Економічні науки/13. Регіональна економіка

 

                                                   Боровицька Л. О.

                                    Науковий керівник: Круць А. В. 

Буковинська державна фінансова академія, Україна

    Проблеми та сучасний стан транспортної системи України

         Транспорт - одна з найважливіших інфраструктурних галузей матеріального виробництва, яка забезпечує виробничі і невиробничі потреби народного господарства та населення в усіх видах перевезень. Його ефективне функціонування  є необхідною умовою стабілізації, структурних перетворень економіки, розвитку зовнішньоекономічної діяльності, задоволення потреб населення та суспільного виробництва у перевезеннях, захисті економічних інтересів України. Але наскільки  вагоме значення має перевезення та переміщення , настільки недосконале воно в Україні.

Рівень розвитку транспортної системи держави - одна з найважливіших ознак її технологічного процесу. За умови інтеграції до європейської та світової економіки, потреба у високорозвинутій транспортній системі дедалі посилюється - вона має стати базисом для ефективного входження України до світового співтовариства та зайняття в ньому місця, яке б відповідало рівню високорозвинутої держави.

Формування національно-економічної системи ринкового типу, намагання в перспективі ввійти  в Європейську економічну систему висувають перед господарством вимоги реорганізації транспортно-економічних зв’язків, підвищення основних техніко-економічних показників діяльності всіх видів транспорту.

 Починаючи з 1990 року обсяги перевезень вантажів та пасажирів на всіх видах транспорту (без трубопровідного) зменшились у 3-5 разів. Це пов’язано з глибокою економічною кризою в усіх країнах СНД та безпосередньо в Україні –обсяги відправлення вантажів у 1999 році порівняно з 1991р становили 25,4%. Темпи скорочення внутрішніх перевезень були значно більшими. Зменшення обсягів перевезень призвело до значного скорочення доходів та відповідного занепаду інфраструктури транспортної галузі.

         На даному етапі стан транспортної системи України не можна вважати задовільним.     Більшу частині інфраструктурних об’єктів транспорту необхідно визнати застарілими і такими, що не відповідають сучасним вимогам щодо виконання своїх основних функцій. Насамперед, це стосується залізничного та автомобільного  транспорту. Автомобільні дороги, зокрема, не відповідають європейським стандартам щодо багатьох показників. Кожен громадянин з цією проблемою знайомий не лише з чуток , а й особисто -  щоб відчути недоліки  не обов’язково бути за кермом, достатньо поїздити у громадському транспорті, особливо після бурхливої цьогорічної зими, після якої стан більшості доріг не просто не задовільний, а загрожуючий життю. Проблеми на морському, річковому, повітряному видах транспорту пов’язані зі значним  фізичним і моральним спрацюванням транспортних засобів.

             В Україні маються необхідні стартові умови для формування  сучасної системи транспортних комунікацій, що відповідала б європейським стандартам  До них насамперед відносяться: необхідність корінного технічного переоснащення галузі й істотних організаційних змін у всіх видах транспорту; достатня ресурсна база і рівень розвитку техніки і технології; наявність кваліфікованого трудового  потенціалу і передових науково-технічних розробок; вигідні природо-клімати чні  і географічні характеристики території; наявність конкурентоздатних науково-технічних проектів, що пройшли відповідну експертизу і готові до реалізації; зацікавленість закордонних інвесторів у розміщенні капіталів в Україні; стійка тенденція до визнання України світовою співдружністю як європейської держави, з якою бажано мати стабільні ділові відносини на широкій довгостроковій основі і яке в перспективі буде впливати на ключові проблеми європейської політики; наявність затвердженої концепції створення і функціонування в Україні національної мережі міжнародних транспортних коридорів.

 Крім того, є ще одна проблема вирішення якої потрібно здійснити у найближчий період, - це можливість входу до європейської транспортної системи. Це потребує,  перш за все, створення швидкісних автомагістралей та головних залізничних ходів, розвинутої шляхової інфраструктури, приведення у відповідність до екологічних умов рухомого складу.

 В цілому формування і розвиток національної транспортної системи України потребує ефективного державного регулювання, діяльності транспортних підприємств за такими напрямами: створення ринку транспортних послуг; забезпечення технологічної та екологічної безпеки транспорту; активізація міжнародної діяльності транспортних підприємств. Процес реформування транспортного комплексу України передбачає посилення з боку держави за використанням вантажної бази вітчизняного морського флоту країни як галузі транспортного комплексу  з певним валютним ресурсом. Надзвичайно важливим для активізації діяльності транспортних підприємств України є створення власної інформаційної бази щодо кон’юнктури світового ринку.

   Проте, не дивлячись на велику кількість глобальних, здавалося б неосяжних проблем, в України є дуже великі перспективи і переваги. За оцінками експертів  коефіцієнт  транзитності України є одним з найвищих в світі. Геостратегічне положення між країнами Європи, Азії та Близького Сходу дозволяє їй бути вигідним транзитним мостом для перевезень товарів та пасажирів. Прикладом того, яку вагу можуть мати доходи від транзиту є той факт, що біля ¼ ВВП Латвії становлять саме доходи від транзиту.                                               

 Обсяги  вантажних перевезень з 78,1% у 2009р. зросли до112,5% на початку 2010р. Якщо ж розглядати  окремі видами транспорту - то позитивні зміни, хоч і досить малими темпами спостерігаються у всіх  видах, проте деякі  негативні зрушення щодо обсягу вантажних перевезень були відмічені на початку  2010 порівняно з  відповідним періодом 2009р.  у авіаційному та водному видах транспорту, що зумовлено, як внутрішніми, так і зовнішніми факторами . [1]

 Приведені приклади тільки найважливіших проблем транспортної системи України, що очікують свого невідкладного рішення свідчить про їхню масштабність і важливість для загального розвитку економіки України. Їхня реалізація вимагає великих інвестицій і непростих організаційних рішень. Проте, не дивлячись на складність, є об’єктивні передумови  раціонального вирішення цих питань. . І в України є всі шанси. Справа лише в тому,  хто зможе нарешті звільнити і почати реалізовувати  цей прихований потенціал.

                                     Література :

1.http://ukrstat.gov.ua/