Україна на міжнародному ринку інвестицій

Буковинська державна фінансова академія

Раца О.Б.,Ткачук О.В.

Практично від моменту здобуття Україною незалежності науковці і практики ведуть мову про важливість надходження іноземних інвестицій в Україну та можливі засоби стимулювання їх залучення. Створення загальнополітичних, правових та інституційних умов, сприятливих для інвестування, є одночасно як передумовою, так і результатом успішного здійснення реформ в нашій державі. Однак, незважаючи на численну кількість публікацій з цього питання, обсяги іноземних інвестицій в економіку України залишаються невеликими, а за показниками іноземних інвестицій на одну особу Україна займає одне з останніх місць.

Дослідження різноманітних аспектів іноземного інвестування знайшло відображення в роботах провідних українських вчених, зокрема Л. Борщ, В. Любімова, Т. Паєнтко, О. Зохарчина, В. Кузнєцова, І. Ткачук, В. Цеханловіч, Д. Рябкова.

Актуальності на сучасному етапі розвитку набуває питання створення сприятливого інвестиційного клімату в Україні, необхідного для потенційних інвесторів. Якщо до початку розгортання фінансової кризи  в інвестиційному секторі спостерігалося певне пожвавлення, то із розгортанням кризових явищ не тільки зменшився потік іноземних інвестицій, відбувся відтік, особливо з промислового та фінансового секторів. Ця проблема на сьогоднішній день має набагато глибший характер, ніж на етапі становлення незалежності України.

Метою написання статті є – об’єктивно розставити акценти з приводу ролі інвестицій в економіці України, виробити певні рекомендації щодо мотивації потенційних інвесторів до вкладення свого капіталу в Україну.

Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, вкладених в Україну, на 1 січня 2010 р. склав 40 млрд 026,8 млн дол., що на 12,4% більше обсягів інвестицій на початок 2009 р. та в розрахунку на одну особу становив 872,6 дол.

Чистий приріст прямих іноземних інвестицій в економіку України у 2009 р. становив 5 млрд 634,6 млн дол., що становить 51,6% надходжень 2008 р., за даними Держкомстату. З країн ЄС надійшло 4 млрд 016,8 млн дол. (71,3% загального обсягу), з країн СНД - 1 млрд 064,7 млн дол. (18,9%), з інших країн світу - 553,1 млн дол. (9,8%). У той же час капітал нерезидентів зменшився на 941 млн дол[3].

У 2009 році з України в економіку інших країн світу спрямовано 69,8 млн дол. прямих інвестицій. Інвестування здійснювалось переважно у вигляді грошових внесків.

Обсяг прямих інвестицій з України в економіку країн світу, з урахуванням його переоцінки, утрат, курсової різниці, на 1 січня 2010 року становив 6 млрд 223,3 млн дол., у т.ч. у країни ЄС - 5 млрд 908,3 млн дол. (95% загального обсягу), у країни СНД - 220,1 млн дол. (3,5%), в інші країни світу - 94,9 млн дол. (1,5%). Прямі інвестиції з України здійснено до 51 країни світу, переважна їхня частка спрямована до Кіпру. Основними інвесторами з України були підприємства, що належать до таких видів економічної діяльності: операції з нерухомим майном, інжиніринг та надання послуг підприємцям, фінансова діяльність, торгівля, ремонт автомобілів.

Прихід стратегічного інвестора є проблематичним через цілий ряд причин.  До чинників, які обєктивно стоять на заваді інвестиційної діяльності в Україні, належать:

·                   законодавча нестабільність;

·                   відсутність чіткої державної стратегії щодо залучення інвестицій;

·                   значний податковий та адміністративний на обєктів підприємства;

·                   неврегульованість питань прав власності інвесторів;

·                   високий рівень корумпованості в органах державної влади;

·                   нестабільність роботи фінансової системи країни;

·                   низький обсяг фондового ринку;

·                   низький рівень платоспроможності в країні[1].

Залишається не розвязаною проблема забезпечення зарубіжних інвесторів інформацією про чинне стосовно інвестиційної діяльності законодавство. Тексти законів та інструкцій недосяжні для ознайомлення.

Для України важливим є впровадження ефективної стратегії залучення та використання інвестиційних коштів, причому обов’язкової диверсифікації вимагає формування привабливого інвестиційного середовища з урахуванням специфіки регіонів. Особливо важливу роль в активізації інвестиційної діяльності повинно мати страхування інвестицій від некомерційних ризиків.

Для стимулювання залучення інвестицій та усунення негативних тенденцій в економіці України доцільно здійснити ряд заходів, спираючись на принципи:

·                   політичної стабільності;

·                   стабільності основних законодавчих актів щодо іноземного інвестування;

·                   диференційованого підходу до податкових та інших пільг для іноземних інвесторів з урахуванням обсягів і форм інвестування, а також пріоритетних напрямів розвитку економіки України;

·                   надійності, доступності та оперативності організаційного та інформаційного забезпечення залучення іноземних інвестицій[2].

Отже, обсяг інвестицій в Україну з кожним роком збільшується. проте їх ще мало, щоб досягти рівня розвитку країн Західної Європи. Незважаючи на негативні наслідки світової кризи, існує ряд потенційних інвесторів, які володіють значним інвестиційним капіталом. Зважаючи на те, що поступово попит на інвестиції зростатиме, потрібно вдосконалювати як економічні, так і інституційні умови.

Підводячи підсумок, можна вести мову про те, що Україна має певні шанси щодо залучення іноземних інвесторів в найближчій перспективі. Однак часу на адаптацію до нових правил гри у неї обмаль. У випадку втрати цього шансу Україна ще довго буде займати останні місця в рейтингах щодо залучення іноземних інвестицій в свою економіку.

 

Список використаної літератури

1.                 Боднар І.Р. Проблеми залучення інвестицій в Україні на сучасному етапі // Регіональна економіка. – 2009р., №4.

2.                 Захарін С.В. Проблеми і перспективи інтеграції України до міжнародного інвестиційного ринку. Монографія /НАН України. Обєднаний інститут НАН України. – Київ, 2008 – 166 с.

3.                 Лямець С. – Інвестиції в Україну: табу до виборів//Економічна правда. – 11.01.2010р. – http// www.epravda.com.ua/ markets/4b210e230b61

4.                 Офіційний веб-сайт Держкомстату України - [Електронний ресурс]www.ukrstat.gov.ua