Г.І. Данилюк

Науковий керівник: О.В. Пентелейчук

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

вплив Економічної інформаціЇ на планування господарської  Діяльності  підприємства

 

Стабільність роботи кожного підприємства значною мірою залежить від ефективного планування діяльності. Для забезпечення системи управління  гарантією виживання підприємства є глибокі зміни у процесі планування та аналізу господарської діяльності. У той же час, використання досконалих інформаційних систем дає можливість своєчасно отримувати економічну інформацію для прийняття рішення на рівні управління  підприємством.

Одним з ключових елементів системи планування діяльності підприємства є інформаційне забезпечення процесу створення первинних документів, які перетворюються на економічну інформацію. З боку вчених-економістів та практиків посилено увагу до економічної інформації, яка по-різному використовується в життєдіяльності суб’єкта господарювання. У зв’язку з цим виникає потреба перегляду підходів до питань формування та використання інформаційного забезпечення підприємства та удосконалення процесу збору оперативних  фінансових даних  для проведення управлінського аналізу [1].

Інформаційне забезпечення процесу управління підприємством - це досить складний механізм узгодження інформаційних ресурсів і способів їх організації, необхідних та придатних для реалізації аналітичних процедур. За їх допомогою керівництво одержує інформацію для прийняття важливих рішень щодо подальшої діяльності підприємства.

Водночас варто зазначити, що вітчизняні та зарубіжні вчені звертають особливу увагу на питання планування через покращення показників фінансового стану підприємства. Але нові організаційні методи управління вимагають отримання додаткової інформації про джерела виникнення доходів та витрат від усіх видів діяльності суб’єкта господарювання з метою покращення фінансового стану в майбутньому.

Теоретичним та практичним аспектам дослідження системи управління економічною інформацією та плануванню розвитку підприємств присвячено низку робіт вітчизняних та зарубіжних вчених, серед яких: А. Балабанов, А. Калина, Т. Морозова, Г. Савицька, Г. Тарасюк, А.Ткаченко,  та ін. В цих працях розглядаються ключові аспекти управління інформаційними системами, що використовуються для планування подальшого розвитку підприємств [4].

Разом з тим проблема побудови ефективної системи планування потребує розробки та вдосконалення. Це обумовлено тим, що в Україні широкого застосування набула методика аналізу фінансового стану за допомогою узагальнених показників звітності. Відсутність межових значень для  показників діяльності з урахуванням галузевих особливостей, різні механізми розрахунку та підхід до визначення фінансового стану на базі цих показників вимагає доопрацювання механізму збору інформації в місцях її виникнення.

Господарська діяльність підприємства визначається чисельними економічними показниками, які утворюють відповідну систему. Від якісного відбору цих показників залежать глибина аналізу та обґрунтування висновків і заходів за результатами аналізу. Економічна інформація, що формується в місцях виготовлення продукції,  дає можливість своєчасно впливати на діяльність підприємства через прийняття необхідних управлінських рішень. Коло користувачів економічної інформації з кожним роком розширюється, а тому вимоги до її подання, тією чи іншою мірою, залежать від спрямованості використання. Довіра користувачів інформації оцінюється (може і не завжди безпосередньо) вартістю витрачених коштів, а, відповідно, і прибутками суб`єкта господарювання [3].

Збільшення потоків зовнішньої і внутрішньої інформації часто призводить до надлишковості цієї інформації, а відтак до необхідності належного її відбору. Фінансова інформаційна система формує звіти для різних категорій користувачів. У той же час не всім користувачам доступні зміст та складові того чи іншого показника фінансового стану підприємства. Великий обсяг економічної інформації не дозволяє менеджерам повністю її осмислити, проаналізувати і використати для прийняття управлінського рішення.

За сучасних умов діяльності підприємства на інформаційні джерела впливають зовнішні фактори: законодавча політика, стан економіки, стан природного середовища, науково-технічного прогресу та соціальної сфери. Ринкові відносини постійно висувають нові вимоги до економічної  інформації, що стосується виробничої діяльності. Це впливає на формування організаційної структури підприємства, насамперед, на показники фінансового стану та на управління собівартістю виготовленої продукції, яке може здійснюватися через такі підходи:

Перший - орієнтований на удосконалення калькуляції та системи контролю витрат за кожним видом продукції, робіт, послуг;

Другий - спрямований на удосконалення системи управління витратами, методики прийняття управлінських рішень залежно від кон’юнктури ринку та інших зовнішніх факторів. Він обумовлений структурою випущеної продукції на підставі обліку часткових або повних витрат, впливу постійних та змінних витрат у собівартості продукції.

Перший підхід орієнтований на виробництво, другий – на ринок. Для здійснення контролю витрат на кожному етапі виробництва повинен вестись оперативний облік. Оперативний облік  залежить від тих видів діяльності, що здійснює підприємство, а також галузевих особливостей. Для вдосконалення системи управління треба використовувати можливості інформаційного аудиту на оперативному рівні.

Вченими не встановлено чіткого визначення поняття „оперативна інформація”, тому що це обумовлюється при побудові внутрішньої організації документообігу та наказом про облікову політику підприємства. Розробка внутрішніх потоків економічної інформації, що буде використовуватися менеджерами, залежить  від стану оперативного обліку та мети використання цієї інформації.

Загальний зміст поняття „оперативна інформація” можна визначити як „групу взаємопов’язаних задокументованих одиниць інформації за визначеними показниками, які характеризують певні технологічні операції у процесі виробничої діяльності підприємства за поточний період”.

З переходом на національні стандарти фінансового обліку виникла необхідність удосконалити механізм використання інформації в місцях виникнення витрат, застосування результатів аналізу для планування господарської діяльності, різні варіанти класифікації витрат на виробництво залежно від спрямування цієї інформації.

Міжнародні стандарти оперативного обліку та практика його застосування в економічно розвинутих країнах забезпечують різні варіанти класифікації витрат на виробництво залежно від спрямування цієї інформації. Кожен об’єкт витрат має вхідну і вихідну  документацію, яку треба перетворити на економічну інформацію для проведення аналізу показників господарської діяльності. На виробничих підприємствах здійснюється нормування не тільки собівартості виробничої продукції, але й технологічних втрат. Особливістю нормування останніх є встановлення гранично допустимих норм втрат і норм виходу придатних виробів на технологічних операціях та системний аналіз і контроль виконання встановлених норм технологічних втрат [2].

Інформація виступає основою в процесі розробки та прийнятті управлінських рішень, за її допомогою здійснюються всі стадії управління і реалізується зв’язок між суб’єктом і об’єктом. Для ефективного функціонування системи збору та аналізу економічної інформації необхідно проводити перевірку даних, які надходять з інформаційних систем, через механізм проведення інформаційного аудиту.

На розвиток економічної інформації впливає організація планування господарської діяльності, основне призначення якої полягає у створенні загальних  інформаційних, організаційних, нормативно-правових та фінансово-матеріальних умов для ефективного функціонування підприємства. Для здійснення управління господарською діяльністю використовуються аналітичні дані, які менеджери застосовують для запобігання банкрутству підприємств.

 

 

 

 

 

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ:

 

1.                 Економіка і прогнозування: Науково-аналітичний журнал /Ін-т економічного прогнозування НАН України.–  К., 2010.

2.                 Вісник Національного банку України. — 2010. — № 36

3.                 Тарасюк Г. Управління фінансовими ресурсами та вплив інформаційних систем на розвиток підприємства // Вісник Технологічного університету Поділля. – Хмельницький. – 2010. – №16. – С. 275-278.

4.                 Балабанов А. Вплив податкового обліку на фінансовий стан підприємства // Держава та регіони. – Чернівці. – 2010.  – №12. – С.166-169.

5.                 Ткаченко А.М., Лівошко Т.В. Фінансовий план - шлях до розвитку підприємств// Держава та регіони. – Чернівці. – 2009. – №8. – С.237-240.