Економічні науки/ 10 Економіка підприємства

 

Гулакова Н.В., Мохова А.В.

керівник Голобородько А.Ю.

Донецький національний університет економіки і торгівлі

імені Михайла Туган-Барановського, Україна

НОВІ КОНЦЕПЦІЇ УПРАВЛІННЯ РОЗВИТКОМ ТОРГОВЕЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА

 

Український ринок роздрібної торгівлі впродовж останніх років демонструє високі темпи розвитку, що відбувається здебільшого за рахунок зростання доходів населення та забезпечується створенням магазинів сучасних форматів: гіпермаркетів, супермаркетів, торговельно-розважальних центрів тощо. Середньорічний темп зростання кількості магазинів сучасних форматів у динаміці збільшується, але при цьому, потенціал у даній сфері ще далеко не вичерпаний, що засвідчує актуальність наукових пошуків у сфері методичного забезпечення управління розвитком торговельних підприємств.

Швидко зростаючий ринок роздрібної торгівлі України призводить до збільшення конкуренції. У цих умовах успіх бізнесу багато в чому визначається швидкістю і точністю реакції компанії на зміну зовнішнього середовища. Ефективне управління змінами стає ключовим чинником підвищення конкурентоспроможності та вимагає застосування спеціального методичного інструментарію. На сьогоднішній день в світовій торговельній практиці активно використовуються такі методи управління розвитком, як реінжиніринг, бенчмаркінг та аутсорсинг [1; 2].

Реінжинíринг (reengineering) — комплексна процедура, яка передбачає розробку нових ділових процесів у фірмі або підприємстві шляхом радикального перепроектування існуючих процесів, зазвичай на основі інтенсивного використання у нових процесах електронних систем, зміни умов ведення бізнесу, що у свою чергу дає можливість отримання додаткових конкурентних переваг. Реінжиніринг бізнес процесів – це фундаментальне переосмислення і радикальне перепроектування ділових процесів для досягнення різких, стрибкоподібних покращень у вирішальних, головних показниках діяльності компанії (фірми, підприємства), таких як вартість, якість, швидкість виконання. На відміну від інших технологій поліпшення бізнесу (виробництва) головна риса реінжинірингу бізнес процесів – створення абсолютно нових і більш ефективних процесів (бізнесу, виробництва), без урахування того, що було раніше [4]. Але, як свідчить практика діяльності вітчизняних торговельних підприємств, даний метод управління розвитком не є досить поширеним в Україні. Досить успішним прикладом може служити принципово нова схема організації збуту для українського супермаркету через Інтернет – електронна торгівля (як, наприклад у супермаркеті «Фуршет»). При цьому радикально змінюється традиційне уявлення про те, що для організації торгового бізнесу необхідно як мінімум мати товар, місце продажу, персонал. Для електронної торгівлі цілком достатньо виставити на сайт каталог продукції і організувати прийом заявок з відвантаженням товару зі складу виробника. Отже, виходячи з сутності реінжинірингу, це досить ефективний метод управління розвитком торговельного підприємства, але він потребує значних фінансових коштів, вимагає упровадження наукоємних інноваційних технологій і така кардинальна зміна бізнес-процесів займає декілька років. Мабуть тому цей метод не досить популярний на вітчизняних підприємствах торгівлі і його використовують частково та у поєднанні з іншими підходами.

У сучасному світі все частіше використовується модель аутсорсингу, який розглядається як виконання сторонньою організацією певних завдань або деяких бізнес-процесів, що звичайно не є профільними для бізнесу компанії, але, проте, необхідних для повноцінного функціонування бізнесу. [5]. Аутсорсинг (англ. outsourcing) — передача компанією неосновниx для компанії бізнес-процесів стороннім виконавцям на умовах субпідряду — найчастіше з мотивів зменшення витрат на ці бізнес-процеси, або рідше, для покращення якості результату: послуг, виготовлюваних комплектуючих тощо. Можна виділити такі переваги аутсорсингу:

1.     зростання рентабельності бізнесу. Аутсорсинг дозволяє скоротити витрати на обслуговування бізнес-процесів;

2.     концентрація всіх зусиль на основному бізнесі. Передача супутніх бізнес-процесів на аутсорсинг дозволить направити зусилля на основну справу компанії;

3.     залучення чужого досвіду. Аутсорсингова компанія спеціалізується на визначеному виді діяльності і обслуговує велику кількість фірм, що дозволяє їй досконало розбиратися у всіх поточних питаннях і використовувати напрацьований досвід;

4.     надійність і стабільність. Аутсорсингова компанія несе відповідальність за роботу, яку виконує у відповідності з договором на обслуговування та поточним законодавством;

5.     гнучкість масштабів бізнесу. При збільшенні (скороченні) масштабів бізнесу підприємству необхідно буде наймати (скорочувати) працівників, нести витрати на їх навчання, обладнання робочого місця, платити додаткові податки, компенсації і т. д., що потребує часу та додаткових витрат і може призвести до зниження мобільності бізнесу і зростанню витрат. Для аутсорсингової компанії збільшення або скорочення масштабів вашого бізнесу буде супроводжуватися лише переглядом вартості послуг, які передані на аутсорсинг.

Бенчмаркінг як метод управління розвитком припускає зіставлення результативності складових бізнесу організації з іншими організаціями в конкурентному середовищі. Сьогодні бенчмаркінг є вихідною і невід'ємною базою оцінки та обґрунтування планів вдосконалення і підвищення конкурентоспроможності багатьох успішних підприємств, кожне з яких прагнути стати кращим за інших учасників ринку з тих чи іншими показниками або з їх сукупності й зберегти отримані переваги в протягом максимально тривалого часу.

Вихід за рамки власної галузі дозволяє, як правило, ініціювати позитивні зміни в організації, направлені на завоювання реальних переваг і розробити програми розвитку зі скорочення розривів з конкурентами [1].

Отже, можна сказати, що можливості для застосування зарубіжного досвіду стратегічного аналізу конкурентного середовища в Україні реально існують. А досягнення позитивного результату від його застосування залежить тільки від власного бажання і зусиль. Таким чином, з часом бенчмаркінг повинен стати не разовим заходом щодо поліпшення процесів, а постійної управлінської процедурою, методом безперервного поліпшення будь-якої діяльності підприємства.

Таким чином, у ході проведеного дослідження визначено, що за сучасних умов господарювання саме розвиток підприємств, на противагу їх функціонуванню, забезпечує створення можливостей для успіху в конкурентній боротьбі. Ускладнення форматів роздрібної торгівлі зумовило необхідність впровадження нових методологічних платформ управління розвитком, серед яких у вітчизняній роздрібній торгівлі активно впроваджуються реінжиніринг, аутсорсинг, бенчмаркінг. Подальша адаптація розповсюджених в світі концепцій розвитку, а також вивчення досвіду їх застосування найбільшими успішними вітчизняними торговельними підприємствами сприятиме формуванню відповідної теоретичної бази в галузі торгівлі та допоможе підприємцям визначитися з можливими напрямками власного розвитку.

Література:

1. Масленникова Н.П. Управление развитием организации. – М.: Центр экономики и маркетинга, 2002. – С. 6-22.

2. http://www.retailstudio.org – Інформаційний сайт роздрібної торгівлі України.

3. Hammer M., Champy J. Re-engineering the Corporation: A Manifesto for Business Revolution. – London: Nicholas Brealey Publishing, 1993. – 256 р.

4. Виноградова О.В. Реінжиніринг торговельних підприємств: теорія та методологія: Автореф. дис. … д-ра екон. наук: 08.06.01 / Дон. держ. ун-т економіки і торгівлі. – Донецьк, 2006. – 37 с.

5. http://www.management.com.ua – Сайт електронного журналу  «Менеджмент».