Экономика / Экономика предприятия

Торопов Д.

Харківський національний економічний університет, Україна

Формування структурно-функціональної моделі удосконалення процесу управління фінансовими результатами діяльності підприємства

Одним із методів розв’язання удосконалення управління фінансовими результатами діяльності підприємств є побудова структурно-функціональної моделі (IDEF0 - модель).

Методологія IDEF0 – моделі є сукупністю методів, правил і процедур, призначених для побудови функціональної моделі об’єкта, яка відображає його функціональну структуру, тобто дії підприємства та зв’язки між ними. Основні елементи цієї методології ґрунтуються на таких положеннях: графічне представлення блочного моделювання; строгість і точність.

Особливостями стандарту IDEF0 є те, що він дозволяє подати алгоритм аналізу у вигляді діаграми, наглядно представити порядок формування інтегральної оцінки фінансового стану підприємства. Реалізація цього стандарту здійснюється у такий спосіб.

Модель удосконалення управління фінансовими результатами підприємства повинна відповідати на такі питання: 1) які функції та в якій послідовності виконуються в рамках управління фінансовими результатами підприємства; 2) хто є відповідальним за виконання кожної з функцій; 3) на яких етапах управління яка вхідна інформація необхідна; 4) за допомогою яких засобів відповідальний здійснює управління фінансовими результатами підприємства; 5) що є результатом роботи відповідального за управління фінансовими результатами підприємства.

Таким чином, побудова моделі управління фінансовими результатами підприємства починається з побудови контекстної діаграми (рис. 1.).

Входом контекстної діаграми є фінансова звітність підприємства, яка є основним джерелом інформації про фінансовий стан підприємства.

Рис. 1. Контекстна діаграма моделі « Удосконалення управління фінансовими результатами діяльності підприємства »

 

Управлінням контекстної діаграми є розпорядження керівництва підприємства, адже саме воно повинно бути ініціатором для проведення управління фінансовими результатами власного підприємства, і його фінансова стратегія. Таке розпорядження директор надає фінансовому аналітику підприємства і вже фінансовий аналітик повинен займатися процесом управління фінансовими результатами діяльності підприємства. Тому до механізмів контекстної діаграми слід віднести фінансового аналітика. Виходом контекстної діаграми є рекомендації щодо управління прибутком підприємства, що є кінцевим результатом процесу управління фінансовими результатами діяльності підприємства. Як вже зазначалось вище, цей процес складається з декількох етапів, тому доцільно декомпозувати контекстну діаграму на 4 функціональних блоки (рис.2).

Розробивши систему управління прибутком підприємства за центрами фінансової відповідальності (ЦФВ) та узагальнюючий показник оцінки рівня


 

 

Рис. 2. Декомпозиція контекстної діаграми


 

Рис. 3. Декомпозиція блоку « Розробка системи управління прибутком підприємства за ЦФВ »


результатів фінансової діяльності підприємства можна зробити певні висновки, які і дозволяють надати рекомендації щодо управління прибутком підприємства. Цей процес виконується у четвертому функціональному блоці. Входом у який є висновки за обома групами розрахунків, управлінням – саме методики управління прибутком і методики оцінки результатів фінансової діяльності, на основі чого фінансовий аналітик надає рекомендації, які служать виходом цього блоку.

Далі необхідно більш детально розглянути процес розробки системи управління прибутком підприємства за центрами фінансової відповідальності (ЦФВ), що відображено у декомпозиції функціонального блоку «Розробка системи управління прибутком підприємства за ЦФВ» (рис.3.).

Далі на базі методики оцінки результатів фінансової діяльності підприємства фінансовий аналітик за даними фінансової звітності проводить розрахунок інтегрального показника рівня результатів фінансової діяльності підприємства і виходом цього блоку є інтегральний показник рівня результатів фінансової діяльності підприємства. На базі розрахунків, проведених у першому та другому блоках цієї декомпозиції, за допомогою використаних методик оцінки результатів фінансової діяльності підприємства фінансовий аналітик розробляє  узагальнюючий показник оцінки рівня результатів фінансової діяльності підприємства, який і є його виходом.

Таким чином, впровадження сформованої структурно-функціональної моделі дасть можливість на основі вивчення логічних взаємозв’язків між бізнес-процесами підвищити якість прийняття управлінських рішень з управління фінансовими результатами діяльності підприємства.

 

Література:

1. http://uk.wikipedia.org/wiki/IDEF0