Економічні науки / 2. Зовнішньоекономічна діяльність

К.е.н. Недбалюк О.П., Шпортак О.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ, Україна

Розвиток міжнародної валютно-фінансової системи та  місце України в ньому

 

Важливою функціональною складовою економічної структури світу є міжнародна валютно-фінансова система. В умовах  розширення ринкових відносин за рахунок держав Центральної, Південно-Східної Європи та колишнього СРСР роль цієї економічної сфери світового господарського життя посилюється, збільшуються масштаби та обсяги міжнародних фінансово-кредитних операцій, зростає кількість суб'єктів валютно-фінансових відносин, з'являються нові міжнародні та регіональні валютно-кредитні організації. За існуючими оцінками, річний обсяг міжнародних фінансових операцій у 10-20 разів перевищує масштаби світової торгівлі, тобто сягає приблизно 150 трлн. американських доларів [1, с.3]. Щодо сучасного стану валютно-фінансової системи України, то вона характеризується дією не лише економічних, а і позаекономічних чинників, які справляють відчутний вплив на її розвиток. До них варто віднести чинники так званої стадної поведінки, психологічного ризику, епідемічного поширення кризових явищ та політичних зрушень, які впливають на поточний або майбутній стан економіки.

Визначаючи місце України в міжнародній валютній системі, доцільно згадати про еволюцію її розвитку, а саме основні етапи: золотого стандарту; золотовалютного стандарту; системи плаваючих валютних курсів. За золотого стандарту золото виконувало функції грошей, не купувалося і не продавалося. Існував твердий паритет державних валют. При Бреттон-Вудській системі існувала фіксована ціна на золото, а долар, також фіксовано, прирівнювався до золота. Валютний паритет між валютами визначався золотим чи доларовим еквівалентом грошових одиниць. Ямайська валютна система, створена в 1976 році, - була якісно новою світовою валютною системою. За нею було юридично закріплено процес демонетизації золота, скасовано золоті паритети та офіційну ціну на золото. Золото поступово перетворилося на звичайний товар [2, с.5-7].

Проте золото було й завжди буде залишатися найпопулярнішим банківським металом. На сьогодні світовий ринок золота – один з найбільших світових ринків. Однією з найважливіших характеристик золота є практично константна пропозиція. Золото добувається на відносно невеликій кількості родовищ. За оцінками експертів, навіть за умови розконсервації додаткових родовищ, пропозиція може збільшитись лише на незначну кількість пунктів.

Основними країнами-виробниками золота є ПАР – 14%, США – 11%, Австралія – 11%, Китай – 8%, Росія – 7%, Перу – 7%, Індонезія – 6%, Канада – 5%. Решта золотодобувних країн виробляє 31% від всього обсягу золота.

Україна – золотодобувна країна, і в неї є всі шанси стати країною з промисловим добуванням золота. На Україні розвідано більше десяти родовищ золота, цілком придатних до економічно-вигідної промислової розробки. За прогнозами німецьких експертів, за кількістю природних запасів Україна поступається лише Південно-Африканській республіці. Лише одне Мужиєвське родовище на Закарпатті впродовж десятків років може видавати більше 1т цінного металу на рік. Український ринок банківських металів – найперспективніший з-поміж ринків країн СНД. За кілька років Україна цілком може стати регіональним центром міжнародної торгівлі дорогоцінними металами. Україна має ринок банківських металів, який цілковито відповідає світовим стандартам і активно інтегрується в міжнародний бізнес:

-         це вільний внутрішній ринок з м’яким державним регулюванням і ціноутворенням на підставі співвідношення попиту і пропозиції; на ринку обертається банківський метал, який відповідає стандартам якості, прийнятим LBMA і учасниками Лондонського ринку платини й паладію;

-         ліберальна податкова, митна й ліцензійна політика держави стимулює розвиток ринку; створювана інфраструктура металевих рахунків передбачає використання методів міжнародного ринку з оптимізації фінансів з використанням банківських металів як фінансового активу;

-         сьогодні ринок орієнтований на імпорт, але після досягнення необхідного золотовалютного балансу його структура передбачає можливість лібералізації експортного вектора, необхідного для формування центру міжнародної торгівлі [3].

Із загальної ситуації на ринку золота можна зробити висновок, що банківські метали – це найнадійніший спосіб зберегти гроші на тривалий час.

Сьогодні ситуація в міжнародній валютній системі змінюється. Дослідження вчених [4] дозволяють зробити припущення, що в найближчі 30 років, внаслідок процесів глобалізації, буде сформована п'ята міжнародна валютна система основою якої стануть євро, долар США і золото. Золото буде призвано виконувати роль наднаціонального гаранта проти проведення потенційно інфляційної політики в зоні євро і зоні долара США. В цьому контексті необхідно відмітити спроби створення єдиної ісламської грошової одиниці – золотого динара, який на ряду з євро і доларом може стати основою можливої п'ятої міжнародної валютної системи.

Отже, на даний момент у світі назріла проблема реформування існуючих структур світової валютної системи. І якщо врахувати останні тенденції, місце України в новій системі може бути одним з провідних.

Література:

1. Савченко О. Нова велика депресія: якою буде майбутня світова валютно-фінансова система [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.epravda.com.ua/publications/49be638025a13/

2.  Бабчук К. Л., Руденко В.В. Валютна система України: стан та перспективи її розвитку в умовах глобалізації [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://intkonf.org/babchuk-k-l-rudenko-vv-valyutna-sistema-ukrayini-stan-ta-perspektivi-yiyi-rozvitku-v-umovah-globalizatsiyi/

3. Боринець С.Я. Міжнародні валютно-фінансові відносини: Підручник. – 4-е вид., переробл. і допов. - К.: Знання, 2004. – 410 с.

4. Руденко Л.В. Міжнародні кредитно-розрахункові і валютні операції. – К.: ЦУЛ,  2003. – 616 с.