Гаденко А.Д.

                                                                Буковинська державна фінансова академія

                                                                Науковий керівник – Косминко  М.В.

 

ПРОБЛЕМИ АВТОМАТИЗАЦІЇ АУДИТУ

Постановка проблеми. Вивчення проблеми автоматизації аудиту має досить важливе практичне значення. Оскільки, аудиторська діяль­ність в Україні за порівняно короткий термін прой­шла етап становлення  і її розвиток триває. За­стосування клієнтами аудиторів автоматизованих інформаційних систем потребує проведення ауди­ту за допомогою комп'ютерної техніки. Застосування інформаційних систем не змінює мети проведення аудиторських процедур на кожній із їх стадій, проте суттєво впливає на спо­соби і порядок проведення цих процедур, а отже, на методологію аудиту.

Аналіз досліджень та публікацій з проблеми.  Якщо говорити про застосування інформацій­них технологій та комп’ютерної техніки при здійс­ненні контролю, то ситуація є складною. Більше то­го, оскільки діяльність багатьох підприємств сьо­годні базується на застосуванні комп'ютерних інформаційних систем, то питання контролю їх функціональної дії в технічному сенсі також є надзви­чайно важливим питанням як безпеки підприємст­ва, так і безпосередньо контрольної функції. Загальні проблеми та вимоги до автоматизації аудиту були висвітлені в працях таких вчених, як: С.В. Івахненков, Е.Я. Гольдберг, А.М. Кузьминський, В.С. Рудницький, М.М. Шигун, Л.П. Кулаковська, Ю.В. Піча, Ф.Ф. Бутинець [1-5]. Російські автори також останніми роками почали приділяти більше уваги питанням автома­тизації аудиту. Так, у 2004 році за редакцією про­фесора В.І.Подольського колективом авторів ви­дано відповідний посібник [6].

Кожний з цих авторів відзначав, що використання інформаційних систем в аудиті підвищить його ефективність і достовірність.

Мета статті є розгляд досягнень розвитку сучасних інформаційних технологій і огляд ринку засобів автоматизації в сфері аудиту.

Виклад основного матеріалу. В Україні стан справ з упровадженням сучасних технологій в аудит значно гірший в порівнянні з іншими країнами. Це підтверджує той факт, що навіть в Росії вже з’явилося близько десятка спеціалізованих програмних продуктів місцевої розробки, а в Україні жодного. Але ж прогрес у галузі інформаційних технологій є надзвичайно стрімким.

Ураховую­чи специфіку аудиторської діяльності, вимоги до аудиторського програмного забезпечення можуть бути такими:

-         наявність розвинутих засобів контролю операцій;

-         гнучкість;

-         ергономічність;

-         зв'язок на рівні баз даних з бухгалтерськими програмами.

Ринок аудиторського програмного забезпечен­ня в Україні тільки починає розвиватися. Серед спеціалізованого аудиторського програмного забезпечення, яке представляє собою завершенні програмні продукти для продажу, можна назвати лише п’ять таких продуктів, а саме: програмний продукт „Асистент Аудитора” (розробник фірма „Сервіс-аудит”), програмний продукт „Помощник аудитора” (фірма „Гольдберг-аудит”), програмний продукт „Abacus Professional”, програмний комплекс „ЭкспрессАудит: ПРОФ” та програмний продукт „IT Audit: Аудитор” (КСБ „Мастер-Софт”).
На світовому ринку представлені програмні засоби різних типів, що використовуються у роботі аудиторів, які можна поділити на дві великі групи: пакети прикладних програм загального і проблемно - орієнтованого призначення, а також програми автоматизації управління аудитом. Такі програми використовуються протягом усього процесу аудиту.

На сьогодні аудиторські фірми розробили і використовують спеціальні інформаційні системи, орієнтовані на внутрішню регламентацію ауди­торської діяльності із застосуванням внутрішньофірмових стандартів. Прикладами таких програм є системи провідних аудиторських фірм, таких як KPMG, яка використовує програму Vector 6, Ргіcewaterhouse Coopers із системою My Client та Deloitte & Touche, спеціальною інформаційною системою якої є Audit System/2. Система Audit System/2 (AS/2), наприклад, поєднує можливості текстового і табличного редакторів і програми для складання оборотно-сальдової відомості. Вона призначена для полегшення комплексної підго­товки робочої документації і звітності та прове­дення їх консолідації [4,с.21].

Досі в Україні не було програмного забезпечення власної розробки. Зараз з’явилась українська аудиторська програма  «Івахненков & Катеньов Аудит». Її  особливістю є двоступеневе перенесення облікових даних. Спочатку дані з бухгалтерської системи пере­віряються на предмет їх цілісності. Після конвертації даних із формату «1С:Бухгалтерія» або іншої бухгал­терської програми вони переносяться у проміжні ба­зи даних. Облікова інформація в них зберігається в спеціально розробленому форматі, який побудова­ний із урахуванням специфікації ХВRL - еХtеndеd Вusiness Reporting Language. XBRL  -це спеціально розроблений стандарт, створений кон­сорціумом, до якого входять найбільші як аудитор­ські фірми, так і розробники програмного забезпе­чення. Призначення стандарту ХВRL - універсалізувати обмін даними між програмним забезпеченням різних виробників та спростити подання фінансової інформації. Програма орієнтована на окрему специфіка­цію в межах ХВRL-, - ХВRL GL (General Ledger - Го­ловна книга), спеціально розроблену для опису бух­галтерських записів. Після цього виправлені та стан­дартизовані дані переносять до власне аудиторської програми для наступного аналізу. Це дало змогу фор­малізувати процес перенесення даних та підвищити його надійність[10]

Таким чином, застосування комп'ютерів суттєво впливає на здійснення контролю та аудиторських процедур. Однак слід мати на увазі, що контрольні функції є такими, які найважче автоматизувати. І тут аудиторам не слід відокремлювати фінансовий облік і аудит від нагляду за інформаційними системами, що генерують дані.

Сучасні тенденції виглядають так, що майбутнє аудиторської професії – не за «господарським контролем» або «аудитом» як перевіркою бухгалтерської звітної інформації,  а за комп’ютерним аудитом у широкому значенні. Така діяльність  охоплюватиме  аспекти, які тісно пов’язані з обов’язковим аудитом фінансової звітності, але водночас охоплюють широкий спектр консультаційних послуг, що їх можуть надавати:

-       аналіз великих масивів фінансових і оперативних даних в електронному вигляді спеціальними програмними засобами з метою їх підтвердження і виявлення шахрайства;

-      допомогу клієнту з питань забезпечення інформаційної безпеки;

-      перевірки алгоритмів комп’ютерних облікових систем клієнтів і   консультування з питань їх належної побудови.

         Висновки. У рамках поданої статті було проведено огляд ринку засобів автоматизації аудиторської діяльності в Україні, зроблено аналіз наявних програмних продуктів у галузі комп’ютеризації аудиторської діяльності, що дозволило виокремити основні причин, які стримують розвиток комп'ютеризації аудиторської діяльності в Україні. Ураховуючи необхідність у комплексній або хоча б частковій комп’ютеризації аудиторської діяльності, відсутність належних розробок у цій галузі, а також вимоги міжнародних стандартів аудиту до цього процесу, рекомендуємо розробити систему комплексної автоматизації аудиторської діяльності, яка б враховувала переваги та недоліки наявних моделей автоматизації аудиторської діяльності. Розробка та впровадження засобів автоматизації аудиторської діяльності дозволять підвищити якість і знизити трудомісткість проведення аудиту, ефективно організувати процес планування аудиту, здійснювати оперативний контроль за якістю аудиту.

 

Список використаних джерел:

1. Івахненков С. В. Інформаційні технології в організації бухгалтерського обліку та аудиту: навчальний посібник. – К.: Знання-Прес, 2006. – 349 с.

        2.Бутинець Ф. Ф. Аудит: підручник / Ф. Ф. Бутинець. – 2-ге вид., перероб. і доп.– Житомир: Рута, 2002. – 672 с.

        3. Гончарук Я. А. Аудит: навч. посіб. / Я. А. Гончарук, В. С. Рудницький. – 3-тє вид., перероб. і доп. – К.: Знання, 2007. – 443 с.

     4. С.В. Івахненков. Автоматизація аудиту в Україні та світі: підходи і програмне забезпечення // Аудитор України. – 2007. - №3. – с.21

         5. Кулаковська Л. П. Організація і методика аудиту: навч. посіб. / Л. П. Кулаковська Ю. В. Піча. – К.: Каравела, 2004. – 568 с.

         6. В.І. Подольский Комп’ютерний аудит.  – М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2004. – 128с.

         7.Кушнарев А. Проблемы автоматизации аудита / А. Кушнарев // Аудит сегодня. –2007. – № 4. – С. 16–21.

         8.Кривоконь О. Тенденції розвитку ринку бухгалтерських послуг//Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – № 5.

  9. Мураховський В. Відмова від первинної документації обліку як чинник інтегрованої повністю автоматизованої системи обліку// Бухгалтерський облік і аудит. – 2008. – № 10.

         10.   Івахненков С.В. Аудиторське програмне забезпечення для аналізу даних: перший український досвід // Бухгалтерський облік і аудит. – 2006. – №10. – с. 38-44.