Горобець О.Г. Пилипчук Я.С.

Науковий керівник: Бабінська О.В.

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

 

          Міжнародна міграція робочої сили та її наслідки

 

В усьому світі міграція населення визначається фактором, що сприяє розвитку держав, зростанню та укріпленню їх економічного становища. В багатьох країнах у зв’язку  з падінням народжуваності кількість населення стрімко зменшується. Тому держави проводять політику, що стимулює приплив мігрантів. Більше того, останніми роками посилюється боротьба за висококваліфіковані кадри, в тому числі – зарубіжні. Стимулюючий вплив на міграційні процеси справляє також бурхливий розвиток засобів зв’язку та транспорту.

Сучасними тенденціями розвитку міжнародної міграції робочої сили виступають такі [4, с.279]:

1)                поширення міграційних процесів робочої сили практично на всі країни світу;

2)                головний напрям міграції робочої сили – з країн, що розвиваються, та країн із перехідними економіками в розвинутіші країни;

3)                активізація міграційних процесів з однієї розвинутої країни в іншу;

4)                посилення міждержавних переселень у межах країн, що розвиваються;

5)                пожвавлення маятникової міграції між країнами з перехідними економіками;

6)                виникнення нової форми міграції робочої сили – міграція науково-технічних кадрів;

7)                посилення тенденції відпливу інтелекту з країн із перехідними економіками та країн, що розвиваються, у розвинуті країни;

8)                зростання частки «молодої міграції»;

9)                розширення обсягів нелегальної міграції.

На сьогоднішній день  майже 40% офіційних мігрантів прибули до європейських країн  у пошуках роботи. Решта, хто звернувся з проханням про притулок, приїхав із метою возз’єднання родини, - згодом теж опиняються на ринку праці. Не кажучи вже про як мінімум п’ять мільйонів мігрантів «нелегальних». Трудові міграції значно більше поширені серед жінок – вони становлять 253,7 тисяч осіб, а чоловіки 20,9 тисяч осіб. Найбільша кількість мігрантів у 2009 році була зосереджена у Росії (48,5%), Чеській Республіці (12,8%), Італії (13,4%), Польщі (7,4%), а також Португалії (3,0%) та Угорщині (2,4%) [1].

Щодо України, то вона виступає основним донором постачання дешевої робочої сили за кордон. На сьогодні Україна продукує найбільше трудових мігрантів серед країн-донорів пострадянського простору. Цей показник особливо тривожний на тлі депопуляції українського етносу – низької народжуваності й високої смертності. На сьогодні, за різними джерелами, за кордоном перебуває понад 7 млн. громадян. Основна кількість наших мігрантів зосереджена в країнах Європи та Америки: Аргентина – 100 тис. осіб, Бразилія – 150 тис. осіб, Великобританія – 70 тис., Греція – 200 тис., Ізраїль – 150 тис., Іспанія – 400 тис., Італія – понад 500 тис., Польща – понад 500 тис., Франція – 40 тис.,Чехія – 400 тис.  та в інших країнах [5].

Негативні наслідки трудової міграції [2, с.53-55; 1, с.11]:

1)                виїжджає частина трудового потенціалу, в тому числі висококваліфіковані працівники, які згодом втрачають свої професійні навички;

2)                зниження народжуваності у молодих сімях;

3)                загальна зневіра, втрата національної самосвідомості, набуття чужих звичаїв та невластивого менталітету;

4)                зниження рівня конкурентоспроможності вітчизняних працівників;

5)                посилення диференціації рівня оплати праці в регіональному та секторальному розрізах.

Позитивні сторони трудової міграції [4]:

1)                зменшення соціальної напруги та навантаження на ринок праці, зокрема зниження рівня безробіття;

2)                значний грошовий приплив;

3)                розвиток малого бізнесу за рахунок залучених коштів від «човникової» торгівлі;

4)                розширення світогляду, набуття свідомості та розуміння реальних умов ринкової економіки розвинутих країн, вивчення іноземних мов.

Головним чинником, що знизить трудову міграцію є забезпечення людей роботою з належними умовами праці та її оплатою, обмеження «тіньової» економіки та «тіньової» зайнятості.

Висновок. Отже, як бачимо, міграція має для країн та людей позитивні й негативні наслідки. Саме тому важливо виробити таку державну міграційну політику, яка могла б подолати негативізм і раціонально використовувати позитив для економічного розвитку країни. Розмір, напрямки та масштаби міграційних процесів певною мірою свідчать про стабільність або навпаки про нестабільність суспільного розвитку.

 

Література:

 

1.                 Балабанова Г.П. Трудова міграція в умовах глобалізації // Держава та регіони. – 2009. - №2. – С.9-13.

2.                 Іляш О. Негативні наслідки міжнародної міграції людських ресурсів за умови формування в Україні зони вільної торгівлі// Журнал європейської економіки. – 2009. - №1. – С.50-59.

3.                 Кулик Р.В. Вплив міграційних процесів на європейський ринок праці: український аспект// Економіка та держава. – 2009. №11  – С.117-120.

4.                 Щебликіна І.О. Роль України в міжнародних міграційних процесах//Держава та регіони. – 2008. №3  – С.278-281.

5.                 Державний комітет статистики