Мних Е.В., Лубенець Ю.В., Кузічкіна Н.І.

Харківський торговельно-економічний інститут КНТЕУ

 

Шляхи оптимізації основних засобів на підприємстві

 

 

Основні засобице матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний термін корисного використовування (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Об’єкт основних засобів закінчений пристрій з усіма пристосуваннями і приладдям до нього або окремий конструктивно відокремлений предмет, що призначений для виконання певних самостійних функцій, чи відокремлений комплекс конструктивно з’єднаних предметів одного або різного призначення, що мають для їх обслуговування загальні пристосування, приладдя, керування та єдиний фундамент, унаслідок чого кожен предмет може виконувати свої функції, а комплекс – певну роботу тільки в складі комплексу, а не самостійно.

Для підтримання основних засобів в робочому стані необхідно їх поліпшувати і проводити періодично ремонти. Так, заміна застарілої техніки новою, перебудова виробництва потребує вагомих затрат, але має ряд переваг. Експлуатувати застарілі, навіть модернізовані основні фонди не завжди вигідно, бо тягне за собою підвищення витрат на ремонт, паливо, енергію, екологію, знижує продуктивність праці, тому в деяких випадках доцільно вводити нову техніку і технології. І тому було запропоновано встановити ротаційну тістомісильну машину марки А2-ШЛК замість ланцюгової тістомісильної машини, в результаті заходу збільшиться обсяг виробництва, зросте продуктивність праці, знизиться собівартості продукції, що позитивно вплине на показники роботи підприємства та на конкурентоспроможність продукції та підприємства в цілому.

Контролю основних засобів на підприємстві відводиться важлива роль. Згідно наказу «Про бухгалтерський облік й облікову політику товариства», на підприємстві створена постійно діюча ревізійна комісія, яка здійснює перевірку надходження, вибуття основних засобів та правильності нарахування амортизації.

З метою подальшого вдосконалення обліку основних засобів пропонуємо:

- керівнику посилити контроль за своєчасністю надходження у бухгалтерію первинних документів.

- при обліку ремонтів основних засобів керуватися положеннями стандарту 7, яким передбачено:

- витрати на ремонт основних засобів відносити на витрати діяльності;

- витрати на поліпшення основних засобів відносити у збільшення їх первісної вартості з наступним нарахуванням амортизації;

- при нарахуванні зносу (амортизації) основних засобів використовувати методи передбачені П(С)БО7;

- перспективним шляхом удосконалення обліку основних засобів є застосування комп’ютерних експертних систем та бази знань, яка відображає правила аналізу господарських операцій з обліку основних засобів і дає змогу організувати дедуктивний метод отримання нових знань;

В результаті розрахунків запропонованих заходів зменшилась собівартість продукції (по відношенню до всього випуску) на 11917 гривень, що позитивно вплине на показники роботи підприємства та на конкурентоспроможність продукції та підприємства в цілому. Таким чином можна зробити висновки, що заходи по модернізації лінії виробництва печива є ефективними.

Таким чином, для підвищення ефективності використання основних фондів необхідно випереджальними темпами проводити реконструкцію виробництва, створювати умови для інтенсивних інвестицій, витримувати курс на динамічну структурну перебудову, швидко замінюючи застарілі технології новими, конкурентоздатними.

Також було рекомендовано ВАТ «Миргородський хлібозавод» використовувати лізингові операції, так як лізинг спрямований на інвестування коштів у рухоме та нерухоме майно, що спеціально передається за договором фізичним та юридичним особам на відповідний період для використання в підприємницьких цілях.

 

 

 

 

 

Література:

 

1.     Азарян О.М. Маркетинг кондитерських товарів в Україні. Донецьк.: ВД «Професіонал», 2000. – 412 с.