Рожков Ю.В.

Факультет обліку і аудиту

Науковий керівник:

викладач, Піскунов Р.О.

 

ХЕДЖУВАННЯ РИЗИКІВ ПОВЯЗАНИХ З ОЦІНОКОЮ ОСНОВНИХ ЗАСОБІВ

 

Теперішня ситуація в Україні говорить про те , що основними складовими проблеми внутрішньої економіки є оцінка хеджування основних засобів. Це пов’язано з тим, що ринкова стійкість підприємства, стабільність розвитку залежать від ефективності оцінки основних засобів.

В Україні склалося так, що в податковому обліку не здійснено опис та облік визначення «хеджування». Це пов’язано з тим, що операції з хеджуванням бухгалтерських ризиків в Україні стали застосовуватися на практиці недавно. Тому ці операції не можуть бути достовірно визначені та обкладені податком. В податковому обліку повинно бути чітке визначення «хеджування» та віднесення таких операцій до складу доходів, які повинні бути достовірно визначенні та обкладатися податком.

Основною мета роботи становить хеджування ризиків пов’язаних з оцінкою основних засобів.

Для цього були поставлені такі задачі: проаналізувати визначення хеджування згідно нормативних актів; згрупувати твердження, відмітити спільні та відмінні риси; дати рекомендації, щодо уточнення визначення хеджування.

Для того, щоб зробити якісну оцінку основних засобів, треба проаналізувати зміст твердження «хеджування». Проаналізуємо зміст твердження згідно Закону України « Про оподаткування прибутку підприємства», Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 13 «Фінансові інструменти» та Міжнародний (стандарт) фінансової звітності 39 «Фінансові інструменти призначення та оцінка»

 

 

Хеджування

Бібліографія

Хеджування- застосування одного чи декількох інструментів хеджування з метою повної чи часткової компенсації змін справедливої вартості об'єкта хеджування або пов'язаного з ним грошового потоку.

Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби" Затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 р. №92.

Хеджування – цільове призначення виробничого фінансового інструмента до повної або часткової компенсації чистого прибутку або збитку від зміни справедливої вартості хеджуємих грошових потоків.

Міжнародний (стандарт) фінансової звітності 39 «Фінансові інструменти призначення та оцінка»

Визначення відсутнє.

Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” N 335/94-вр від 28.12.94. В редакції Закону N 440-ІV від 16.01.2003

 

Проаналізувавши зміст твердження хеджування, можна зробити висновки про спільні та відмінні риси в законодавчих документах.

Спільні та відмінні риси поняття «хеджування» в законодавчих документах

спільні риси

Відмінні риси

Грошові потоки при визначенні хеджування

В П(С)БО 13 – змін справедливої вартості об’єкта хеджування, а в М(С)ФЗ 39 – тільки грошових потоків

Інструменти хеджування

В П(С)БО 13 – справедлива вартість оцінки чітко визначена, а в М(С)ФЗ 39 – більш загальне.

 

Отже , згідно наведеного визначення, проаналізувавши спільні та відмінні риси можна зробити висновок, що визначення «хеджування в П(С)БО 13 є більш точнішою та повною за змістом, адже охоплює більш доступні вимоги для обліку цих інструментів.

Зі зробленого аналізу можна дати рекомендації щодо вдосконалення обліку ризиків хеджування основних засобів. В П(С)БО 7 та в М(С)ФЗ 39 хеджування бухгалтерських ризиків розглянуто, а податковому обліку – ні. Це пов’язано з тим, що в податковому обліку хеджування не обкладається податком, тому в податковому обліку треба ввести термін «хеджування» та облік хеджування ризиків пов’язаних з оцінкою основних засобів.

Отже, у дослідженні зроблено спроби вдосконалення аналізу регулювання ризиків хеджування пов’язаних з оцінкою основних засобів, що на відміну від існуючих інструментів, що і буде розглянуто в подальшому дослідженні.

 

 

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

 

1.     Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 "Основні засоби" Затверджене наказом Міністерства фінансів України від 27 квітня 2000 р. №92.

2.     Закон України “Про оподаткування прибутку підприємств” N 335/94-вр від 28.12.94. В редакції Закону N 440-ІV від 16.01.2003.