Економічні науки/14. Економічна теорія

 

Руденко Д.О., науковий керівник Трохимчук В.В.

КЕІ КНЕУ ім. В. Гетьмана, Україна, Кривий Ріг

Досягнення економічної науки, відмічені Нобелівською премією

 

Для того, щоб дослідити актуальні досягнення в економічній науці, я звернула свою увагу на досягнення економічної науки, відмічені Нобелівською премією.

Вперше Нобелівську премію з економіки отримали Рагнар Фріш і Ян Тінберген. Ця подія відбулась в 1969 році «За створення і застосування динамічних моделей для аналізу економічних процесів». Норвезький економіст Рагнар Фріш нагороджений премією за те, що створив і застосував динамічні моделі для аналізу економічних процесів. Теорія Фріша про заощадження має величезне значення для вивчення сфери макроекономіки. У даній теорії вже знайшли своє місце багато з елементів сучасної теорії планування.

В 1970 році Нобелівську премію з економіки отримав Пол Ентоні Семуелсон «За наукову роботу, що розвинула статичну і динамічну економічну теорію». Завдяки цій роботі розвинулася статична і динамічна економічна теорія. Книга Семюелсона «Основи економічного аналізу» – один з найбільш значних економічних творів нашого століття. Робота Семюелсона протягом всього його життя переслідувала мету виявлення ролі принципів максимізації в аналітичній економіці.

Наступним економістом, який отримав Нобелівську премію був Саймон Кузнец. Його робота отримала назву «За емпірично обґрунтоване тлумачення економічного зростання». Це відбулось у 1971 р.. Дослідження перспективи процесу економічного зростання визначили ряд емпіричних закономірностей для різних країн. В результаті досліджень ученого були встановлені «цикли Кузнеца». Вони є 20-річними періодами чергування швидкого і повільного зростання технічного прогресу, населення і національного доходу.

В 1972 році Нобелівською премією з економіки було відзначено два науковці – Джон Річард Хікс і Кеннет Ерроу, а саме «За новаторський вклад в загальну теорію рівноваги і теорію добробуту». Роботи Ерроу мали велике значення для розвитку теорії оптимальних запасів, аналізу стабільності ринкових моделей, математичного програмування і теорії статистичних рішень. Сенс і значення «Теореми неможливості» Ерроу до цих пір усвідомлені не повністю. Дуже відома діаграма англійського економіста Джона Річарда Хікса «збереження для капіталовкладень – грошовий ринок» була включена практично у всі підручники з макроекономіки. Хікс запропонував і обґрунтував концепцію ринків «фіксованої ціни» і «гнучкої ціни», відмінність між якими виявилася продуктивною в макроекономіці.

1973 р. Нобелівську премію отримав економіст Василь Леонтьєв «За розвиток методувитрати випуск“ і за його застосування до важливих економічних проблем». Метод Леонтьєва визнаний класичним інструментом в економіці. Весь світ використовує аналіз «витрати – випуск» як найважливіший метод економічного планування і бюджетної урядової політики.

В 1974 р. Гуннар Мюрдаль і Фрідріх фон Хайек отримали Нобелівську премію «За основоположні роботи з теорії грошей і економічних коливань та глибокий аналіз взаємозалежності економічних, соціальних і інституційних явищ». Теорія торгівельного циклу Фрідріха Августа фон Хайека передбачила монетаристський підхід до пояснення Великої депресії і зіграла роль маяка для того розвитку макроекономіки, який стався майже сорок років опісля. Вплив шведського економіста Мюрдаля в міжнародному аспекті був величезний, оскільки він був одним з небагатьох економістів, які займалися питаннями економічної і соціальної політики, і досяг вдосконалення широкого кола дисциплін в області суспільних наук.

У 1975 р. російський економіст Леонід Канторович удостоєний Премії пам'яті Нобеля з економіки за те, що вніс великий вклад до теорії оптимального розподілу ресурсів. Метод Канторовича, який був розроблений для вирішення проблем, пов'язаних з виробництвом фанери, і відомий зараз як метод лінійного програмування, застосовується досить широко при вирішенні великого кола економічних завдань. Другим економістом, який в 1975 р. був нагороджений Премією пам'яті Нобеля з економіки за вклад в теорію оптимального розподілу ресурсів був американський економіст Тьяллінг Чарлз Купманс. Він був першим ученим, який досліджував область програмування розвитку, Купманс показав важливість облікового відсотка для планування економічного зростання суспільства. Роботи Купманса нейтральні в політичному аспекті, тому його теорія застосовна незалежно від політичного і соціального устрою суспільства.

1976 р. Мілтон Фрідмен отримав Нобелівську премію «За досягнення в області аналізу вжитку, історії грошового обігу і розробки монетарної теорії, а також за практичний показ складності політики економічної стабілізації». Мілтон Фрідмен сформулював і знайшов підтвердження на практиці своєї гіпотези «постійного доходу вжитку». Дуже важливі досягнення в економетриці були досягнуті завдяки статистичним методам Фрідмена.

В 1977 році англійський економіст Джеймс Едуард Мід нагороджений премією за вклад в теорію міжнародної торгівлі і міжнародного руху капіталу, в якій він був першим вченим-дослідником. Мід піддав аналізу наслідки різних видів економічної політики для міжнародної торгівлі і міжнародного розподілу праці і створив базу для сучасної теорії зайнятості у відкритій економіці. Також в цьому році економіст зі Швеції Бертіль Готтхард Улін нагороджений премією за вклад в теорію міжнародної торгівлі і міжнародного руху капіталу, в якій він був першопрохідцем. Дослідження і діяльність Уліна в області політики надали допомогу у формуванні шведської держави добробуту, в якому класичний лібералізм з'єднався з елементами соціальної демократії.

В 1978 р. американський соціолог і педагог Герберт Александер Саймон отримав премію за новаторські дослідження процесу ухвалення рішень в рамках економічних організацій. Саймон відкрив область емпіричного тестування гіпотез, на чому ґрунтується процес ухвалення рішень. Вивчивши взаємозв'язок між економічним зростанням фірм і їх розміром, Саймон зробив вагомий внесок в центральну проблему агрегації мікросистем.

1979 року американський економіст Теодор Уільям Шульц удостоєний премії за новаторські дослідження розвитку економіки в додатку до проблем країн, що розвиваються. Шульц придбав славу батька революції вкладень в людський капітал. Його головною метою було визначити політіку, яка сприяла б розширенню прихованих в сільському господарстві можливостей і використанню їх, що стало складовою частиною його стратегії динамічного зростання. Іншим економістом, який отримав Нобелівську премію з економіки цього ж року був вест-індський економіст Уільям Артур Льюіс. Він розробив рекомендації для поліпшення балансу зовнішньої торгівлі і забезпечення розвитку «третього світу», що робить сприятливий вплив на регіональну і світову торгівлю.

1980 р. американський економіст Лоуренс Роберт Клейн за створення моделей економіки і їх застосування до аналізу коливань економіки і економічної політики був нагороджений премією. Лоуренс Роберт Клейн організував проект «Лінк», щоб інтегрувати статистичні моделі різних країн в єдину загальну систему з метою поліпшення розуміння міжнародних економічних зв'язків і прогнозування в області світової торгівлі.

1981 р. американський економіст Джеймс Тобін удостоєний премії за дослідження стану фінансових ринків і їх впливу на політику ухвалення рішень в області витрат, на положення з безробіттям, виробництвом і цінами. Модель портфельних інвестицій, яка була розроблена Тобіном, надає в розпорядження економічної політики більш ваговитий арсенал засобів, ніж моделі, які були запропоновані до цього.

В 1982 р. американський економіст Джордж Стіглер нагороджений премією за новаторські дослідження промислових структур, функціонування ринків, причин і результатів державного регулювання. Важливою областю роботи Стіглера була історія економічної думки. Стіглер отримав світове визнання завдяки інтерпретації ідей, робіт і особистих доль економістів-теоретиків минулого.

В 1983 р. франко-американський економіст Джерард Дебре удостоєний премії за ваговитий вклад в розуміння теорії загальної рівноваги і умов, за яких загальна рівновага існує в певній абстрактній економіці. Неперевершена у витонченості викладу «Теорія вартості» Дебре стала класичною роботою XX ст. з економічної теорії, вершиною традиції, висхідної до Адама Сміта.

1984 р. англійський економіст Джон Річард Стоун отримав премію за істотний внесок у розвиток економічної науки. Стоун розробив міжнародні правила розрахунку національного доходу. Потім він створив систему розрахунків в області демографії, які відображали такі чинники, як зміни в народонаселенні і соціально-економічні змінні. Стоун вніс значний вклад у вивчення поведінки споживача.

В 1985 р. американський економіст Франко Модільяні нагороджений премією за аналіз поведінки людей по відношенню до заощаджень, що має дуже важливе прикладне значення в створенні національних програм в області пенсійного забезпечення. Робота Модільяні з питання зв'язку фінансової структури компаній з оцінкою її акцій інвесторами служить одним з наріжних каменів сучасної теорії фінансування корпорацій.

1986 р. економіст Джеймс Макджилл Бьюкенен нагороджений премією за аналіз договірних і конституційних основ теорії ухвалення екологічних і політичних рішень. Бьюкенен заслужив на міжнародне визнання, вивчаючи застосування економічних методів до сфер, що традиційно відносилися до політології. Основними категоріями аналізу є приватні особи, здатні приймати раціональні рішення, що ведуть до вигоди суспільства в цілому.

В 90-х роках Нобелівську премію отримали такі економісти як Гаррі Марковіц, Мертон Міллер, Уільям Шарп «За внесок в теорію формування ціни фінансових активів» (1990), Рональд Коуз «За відкриття і ілюстрацію важливості транзакційних витрат і прав власності для інституціональних структур і функціонування економіки» (1991), Гері Беккер «За дослідження широкого кола проблем людської поведінки і реагування, що не обмежується лише ринковою поведінкою» (1992), Роберт Фогель, Дуглас Норт «За нове дослідження економічної історії з допомогою економічною теоїі і кількісних методів для пояснення економічних і інституційних змін» (1993), Джон Харсаньі, Джон Неш, Райнхард Зелтен «За аналіз рівноваги в теорії некоаліційних ігр» (1994), Роберт Лукас «За розвиток і застосування гіпотези раціональних чекань, трансформацію макроекономічного аналізу і поглиблення розуміння економічної політики» (1995), Джеймс Міррліс, Уільям Вікрі «За фундаментальний внесок в економічну теорію стимулів і асиметричної інформації» (1996),  Роберт Кархарт Мертон, Майрон Скоулз «За їх метод оцінки похідних фінансових інструментів» (1997), Амартія Сен «За його вклад в економіку добробуту» (1998), Роберт Манделл «За аналіз монетарної і фіскальної політики за різноманітних обмінних курсах і за аналіз оптимальних валютних зон» (1999).

В 2000-х роках також не мало економістів, які отримали Нобелівську премію: Джеймс Хекман, Деніел Макфардден «За розвиток теорії і методів аналізу» (2000), Джордж Акерлоф, Майкл Спенс, Джозеф Стігліц «За їх аналіз ринків з асиметричною інформацією» (2001), Деніел Канеман, Вернон Сміт «За дослідження в області ухвалення рішень і механізмів альтернативних ринків» (2002), Роберт Інгл «За розробку методу аналізу тимчасових рядів в економіці на основі математичної моделі з авторегресійною умовною гетероскедастичністю (ARCH)» (2003), Клайв Гренджер «За розробку методу коінтеграції для аналізу тимчасових рядів в економіці» (2003), Фінн Кідланд, Едвард Прескотт «За їх внесок у вивчення впливу чинника часу на економічну політику і за дослідження рушійних сил ділових циклів» (2004), Роберт Аутманн, Томас Шеллінг «За поглиблення нашого розуміння суті конфлікту і співпраці шляхом аналізу теорії ігр» (2005), Едмунд Фелпс «За аналіз міжчасового обміну в макроекономічній політиці» (2006).