Зайцева М.О.

Харківський національний економічний університет

Розроблення стратегії фінансового оздоровлення підприємства з огляду на стан зовнішнього

та внутрішнього середовища його функціонування

 

Сучасні умови господарювання вітчизняних підприємств характеризуються посиленням конкуренції завдяки розвитку інтеграційних процесів, високою нестабільністю зовнішнього середовища, низьким рівнем прогнозованості його змін, що призводить до погіршення показників їх фінансово-господарської діяльності та появи багатьох кризових явищ.

Нагальною проблемою є розробка механізму попередження банкрутства. Фінансова природа санації та формування її механізму, направленого на створення економічних умов для відновлення платоспроможності та зміцнення фінансового стану промислових підприємств в умовах розвитку ринкових відносин, має пріоритетне наукове і практичне значення.

Актуальність теми роботи обумовлена тим, що в умовах кризи значне місце займає та є найбільш трудомістким завданням пошук альтернатив і вибір адекватної санаційної стратегії підприємства. Особливої актуальності означені питання набувають в умовах високої мінливості зовнішнього середовища функціонування суб’єктів підприємництва. 

Дослідженню широкого кола питань управління санацією підприємств приділяється значна увага у працях багатьох науковців: Копилюк О. І., Бланк І.А., Федорова В. О., Грачов В. І., Клебанова Т. С., Бондар О. М., Мозенков О. В., Серебряков О. В. та інших.

Мета роботи полягає в обґрунтуванні та виборі стратегії фінансового оздоровлення підприємства на прикладі ВАТ «Юність».

Слід зауважити, що зміст рішень і заходів, що складають сутність певної санаційної стратегії, у першу чергу, пов'язаний із глибиною кризових явищ на підприємстві, що санується. Однак, оскільки підприємство – це відкрита економічна система, то значний вплив на формування санаційних рішень спричиняє також і стан зовнішнього середовища, у якому функціонує підприємство. Отже, для формування ефективної санаційної стратегії необхідно враховувати синергетичний ефект взаємодії зовнішнього й внутрішнього середовища підприємства, що стає можливим при використанні матриці санаційних стратегій [1].

Матриця санаційних стратегій підприємства використовується для допомоги менеджерам у прийнятті рішення про вибір стратегії фінансового оздоровлення підприємства. Вона представляє собою схему з 9 квадратів, у яких розміщена обмежена кількість альтернатив стратегій. Вибір певної стратегії обумовлюється двома обставинами: клас кризи на підприємстві (криза для власників, криза для кредиторів, криза для підприємства) і станом зовнішнього середовища (сприятливий, нейтральний, несприятливий). На перетині визначеного класу кризи підприємства і стану його зовнішнього середовища обирається відповідна санаційна стратегія підприємства з пріоритетними інструментами її реалізації.

Класи кризи на підприємстві та відповідні їм стратегії визначаються таким чином:

класу кризи для власників відповідає стратегія відновлення ефективного функціонування (А). Метою даної стратегії є забезпечення стабільних темпів росту фінансових результатів діяльності підприємства;

класу кризи для кредиторів відповідає стратегія відновлення платоспроможності (В), що передбачає оптимізацію грошових потоків  шляхом своєчасного виконання зобов’язань підприємства;

класу кризи для підприємства відповідає стратегія запобігання банкрутства (С), метою впровадження якої є призупинення розвитку кризових явищ на підприємстві та недопущення його ліквідації [2].

Стан зовнішнього середовища функціонування підприємства впливає на вибір інструментів для впровадження обраної стратегії, а саме:

залучення джерел зовнішнього фінансування для реалізації санаційних заходів (активне залучення коштів на фінансовому ринку, санаційні кредити держави, залучення коштів санаторів та інвесторів) (j = 1);

пошук оптимального співвідношення між залученими джерелами фінансування та максимально ефективним використанням власних коштів підприємства (максимізація вхідних грошових потоків, реструктуризація та пролонгація зобов’язань) (j = 2);

пошук внутрішніх резервів фінансування санаційних заходів (зменшення вихідних грошових потоків, санація балансу) (j = 3).

Графічне зображення матриці санаційних стратегій Sij, де i – клас кризи підприємства, і = {А, В, С}; j – показник стану зовнішнього середовища j = {1, 2, 3}, представлено на рис. 1.

 

 

Рис. 1. Матриця санаційних стратегій підприємства [2]

 

Таким чином, для того, щоб обрати фінансово-санаційну стратегію розвитку підприємства, необхідно спиратися на визначений клас кризи підприємства і стан його зовнішнього середовища.

Для того, щоб проаналізувати внутрішнє середовище підприємства, необхідно спочатку виділити перелік показників, за допомогою яких можна охарактеризувати його стан. До таких показників відносяться: показники прибутковості (рентабельність власного капіталу, рентабельність активів, темп зростання валового прибутку, темп зростання чистого прибутку, рентабельність основного капіталу), показники ліквідності (коефіцієнт абсолютної ліквідності, коефіцієнт швидкої ліквідності, коефіцієнт покриття, співвідношення дебіторської й кредиторської заборгованості, коефіцієнт маневреності власних оборотних коштів), показники фінансової стійкості (коефіцієнт автономії, коефіцієнт фінансової незалежності капіталізованих джерел, коефіцієнт довгострокової фінансової незалежності, коефіцієнт забезпеченості власними оборотними коштами, коефіцієнт фінансування).

Що стосується зовнішнього середовища функціонування підприємства, то для спрощення розрахунків і з огляду на реальний його стан, можна одразу охарактеризувати його як несприятливий, оскільки в даний момент він обумовлений домінуючим впливом фінансової кризи, яка панує на сьогодні у всіх ланках економіки України.

Наступним етапом визначення стану внутрішнього середовища підприємства є розрахунок визначених показників його діяльності.

Аналізуючи отримані результати розрахунків показників діяльності ВАТ «Юність», можемо зробити висновок про низьку прибутковість, ліквідність і фінансову стійкість підприємства, що підтверджується відсутністю у нього протягом всього досліджуваного періоду чистого прибутку, та крім того зростанням збитковості, коштів для погашення зобов'язань, власних обігових коштів і значною його залежністю від зовнішніх джерел фінансування. Таким чином, стан аналізованого підприємства діагностується як критичний, що вимагає його негайного оздоровлення у рамках фінансової санації.

На основі розрахованих даних визначимо клас кризи підприємства у такий спосіб. Отримані значення груп показників фінансового стану підприємства зіставимо з нормативними значеннями. Якщо переважна більшість (більше 2/3) показників відповідають нормативним значенням, то група, що характеризує певний бік фінансового стану, оцінюється в цілому позитивно (+), і навпаки (–).

У табл. 1 наведена характеристика класів кризи і правила їхнього розпізнавання [2].

Таблиця 1

Характеристика класів кризи підприємства

Клас

кризи

Характеристика класу

кризи

Правила розпізнавання класу кризи

Криза для власників

Доходність підприємства знижується, рентабельність мінімальна або відсутня, темпи приросту доходів від'ємні

Прибутковість (PR)

Ліквідність (L)

+

Фінансова стійкість (FU)

+

Криза для кредиторів

Підприємство не може забезпечити своєчасне і повне виконання зобов'язань, низька ліквідність, мінімальна доходність (або відсутня)

Прибутковість (PR)

Ліквідність (L)

Фінансова стійкість (FU)

+

Криза для підприємства

Порушена фінансова стійкість підприємства, низький (критичний) рівень фінансової автономії, ліквідність і дохідність знаходяться на низькому рівні

Прибутковість (PR)

Ліквідність (L)

Фінансова стійкість (FU)

 

Результати діагностування класу кризи для ВАТ «Юність» подано у табл. 2.

Таблиця 2

Динаміка класу кризи ВАТ «Юність»

Ідентифікатор показника

Значення за роками

2005 р.

2006 р.

2007 р.

2008 р.

2009 р.

PR

L

FU

Діагностика класу кризи

Криза для підприємства

Криза для підприємства

Криза для підприємства

Криза для підприємства

Криза для підприємства

 

За даними табл. 2 видно, що впродовж всього аналізованого періоду ВАТ «Юність» знаходиться у стані кризи для підприємства, що свідчить про досить давнє коріння негативних явищ і вимагає прийняття негайних заходів для усунення наслідків дії фінансової кризи.

Таким чином, оскільки згідно матриці санаційних стратегій (рис. 1), ВАТ «Юність» станом на 2009 р. позиціонується у нижньому правому її квадраті (стан зовнішнього середовища – несприятливий, стан внутрішнього середовища – криза для підприємства в цілому), тому найбільш доцільною для неї виступає стратегія запобігання банкрутства, метою якої є призупинення розвитку кризових явищ і недопущення ліквідації господарюючого суб'єкта, на основі пошуку внутрішніх резервів фінансування санаційних заходів.

На відміну від зовнішніх джерел фінансування здійснення фінансової санації за рахунок внутрішніх ресурсів виробничої системи висуває інші завдання та проблемні питання. Пріоритетом «внутрішнього» оздоровлення виробництва є пошук шляхів самодостатнього розвитку, сталого функціонування системи при звичайних коливаннях зовнішнього середовища. Головною метою суб'єктів управління стає розробка методик активізації виробництва за такими напрямками:

1) у сфері операційної діяльності: підвищення ефективності використання основних засобів та обігових коштів підприємства; удосконалення маркетингової системи просування продукції на товарних ринках; зміна підходів до структури витрат на виробництво, відмова від надлишкових втрат; підвищення економічної зацікавленості у результатах виробництва з боку працівників;

2) у сфері інвестиційної діяльності: перегляд інвестиційної стратегії підприємства, ревізія інвестиційних програм, бізнес-проектів; стимулювання програм залучення інвестицій від працівників та менеджменту;

3) у сфері фінансової діяльності: ефективне розміщення власного та іншого капіталу в рентабельні активи.

Таким чином, запропонована матриця може бути використана для вибору підприємством адекватної санаційної стратегії, що забезпечить підвищення якості прийняття санаційних рішень у процесі фінансового оздоровлення підприємства.

Література:

1. Управління фінансовою санацією підприємства / С. Я. Салига, О. І. Дацій, Н. В. Нестеренко, О. В. Серебряков. – Запоріжжя : ЗІДМУ, 2005. – 238 с.

2. Берест М. М. Розроблення фінансово-санаційних стратегій підприємства з огляду на стан зовнішнього та внутрішнього середовища його функціонування // У кн.: «Теоретико-методичне забезпечення управління фінансовою діяльністю підприємства: монографія» / Л. С. Мартюшева, І. Б. Медведєва, М. Н. Берест [та ін.] – Х. :АдвА, 2009. – С. 97–114.