Экономика/Банки и банковская система

Василенко І.О., Лакуста Н.В.

Буковинська державна фінансова академія

 

ОСНОВНІ МЕХАНІЗМИ МОНЕТАРНОЇ ПОЛІТИКИ В УКРАЇНІ

 

Протягом останніх років Національний банк України працює над розробкою і впровадженням нової монетарної стратегії, яка б врахувала всі особливості еко­номічного розвитку України. На думку багатьох науковців, монетарна стратегія, яка зараз застосовується, уже вичерпала себе, оскільки була розроблена в період становлення грошової системи України і не враховує тих змін, які відбулися вна­слідок ринкової трансформації. Тому для України важливим в сучасних умовах є черпання досвіду з європейських країн, їхніх центральних банків. На даному етапі розвитку нашої держави НБУ працює над новою стратегі­єю монетарної політики. Існуючі інструменти монетарної політики переважно втратили сьогодні свою ефективність. Крім того, на даний час в Україні не існує довгострокової стратегії монетарної політики, за допомогою якої визначались би інструменти грошово-кредитної політики на тривалий проміжок часу. Останніми роками грошово-кредитна політика НБУ набула більшої визна­ченості. Однак у цій сфері існують певні проблеми, які варто відзначити і які потребують ґрунтовного дослідження.

Над даною темою працювали українські науковці В. Гаєць, А. Гриценко, А. Савченко, А. Чухно [5], Баженова Ю. В.[1], Гнатів О. А. [2], Гребеник Н.Ю. [3], Данилишин О. А. [4],  Попов В. Ю. [5]. 

Наразі в Україні продовжує діяти різноплановий монетарний устрій (визна­читься декілька цілей проведення грошово-кредитної політики, які пов'язані з рівнем обмінного курсу, рівнем інфляції, обсягами окремих монетарних агрегатів). Реалізація грошово-кредитної політики забезпечується змішаним методом (част­ково з використанням ринкових інструментів, частково - адміністративних).

Монетарна політика є одним з найважливіших засобів впливу на економіку. Від правильного вибору стратегічних цілей грошово-кредитної політики залежить її ефективність у цілому. Такими стратегічними цілями, як відомо, є: економічне зростання, отримання інфляції, забезпечення зайнятості населення та вирівню­вання платіжного балансу[3, 12].

У сучасній економічній теорії існує кілька підходів до визначення стратегічної цілі монетарної політики:

1.          Вищою метою монетарної політики має бути тільки стабільність цін.

2.          Існують дві стратегічні цілі: темпи інфляції та рівень безробіття.

3.          Монетарна політика спрямована на регулювання економічного зростання, отримання інфляції та забезпечення стабільності грошової одиниці України.

Перелік вищезазначених підходів щодо вибору стратегічної цілі монетарної політики свідчить, що не існує єдиного напрямку щодо визначення стратегічних цілей монетарної політики. Таким чином, дане питання є невирішеним, потребує подальшого вивчення та аналізу.

Використання центральними бан­ками тих чи інших монетарних меха­нізмів та інструментів залежить від історичних умов формування в країні монетарного середовища та розвитку загальноекономічних процесів. У процесі здійснення економічних перетворень у державі (започаткування проведення структурних ре­форм, змін у фіскальній політиці, змін форми власності тощо) вдоско­налювались і монетарні механізми та          інструменти [5, 68].

До монетарних механізмів регулю­вання центральним банком грошового ринку належить передусім довгострокова прогнозна політика — встанов­лення для банків нормативів із форму­вання обов'язкових резервів та відповідна процентна політика.

     Інструментами регулювання цен­тральним банком грошово-кредитного ринку є:

1.                 рефінансування банків;

2.                 інтервенції на валютному ринку; 

3.                 операції на відкритому ринку з купівлі-продажу державних цінних паперів;

4.                 випуск центральним банком цін­них паперів.

Вплив зазначеного монетарного механізму на ефективність регулю­вання грошового обігу залежить від загальної економічної ситуації в кра­їні, наявності та активності інших монетарних механізмів й інструмен­тів, які можуть впливати на регулю­вання грошового ринку [4, 124].

  З метою вирішення поставлених питань доцільно:

1.          Змінити стратегічну ціль грошово-кредитної політики України та розпочати перехід до режиму таргетування інфляції.

2.          Підвищити ступінь керованості інфляції шляхом усунення впливу немонетарних чинників (це передбачає розвиток конкуренції та обмеження адміністративного впливу на формування цін, запровадження ринкових механізмів регулювання ринків енергоносіїв, палива та інших стратегічних товарів, здійснення реформи комунального господарства тощо).

3.          Здійснити перехід від регульованого плаваючого до гнучкішого валютного курсу шляхом переходу до режиму валютного коридору [1,34].

Отже, досвід західноєвропейських країн, зокрема Європейського центрального банку, свідчить, що доцільним є надання центральними банками переваги єдиній цілі монетарної політики - ціновій стабільності, що найбільшою мірою відповідає сучасним потребам розвитку української економіки. Для цього слід застосовувати режим інфляційного таргетування, що передбачає досягнення безпосередньо цільових показників інфляції. А також спостерігається певна інституційна невідповідність процесів прогнозування деяких макроекономічних показників та досягнення прогнозованого рівня інфляції [2, 121]. Так, згідно із Законом України «Про Національний банк України» від рівня інфляції залежить стабільність грошової одиниці. Проте, згідно із законодавством, прогнозування інфляції є певною прерогативою Мініс­терства економіки. Це спричинює розбіжності у діях Національного банку України та Міністерства економіки в частині прогнозування та узгодження прогнозних показників. Тому є нагальна потреба розробити відповідний нормативно - правовий механізм для розв'язання даних суперечностей.

 

Література:

1.     Баженова Ю. В.   Моделювання впливів монетарної та фіскальної політики на економіку України за допомогою відкритої динамічної стохастичної моделі загальної рівноваги / Ю. В. Баженова // Економіка та держава. – 2009. – №7. – С.33-36

2.     Гнатів О. А.   Таргетування інфляції як оптимальний режим монетарної політики в Україні / О. А. Гнатів // Регіональна економіка. – 2009. – №2. – С. 119-125.

3.     Гребеник Н.   Основні віхи у формуванні та проведенні грошово-кредитної (монетарної) політики в Україні. Стаття 2. Розвиток і оптимізація механізмів та інструментів монетарної політики / Н. Гребеник // Вісник Національного банку України. – 2010. – №2. – С. 10-15.

4.     Данилишин О. А.   Сучасні засади монетарної політики в Україні / О. А. Данилишин // Регіональна економіка. – 2008. – №3. – С. 120-126. – Бібліогр.: с.126.

5.     Попов В. Ю.   Монетарна політика в реаліях української економіки / В. Ю. Попов // Фінанси України. – 2008. – №12. – С. 66-75.