Полюхович Т.А., науковий керівник Штефано Х.П.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Тенденції, проблеми та перспективи діяльності фондового ринку в Україні

 

Ринкова економіка неможлива без активно функціонуючого фондового ринку. Тому одним із найважливіших напрямів регулювання розвитку її реального сектора є забезпечення повноцінної діяльності організованого ринку цінних паперів. В Україні його розвиток відбиває протиріччя перехідного періоду, пов'язаного з корінним реформуванням економіки і соціальної сфери. Незважаючи на те що за останні десять років ХХ століття вдалося створити хоча і недостатньо досконалі інфраструктуру і механізми регулювання фондового ринку, сам він у цілому і його організований сегмент, представлений фондовими біржами, зазнають серйозних труднощів, які обумовлені специфікою нинішнього етапу реформування економіки України.

Теоретичний доробок у розв'язання цієї проблеми включає чималу кількість праць, що аналізують різні фактори розвитку фондового ринку, фондових бірж та наслідки їх впливу за тих чи інших економічних умов. Так, на думку Костіної Н.І. та Марахова К.С., держава повинна активізувати продаж цінних паперів та акцій із залученням висококваліфікованих фахівців в галузі інвестиційного менеджменту [6]. Г.Карпенко розглядає ринок цінних паперів і підкреслює його виняткову роль у процесі залучення та перерозподілу вільних фінансових ресурсів в економіці [5]. Інфраструктура фондового ринку, незважаючи на складність та суперечливість перетворень, які активно проходять в Україні, має тенденцію до зростання та розвитку. Хоча протягом останнього року, у зв’язку з економічною кризою, спостерігається послаблення тенденції до зростання.

Нині в нашій державі працює 1703 професійних учасника, яка мають ліцензії на певні види професійної діяльності на фондовому [3].

Аналіз загального обсягу випусків цінних паперів за останні роки дає змогу зробити висновок, що ринок цінних паперів України прямує до зростання і розвивається він досить динамічно, хоча і економічна криза внесла свої корективи у ці показники. Загальна капіталізація ринку зростає, однак, основною проблемою такого стрімкого зростання є те, що значну частку ринку займають позабіржові торгівельно-інформаційні системи.

На сучасному етапі розвитку біржової торгівлі в Україні існує ще багато невирішених проблемних питань, які потребують детальнішого вивчення. Це передусім стосується таких проблем, як:

-    відсутність єдиної налагодженої моделі діяльності фондових бірж;

-    відсутність ефективної національної депозитарної системи (організація, що займеться обліком прав з цінних паперів, до якої входять реєстратори та зберігачі);

-    обмеженість фінансових інструментів, що використовуються фінансовими посередниками та низький ступінь використання похідних цінних паперів;

-    низький рівень інформованості населення з питань функціонування фондового ринку. Це призводить до низької активності фізичних осіб фондовій біржі;

Взявши до уваги все вище сказане не важко зрозуміти, що фондова біржа України є не досконалою і знаходиться у стані розвитку. Для розвитку ринку цінних паперів потрібно вжити масу заходів.

Для вирішення цих проблем та забезпечення ефективного розвитку бірж України необхідно вжити таких заходів:

1.      Розробити загальнодержавну довгострокову стратегію розвитку фондових бірж із урахуванням особливостей національної економіки та динаміки розвитку світового фондового ринку.

2.      Забезпечити поетапне створення єдиного центрального депозитарію України та удосконалення системи обліку прав власності на цінні папери, що передбачає скасування положень та нормативних документів, які допускають існування на вищому рівні депозитарної системи необмеженої кількості депозитаріїв, і створити в Україні єдиний Центральний депозитарій. Це сприятиме формуванню єдиного інформаційного простору, який охоплюватиме всі операції купівлі-продажу цінних паперів.

3.      Сприяти підвищенню прозорості операцій на фондовій біржі та удосконаленню діяльності її торговельних майданчиків з метою визначення ринкової вартості цінних паперів вітчизняних емітентів. Для реалізації даного завдання необхідно, окрім створення національного депозитарію, вжити заходів для скорочення обсягу операцій на нерегульованому ринку, зменшити час оплати операцій з цінними паперами, створити повну інформаційну базу з основних індикаторів фондового ринку, сприяти консолідації діючих бірж та організаторів торгівлі.

Сучасний стан фондового ринку України доводить, що Україна готова продати українським та іноземним інвесторам пакети акцій доволі цікавих компаній. Продаж може здійснюватись як за ринковою так і номінальною вартістю. Єдина умова – планомірне інвестування.

Отже, можна стверджувати, що проблема забезпечення високого рівня розвитку фондових бірж України є особливо актуальною. Її вирішення потребує розроблення програми державної підтримки фондового ринку з урахуванням зарубіжного досвіду та національних особливостей.

 

Література:

1. Ватаманюк З.Г., Звонар Н.В. Ринок цінних паперів в умовах фінансової глобалізації // Фінанси України. – 2007. – №6. – С. 82-89.

2. В.Огородник Фондовий ринок України: аналіз проблем, особливостей та напрямів розвитку//Економіст. – 2008. - №8.