Білоус Ю.

Буковинська Державна Фінансова Академія

м. Чернівці

Стан інвестиційної діяльності Чернівецької області

Вивчення інвестиційної політики в стабільному економічному розвитку вкрай важливе. Адже, рано чи пізно Україна вийде на стабільну економічну дорогу і для неї питання інвестиційної політики в стабільному економічному розвитку буде досить важливим.

Україна сьогодні знаходиться на шляху всебічних економічних перетворень. За таких умов, налагодження стабільного інвестиційного процесу є справою особливого значення. Активізація інвестиційної діяльності є досить важливим завданням як для національної економіки України, так і для кожного окремого регіону, оскільки завдяки цьому відбувається розвиток трансформаційних процесів в економіці держави.

Мета даної роботи полягає у розробці загальної картини стану інвестиційної діяльності у Чернівецькій області.

Дані проблеми є досить актуальними і викликають цікавість у дослідників. Тему інвестиційні процеси досліджували такі вчені, як М.В.Грачева, М.В. Гридчина, В.В. Корнєєв, А.А. Кощеєв, А.А. Пересада, Л. Крушвиц, І. Ландарь [2]. Найвідоміші зарубіжні науковці, що досліджували дану тематику: Р Барроу, М Джонка, X. Лебенсатайна, Р. Нурксе, У. Шарпа та інші.

Розвиваючи інвестиційну діяльність в Чернівцях, виконавчі органи міської ради спрямовували свої сили на формування інвестиційно привабливого  іміджу Буковини та проведення комплексу заходів, спрямованих на поліпшення умов діяльності всіх економічних суб’єктів області.

Інвестиційна діяльність є перспективною на території Буковини, адже область багата на природні ресурси. Для краю є сприятливими особливості місцевої господарської системи – успішно здійснюється реформування відносин власності, створюються нові підприємства малого та середнього бізнесу; природно-ресурсний потенціал краю створює необхідні умови для вкладення інвестицій з метою розвитку таких високорентабельних галузей, як лісове господарство, легка й харчова промисловості, деревообробна промисловості, туризм [3].

В загальній структурі малі підприємства становлять 4630 одиниць (6,7%). Найбільша їх кількість функціонує в оптовій і роздрібній торгівлі, торгівлі транспортними засобами, у промисловості, будівництві, на транспорті.

Досягнуто зростання темпів залучення інвестицій в розвиток його господарства. За даними головного управління статистики в Чернівецькій області інвестиційна діяльність забезпечувалась за рахунок різних джерел фінансування і була направлена на будівництво об’єктів соціальної сфери, реконструкцію, технічне переобладнання та відновлення потужностей діючих підприємств.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій в економіку області становив понад 59 млн. доларів США. Підтримка малого підприємництва здійснюється відповідно до регіональної, районних і міських програм розвитку на 2009-2010 роки, затверджених сесіями відповідних рад. Понад половину (60,6%)  прямих інвестицій, отримали підприємства Чернівців. З усіх районів найбільші обсяги іноземних інвестицій надійшли на підприємства Кіцманського, Вижницького, Новоселицького та Глибоцького районів.

Водночас скоротилась частка інвестицій, освоєних за рахунок власних коштів підприємств та організацій, коштів населення на будівництво власних квартир та індивідуальне житлове будівництво.

У розвиток промисловості спрямовано 14,6% усіх інвестицій в основний капітал. Підприємствами обробної промисловості освоєно 104, 7 млн. грн. (63,4% від обсягу інвестицій, спрямованих у промисловість). Значно зросли темпи освоєння інвестицій в основний капітал на підприємствах металургійного виробництва та виробництва готових металевих виробів.

Підприємства, які займаються будівництвом, використали 17,1% усіх капіталовкладень.  У соціально-культурну сферу (житлове будівництво, освіта, охорона здоров’я та надання соціальної допомоги; діяльність у сфері культури та спорту, відпочинку та розваг) спрямовано 391,8 млн. грн. (34,6% від загального обсягу інвестицій), з них у житлове будівництво – 80,2%.

Для збереження тенденції зростання обсягів залучення іноземних інвестицій необхідно здійснювати заходи, спрямовані на створення сприятливих умов для формування привабливого інвестиційного іміджу області, пошук потенційних інвесторів, а також вирішення проблемних питань в діяльності підприємств з іноземними інвестиціями.

Краю конче необхідні значні обсяги іноземних інвестицій для розвитку всіх галузей господарського комплексу, особливо тих, які б сприяли розширенню експортної бази, підвищенню технічного та технологічного рівня виробів, організацій імпортозамінних виробництв [1, 45]. Першочергового вкладання таких коштів потребують підприємства колишнього військово-промислового комплексу для їх перепрофілювання, а також агропромислового. Тому в області реалізується Регіональна програма сприянню залучення інвестицій на 2007-2010 роки.

Але поряд із розвитком інвестиційної діяльності в Чернівецькій області, виділяють і деякі основні проблеми які стримують розвиток:

1)    низький рівень інвестиційної привабливості області;

2)    незадовільний стан інженерної та низький рівень розвитку інституційної інфраструктури;

3)    недосконала система взаємодії влади, недержавних організацій та підприємств інвестиційної інфраструктури щодо комплексного обслуговування інвестицій;

4)    складна і непрозора процедура оформлення права власності та оренди на земельні ділянки.

Крім того, шляхи отримання грошей для організації стратегічних програм ведуть за кордон та співпраці з закордонними партнерами, а саме: з Німеччиною, Італією, Російською Федерацією, Польщею, Угорщиною та Румунією. І сьогодні неминучий прогрес послідовного зближення інтересів Євросоюзу й України зумовлює роль Буковини як інтегратора ідей і реальних механізмів такого співробітництва. У цьому, за великим рахунком, історична місія даного краю [4,1].

Отже, для повної реалізації інвестиційного потенціалу Буковини, необхідними передумовами стимулювання є професійна співпраця державних органів влади зі структурами бізнесу для планування інвестиційних проектів. Це буде привабливим для іноземних та внутрішніх інвесторів і дозволить розширити та удосконалити бізнес-процеси підприємств Чернівецької області.

 

         Список використаної літератури:

1.     Інвестиції в Україні/ Під ред. С.І. Вакаріна. – К, 2005.

2.     Краківська В.Я. Інвестиційна діяльність та інвестиційна політика в регіоні.// Інвестиції: практика та досвід. – 2009 - №4

3.     www.bucoda.cv.ua

4.     www.city.cv.ua