Экономические науки/ 7.Учет и аудит

 

Кузьменко А.В., Піголь І.Д.

Науковий керівник: Шевчук Л.П.

ВТЕІ КНТЕУ, Україна

Актуальність та перспективи автоматизації бухгалтерського обліку

 

Процес обліку є досить трудомістким і разом з тим ризиконебезпечним, тому що навіть одна помилка може стати причиною цілого ряду порушень і неточностей, це відіб’ється на господарському процесі та інформації про фінансово-майновий стан підприємства. Тому питання спрощення та мінімізації ризику даного процесу є досить актуальним. Один з основних шляхів вирішення даної проблеми є автоматизація бухгалтерського обліку за допомогою сучасних інформаційних технологій.

Метою дослідження є доведення необхідності автоматизації процесу обліку та висвітлення її перспектив. Для досягнення мети були поставленні завдання: розглянути сучасну систему бухгалтерського обліку; проаналізувати роль інформаційних систем і технологій у процесі обліку; висвітлити сучасний стан та перспективи автоматизації бухгалтерського обліку.

Сучасний етап розвитку економіки характеризується процесами глобалізації та інтеграції. Глобальна економіка — це новий етап в розвитку світової економіки, для якої характерна наявність нової парадигми бухгалтерського обліку і звітності, що базується на інтерактивному використанні інформації, комп’ютеризації господарських та фінансових процесів.

На формуванні нової «інформаційної» парадигми бухгалтерського обліку наголошують відомі методологи в галузі бухгалтерського обліку С.Ф.Голов, Н.М.Малюга, Ф.Ф.Бутинець, О.М.Петрук, В.М.Жук та інші. Проте розвиток комп’ютерного обліку поки не на досить високому рівні, тому дане питання потребує теоретичних розробок та практичного їх впровадження в життя.

Серед основних функцій бухгалтерського обліку слід відзначити інформаційну, адже основним завдання обліку є повне і своєчасне відображення господарських операцій, крім того бухгалтерський облік є джерелом інформації для прийняття управлінських рішень Тому велику цінність як для внутрішніх так і для зовнішніх користувачів несе облікова інформація.

Як зазначалось вище сам процес обліку є досить трудомістким та ризиконебезпечним, тому одна помилка може викривити інформацію про фінансовий та майновий стан підприємства, установи чи організації. В сучасних умовах, що характеризуються швидким темпами розвитку комп’ютерних технологій, роль та цінність інформації особливо зростає.

Один з основних шляхів спрощення процесу обліку полягає в його автоматизації. Це не лише мінімізує ризик скоєння помилки під час обліку, а й стане основою для автоматизації інших процесів на підприємстві. Наприклад для налагодження автоматизації виплати заробітної плати на підприємстві попередньо має бути розроблена впроваджена автоматизована система обліку розрахунків з оплати праці.

Проте слід зазначити, що процес автоматизації бухгалтерського обліку вже розпочався. На даний момент уже існують та широко використовуються програні продукти, такі як «1-С: Бухгалтерія», що автоматизують процес обліку. Наступним кроком має стати формування нового системного забезпечення розвитку бухгалтерського обліку, заснованого на інформаційних та мережевих технологіях.

Таким чино з’явилась нова «мережева» парадигма обліку, тобто обліку в мережевому кібернетичному просторі, що включає корпоративні, галузеві, регіональні та міжрегіональні комп’ютерні мережі. Таким чином по суті йде мова про формування мережевої системи бухгалтерського обліку.

Інформацію, джерелом якої є бухгалтерський облік, часто потребують і зовнішні користувачі, які можуть знаходитись на великій відстані. А мережевий облік зможе швидко надати таку інформацію без подолання цієї відстані.

 В Україні багато підприємств використовують програму 1С, яка має і мережеву версію. Але розвиток мережевого обліку в Україні поки відстає від обліку у високо розвинутих країна. Шляхами реформування вітчизняної системи обліку є:

· використання високоякісних міжнародних стандартів бухгалтерського обліку і звітності (МСФЗ);

· бухгалтерський облік повинні виконувати добре підготовлені і дисципліновані бухгалтери – професіонали;

· створення ефективного інститут механізму нагляду за аудиторською і бухгалтерською діяльністю.

Прикладом організації мережевого обліку на сьогодні виступає розширена мова фінансової звітності XBRL, (Extensible Business Reporting Language) рекомендована в 1998 році консорціумом World Web як стандарт для опису Інтернет-інформації. Вона має значні переваги для підготовки, аналізу і передачі ділової інформації. Використання цієї мови гарантує усім учасникам процесу подачі або використання фінансових даних скорочення витрат, більшу ефективність передачі даних та їх більшу точність і достовірність.

При налагодженні та функціонуванні комп’ютерних систем, частина облікової інформації стає доступною для сторонніх осіб. Тому слід за допомогою особливих внутрішніх положень (наказів, інструкцій) обмежити доступ сторонніх осіб до інформації, яка є комерційною таємницею підприємства, а також встановити або передбачити механізм перевірки звітної інформації, що виходить за межі підприємства.

Отже, новим етапом розвитку бухгалтерського обліку після його автоматизації стало використання корпоративних, галузевих, регіональних та міжрегіональних комп’ютерних мереж. Це є важливим кроком, тому що сприяє скороченню витрат для отримання необхідної інформації, надає більшу ефективність передачі даних та їх більшу точність і достовірність. В Україні мережева система обліку своїми темпами розвитку поступається системі обліку у високо розвинутих країнах, тому слід використовувати високоякісні міжнародні стандарти та закордонний досвід.

 

Література:

1.     Голов, С.Ф. Розвиток бухгалтерського обліку та аудиту відповідно до плану дій «Україна-ЄС» / С.В. Голов // Весник бухгалтера и аудитора Украины. – 2005. - № 15-16. – С. 10-20.

2.     Домбровський В. Автоматизація виплати заробітної плати: метоичні та практичні підходи / В. Домбровський // Бухгалтерський облік і аудит, - 2006. - №6. – с.52-55.

3.     Ковалев, В.В. Бухгалтерский учет: новая реальность и перспективы развития / В.В. Ковалев // Бухгалтерский учет. – 2003. - № 9. – С. 64-67.

4.     Петрук, О.М. Нова парадигма бухгалтерського обліку / О.М. Петрук // Науково-практичний журнал. – 2003. - № 1: Полтава: Регіональні перспективи. – С. 70-72.