Обушак Д.М.

наук. кер. Кравчук І.П.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Конкуренція і конкурентоспроможність, в ринковій економіці та пропозиції щодо їх вдосконалення

Кон­куренція присутня скрізь, де зіштовхуються різні інте­реси і позиції, де існує боротьба за ті чи інші блага (у науці, політиці, спорті). Особливе і першорядне значен­ня конкуренція має в економіці, вона супроводжується змаганням між суб’єктами за: споживача і більш повне задоволення його потреб, найбільш вигідні умови використання капіталу, частку на ринку. Успіх кожного суб`єкта залежить від ціни і якості товару, який він постачає на ринок. Отож, конкуренція між продавцями на ринку відбувається тільки у випадку їх конкурентоспроможності.

Дослідження ролі економічної конкуренції присвячено праці російських та вітчизняних дослідників: В. Андрійчука, В. Базилевича, З. Борисенко, В. Вітвицького, П. Саблука, Л. Цигичко. Слід також зазначити вчених економістів, які розглядали конкурентоспроможність в ринковій економіці: Р.Райх, П.Кругман, М.Портер: вони схиляються до того, що країна не може бути конкурентоспроможною в усіх галузях, а тільки в декількох або в одній, тобто під сумнів ставиться можливість використання даного терміну, щодо всієї країни.

Зокрема М.Портер  є засновником теорії конкурентних переваг країни. Зробивши певні дослідження він визначив, що на конкурентоспроможність впливає чотири фактори: факторні умови, умови попиту, стратегія фірми та споріднені галузі. Також на всі ці детермінанти впливає держава та кластери, які функціонують в ній [1, с.7].

У сучасній економічній теорії ринок називається конкурентним, коли кількість підприємств, що продають однорідний про­дукт, настільки велика, а частка конкретного підприє­мства на ринку настільки мала, що ніяке підприємство - одне і самостійне - не може істотно вплинути на ціну товару шляхом зміни обсягу продажів. Ціна при даних умовах визначається ринковими силами і не може свідомо контролюватися продавцем [4, с.42].

 Суб'єкти господарювання в умовах ринкової економіки не можуть обмежитися ви­нятково "пасивними" чеснотами, тобто не обманювати клієнта, не змушувати його переплачувати за товар, не нав'язувати невигідних умов і т.п. усе це необхідно, але недостатньо. Навіть із двох гарних продуктів споживач прагне вибрати кращий. Тому підприємства змушені постійно шукати шляху удосконалювання своєї про­дукції, прагнучи обігнати конкурентів у задоволенні за­питів покупців [2,с.54].

Таким чином, конкуренції приділяється роль головного стабілізатора ринкової економіки, у якій індивідуалізм і відокремленість товаровиробників ство­рюють найсильнішу мотивацію для учасників госпо­дарських процесів, а конкуренція направляє їх діяль­ність у сприятливе для всього суспільства русло. Адже в ній перемагає той, хто повніше задовольняє інтереси споживачів [3, с. 7].

Аналізуючи праці різних науковців, ми дійшли висновку, що для підвищення конкурентоспроможності на ринку підприємству  необхідно:

-           підвищувати технічний та технологічний рівень оснащення підприємств, що даватиме маловідходне виробництво і відповідно зменшуватиме витрати;

-           вдосконалювати якість продукції, шляхом стандартизації, сертифікації, використання екологічно чистих ресурсів, настільки, щоб інше підприємство не могло створити аналогів;

-           впроваджувати ринкову новизну, шляхом створення на підприємствах науково-дослідного центру;

-           вдосконалювати рекламу, шляхом психологічного чинника;

-           вводити після продажне обслуговування, якщо фірма виготовляє якийсь товар;

-           підвищити швидкості реагування на зміни споживчого попиту;

-            прискорити  процесів розробки та постановки на виробництво нових товарів;

-            скоротити термін постачання продукції або надання послуг;

-           економії часу, зниження витрат, забезпечення гнучкості, покращення якості і інше.

Отже слід відзначити, що стрімке підвищення рівня конкуренції на внутрішньому і зовнішніх ринках, зростання вимогливості споживачів буде призводити, на нашу думку до того, що в найближчий час на процвітання може сподіватися лише те підприємство, яке володітиме конкурентними перевагами в усіх сферах.

Аналізуючи все вищезазначене слід сказати, що конкуренція є необхідною тому, що вона стимулює підприємців до вироблення кращої, якіснішої продукції і в кінцевому результаті всі залишаються задоволеними: підприємці отримують прибуток за реалізацію свого товару, а покупці задовольняють свої потреби придбаним товаром.

Література:

1.    Житарюк В.В.Економічна інтеграція і глобальні проблеми сучасності/ Житарюк В.В.//-2008р. - с.7

2.    Хвесик Ю.М. Сутність конкуренції та фактори впливу на стан ринкового конкурентного середовища/Хвесик Ю.М.//Інвестиції: практика та досвід. -  2009р. - №4. -  с.54

3.    Хайек К.Ю. Конкуренция как процедура открытия /Вопросы философии. // Хайек К.Ю. - 1989 - №12.- с. 7

4.    Юданов А. Теорія конкуренции: прикладные аспекты / Юданов А. //МЭ и МО - 1997р. - №6 -  с.42