Экономические науки / 7.Учет и аудит

Кривенок Євгеній Васильович

Магістр, Харківський інститут банківської справи УБС НБУ

ШЛЯХИ ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ УПРАВЛІННЯ ДОХОДАМИ ТА ВИТРАТАМИ З МЕТОЮ ОПТИМІЗАЦІЇ ФІНАНСОВОГО РЕЗУЛЬТАТУ

 

Високі темпи розвитку виробництва та підвищення конкурентоздатності продукції в значній мірі залежать від глибокого аналізу виробничої, фінансової і інвестиційної діяльності, реальної оцінки доходів і витрат підприємства, оперативного прийняття управлінських рішень на базі достовірної інформаційної бази, застосування важелів ціноутворення, прогнозування фінансового стану і грошових потоків, оптимізації результатів діяльності. Проблеми розвитку ринкових умов на Україні потребують розробки методологічних і практичних рекомендацій по удосконаленню економічної роботи на підприємствах, що дозволить знизити ризики підприємства і підвищити ефективність діяльності [1].

Актуальність дослідження визначається необхідністю підвищення ефективності управління доходами та витратами, що в сучасних умовах є досить складно. Але саме від ефективного управління доходами та витратами напряму залежить ефективна діяльність підприємства та забезпечення високих темпів розвитку і конкурентноздатності його продукції. Тому підприємствам, передусім, необхідно концентрувати увагу на пошук можливостей поліпшення використання свого вже існуючого виробничого і фінансового потенціалу.

Існує два основні шляхи оптимізації фінансового стану - оптимізація результатів діяльності (підприємство повинне більше заробляти) і раціональне розпорядження результатами діяльності. Проте два вказані шляхи - «заробляти» і «розпоряджатися напрацьованим» - не рівнозначні.

Можливості оптимізації стану підприємства за рахунок раціональнішого розпорядження результатами діяльності ефективні, але з часом вичерпані. Тому необхідно пам`ятати, що базою стійкого фінансового становища організації протягом тривалого часу є отриманий прибуток. Тому, при оптимізації фінансового стану організації необхідно прагнути, перш за все, до забезпечення прибутковості діяльності [2].

Щоб поліпшити фінансові результати та сприяти реалізації виявлених резервів можливо застосувати як в короткостроковому і середньостроковому, так і в довгостроковому періоді наступні заходи:

-розглянути і усунути причини виникнення перевитрат фінансових ресурсів на матеріальні та інші операційні витрати;

-впровадити на підприємстві системи управлінського обліку витрат в розрізі центрів відповідальності та витрат по окремим групам товарної продукції;

-підвищити у складі реалізації питому вагу дрібнооптової товарної продукції;

-здійснити ефективну цінову політику, диференційовану по відношенню до окремих категорій  покупців;

-удосконалити рекламну діяльність, підвищувати ефективність окремих рекламних заходів;

-надавати достатню увагу навчанню і підготовці кадрів, підвищенню їх кваліфікації;

-розробити і ввести ефективну систему матеріального стимулювання персоналу, тісно пов'язану з основними результатами господарської діяльності підприємства і економією  ресурсів;

-використовувати системи депреміювання працівників при порушенні трудової або технологічної дисципліни;

-                   здійснювати постійний контроль за умовами зберігання і транспортування товарної продукції [3].

Впровадження зазначених заходів дозволить реалізувати виявлені резерви та покращить загальну якість функціонування підприємства, що, в свою чергу, призведе до оптимізації фінансового результату діяльності підприємства.

Отже, важливе значення в боротьбі за зниження собівартості та підвищення прибутку має дотримання найсуворішого режиму економії на всіх ділянках виробничо-господарської діяльності підприємства. Послідовне здійснення на підприємствах режиму економії виявляється насамперед у зменшенні витрат матеріальних ресурсів на одиницю продукції, скороченні витрат по обслуговуванню виробництва, керуванню й інших непродуктивних витрат.

 

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

 

1. Таратута Лілія Вікторівна.. Удосконалення методів економічної роботи на підприємствах з метою підвищення ефективності їх діяльності: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національна металургійна академія України. — Д., 2003. — 19 с. : табл.

2. Костюк О.М. Покращання фінансового стану підприємства на базі менеджменту структури капіталу : Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / О.М. Костюк; Укр. акад. банк. справи. — Суми, 2001. — 18 с. — укp.

3. Материнська О. А. Теоретичні засади аналізу фінансових результатів [Електронний ресурс] / О. А. Материнська, В. М. Чорна. - Режим доступу до журн. : http://www.rusnauka.com/8_NND_2010/Economics/60683.doc.html