, методи оптимізації та імітації господарських процесів.

В свою чергу Білоусова І. у своїй статті про роль управлінського обліку говорить про те, що управлінський облік активно впливає на підвищення ефективності виробництва за рахунок зниження собівартості виробленої продукції, що прямо веде до збільшення прибутку. І це результат лише тієї частини управлінського обліку, який зведено до управління витратами підприємства, а управлінський облік має набагато ширший спектор діяльності.

Ще одним науковцем, що відстоює позицію необхідності управлінського обліку, є Нападовська Л.В.. У своїх роботах вона відзначає основні переваги  його запровадження на підприємствах, до яких відносить такі:

- досягнення прозорості при формуванні собівартості продукції та оптимізації асортименту продукції, що дасть змогу поступово збільшити частку найвигідніших видів продукції в продуктовому портфелі;

- реальну можливість формування гнучкої цінової політики, вигідної не лише підприємству, а й покупцям;

- появу можливості оцінки з точки зору ефективності витрат за всіма  видами продукції, функціями, процесами, проектами, відповідальними особами, регіонами. А отже підвищення ефективності контролю та управління. [2]

Організація управлінського обліку є внутрішньою справою самої організації. Ведення управлінського обліку не є обов’язковим для підприємства, але його наявність забезпечує ефективність управління діяльністю. Тому рішення про доцільність ведення управлінського обліку керівник організації ухвалює виходячи з оцінки витрат і вигід від його функціонування. Вирішальне значення при цьому мають відігравати розміри підприємства, потреби щодо забезпечення інформацією всіх рівнів управління та методики збору й опрацювання даних. [3]

Для досягнення поставлених цілей необхідно враховувати загальні напрямки розвитку, а також дійсний стан фінансового обліку, аналізу, планування і контролю на підприємстві. Крім того, слід брати до уваги, що система управлінського обліку на кожному підприємстві унікальна, оскільки враховує специфіку його діяльності. Не існує однакових систем управлінського обліку так само, як і не існує однакових підприємств. Кожна з існуючих систем будується для конкретних цілей її функціонування. Кожен суб'єкт господарської діяльності самостійно, за власним бажанням (виходячи з потреб, затрат та очікуваного результату), будує систему управлінського обліку.

Інформація, що надається управлінським обліком, орієнтована на задоволення потреб як стратегічного, так і поточного управління, оптимізацію використання ресурсів, забезпечення оцінки ефективності діяльності підрозділів і окремих менеджерів, підприємства в цілому.Управлінський облік забезпечує оцінку слабких і сильних сторін і загальної ефективності ведення підприємством. [4]

Отже, система управлінського обліку виступає як важливий інструмент ефективної діяльності підприємства, покликаний забезпечити координацію, взаємодію та погодженість окремих елементів управління для досягнення стратегічних цілей управління.

Сучасний управлінський облік забезпечує потреби не тільки виробництва, а й маркетингу, управління дослідженнями  та інших функцій бізнесу. Він розробляє методи здобування інформації про вирішальні чинники успіху: витрати, час, якість тощо.

Таким чином, дослідження питання розвитку і запровадження управлінського обліку актуальні на сьогодні і потребують подальшого розгляду фахівцями, науковими діячами.

 

 

Література:
          1.
 Засадний Б.  Управлінський облік: шлях до ефективного управління // Справочник экономиста . – 2009. - № 1-2. – C.85-90

2.  Нападовська Л.В  Управлінський облік: суть, значення та рекомендації щодо його використання в практичній діяльності вітчизняних підприємств//  Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - № 8-9. – C.50-62.

3.  Карась Г. Як головбуху організувати управлінський облік // Головбух. – 2008. - № 16. – С.47-51.

4. Бєлоусова І. Управлінський облік на підприємстві //Бухгалтерський облік і аудит. – 2005. - № 4. – C.44-47.

  5.  Нападовська Л.В  Управлінський облік: значення та застосування у практичній діяльності вітчизняних підприємств в умовах ринкових відносин// Бухгалтерський облік і аудит. – 2009. - № 8-9. – C.78-93.