СУТНІСТЬ ОБОРОТНОГО КАПІТАЛУ ПІДПРИЄМСТВА

 

Долгова К. В.

(науковий керівник – викладач Маляревський В. Ю.)

 

У сучасних умовах для багатьох підприємств типовим наслідком кризових явищ є гостра нестача оборотного капіталу, яка супроводжується низьким рівнем його використання. Тому дослідження системи управління оборотним капіталом як важливого чинника підвищення ефективності функціонування підприємств різної категорії  набуває особливої актуальності.

Вагомий внесок у розвиток теорії та практики щодо оборотного капіталу підприємства внесли такі вчені: І. Бланк, А. Поддєрьогін, І. Зелгавілс, В. Ковальов, Зві Боді, Р. Мертон та  Джейм К. Ван Хорн. Кожен з авторів вносить в поняття оборотний капітал свої думки та доповнює вже існуючі поняття, але не заперечуює іх.

І. Зелгавілс вважає, що оборотний капітал - грошові кошти й мобільні активи, які перетворяться в грошові кошти впродовж одного виробничого циклу, що забезпечує безперервність виробничого процесу виробництва та отримання прибутку [1].

І. Бланк визначає оборотний капітал, як сукупність майнових цінностей підприємства, що обслуговують поточний господарський процес і повністю споживаються протягом одного операційного циклу [2].

Зві Боді та Р. Мертон вважають, що розглядають оборотний капітал як суму грошових коштів компанії та всі інші статті балансу, які протягом року передбачається перетворити в гроші [3].

Джейм К. Ван Хорн розглядає оборотний капітал, як чистий оборотний капітал та брутто-оборотний капітал [4].

А. Поддєрьогін вважає, що оборотний капітал – це кошти, авансовані в оборотні виробничі фонди й у  фонди обігу для забезпечення безперервності процесу виробництва, реалізації продукції та отримання прибутку [5].

Таким чином, досліджуючи сутність оборотного капіталу, слід виділити наступні підходи: грошові ресурси, вкладені до оборотних виробничих фондів і фондів обігу для забезпечення безперервного виробництва і реалізації виробленої продукції; активи, які на протязі одного виробничого циклу; авансована вартість у оборотні виробничі фонди і фонди обігу.

 

Література:

1. Зелгавілс І.В. Фінанси підприємств: Навчальний посібник. - М.: ТОВ «ВІТ + РЕМ», 2002. - 352 с.

2. Финансовый менеджмент. Учебный курс.  Бланк И.А. 2-е изд., перераб. и доп. - К.: Эльга, Ника-Центр, 2004. - 656 с.

3. Зви Боди, Роберт Мертон Фінанси. - М.: «Вільямс», 2007. - 592 с.

4. Ван Хорн Дж. К., Вахович Дж. М. (мол.) Основи фінансового менеджменту. - 12-е изд. / Пер. з англ. - М.: Вільямс, 2006. - 1232 с.

5. Поддєрьогін А.М., Буряк Л.Д., Нам Г.Г. та ін. Фінанси підприємств: Підручник / керівник авт. кол. і наук. ред. А. М. Поддєрьогін. 3-тє вид., Перероб. та доп. - К.: КНЕУ, 2004. - 460 с.