ЭКОНОМИКА/ Маркетинг и менеджмент

Сергій О. М.

                                                                     науковий керівник: Урбан В. В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

 

ГЕНДЕРНІ ОСОБЛИВОСТІ МЕНЕДЖМЕНТУ

 

Жінки – це найкрупніша соціальна спільність, що відрізняється психічними і демографічними особливостями, багаторольовими функціями і певним соціальним статусом. Історично визначилась приналежність жінки до приватної сфери, проте розвиток суспільства, науки, виробництва потребує переоцінення цього факту та визнання їх повноправними членами публічного життя та діяльності. Сучасний світ вимагає паритетного відношення між жінками та чоловіками.

Не дивлячись на те,  що існує світова тенденція до впровадження жінок практично в усі сфери людської діяльності, таке явище як "жінка-керівник" фактично залишається для нас як і раніше незвично новим, але актуалізується необхідність порівняльного вивчення гендерних особливостей менеджерів України.

Питання гендерної рівності в управлінській сфері досліджують      Лазорко О., Гончарук Г., Богдан Г., Корольчук Ю., Круглова О. та багато інших.

Особистість менеджера традиційно вивчалася без врахування його статі, оскільки лідерська роль вважалася виключно чоловічою прерогативою. Та, еволюція суспільства вимагає відповідних змін і в управлінні.

 Наукові теорії, що стосуються гендерного вивчення менеджерів, загалом можна віднести до одного з трьох напрямів:

1. Домінування гендерного фактора над лідерською позицією. Це характеризується тим, що на керівних посадах в більшості представлені чоловіки, жінки виступають суто в символічній ролі (токенами) (концепція токенізму, Р. Кентер). Також існують певні стереотипи в суспільстві: чоловіки-лідери сприймаються краще, а особливо там де домінують консервативні погляди на місце жінки в суспільстві (концепцією гендерного потоку, Б. Гутек). Суспільство висуває більш суворі вимоги до жінок-лідерів (теорія гендерного відбору лідерів Дж. Боумен, С. Суттон).

2. Домінування лідерської позиції над гендерним фактором. Концепції і теорії цієї позиції говорять про те, що перше місце займає позиція людини в офіційній структурі, посада, яку він обіймає, а не стать (ситуаційно-посадовий підхід, Р. Пауз, Дж. Хант), жінки й чоловіки відрізняються за лідерською ефективністю лише за умови використання різного стилю керівництва (ймовірнісна модель лідерства, Ф. Фідлер).

3. Рівноцінність гендерного фактору та лідерської позиції. Хоча в цій групі теорій передбачають рівність жінок-лідерів та чоловіків, проте вона виражається лише теоретично. Щоб досягти успіху в суспільстві, чоловіки і жінки-лідери мають відповідати гендерному стереотипові. Згідно зі стереотипом, ця роль є маскулінною, то жінки-лідери відчувають конфлікт між гендерною і лідерською ролями (соціально-рольова теорія, Е. Іглі) [3].

У порівнянні ділових і психологічних якостей жінок і чоловіків можна визначити певні відмінності в чоловічому і жіночому менеджменті. (Табл. 1)

Порівняння управлінських якостей жінок та чоловіків

Таблиця 1

Управлінські якості

Характеристики управлінських якостей

Жінки

Чоловіки

Мотиви трудової діяльності

сприймають кар'єру як особисте зростання, як самореалізацію

розуміють під кар'єрою престижні і перспективні посади

Стиль керівництва

характерна більша  демократичність

використовують командно-адміністративний стиль управління

Увага до сфери міжособистісних відносин

більше уваги приділяє відносинам між членами колективу, її більше хвилює сфера міжособистісних відносин

турбується, у більшості випадків, виключно фінансово-виробничими питаннями

Емоційність на роботі

емоційні

стримані

 

Відстоюванню лідерських позицій у сфері бізнесу заважають деякі психологічні характеристики жінок, а саме:

-       конфлікт «родина, дім, кохання» та «незалежність, кар’єрний ріст, лідерство». Іноді, в такому протиставленні жінки ідуть за своїми емоціями, оскільки їм приходиться поєднувати керівну посаду на роботі та виконавчу – вдома.

-       жінки прагнуть отримати визнання, підтримку та гідну оцінку своїм зусиллям зі сторони оточуючого середовища, забуваючи про абсурдність таких сподівань.

-       жінка-лідер завжди одна, вона вирішує проблеми в теперішньому часі, без уваги, що це спричинить у майбутньому,  чоловіки заради мети об’єднуються в команду, сподіваючись, що лідер потягне їх за собою [2].

Незважаючи на державні програми, певні гендерні зрушення в сфері зайнятості важливою проблемою є забезпечення реальної рівності прав і можливостей жінок та чоловіків на ринку праці. Потрібно сприяти активізації законодавчої діяльності, постійній системній роботі над гендерними стереотипами, які суттєво впливають на існуючу „гендерну піраміду влади”; поширенню інформації щодо прав і процедур; формуванню гендерно-спрямованих цінностей в професійній сфері. Необхідним є пропагування гендерного підхіду так, щоб він став природнім способом міркування.

 

Література:

1. Лазорко О. Гендерні особливості менеджерів промислових підприємств /О. Лазорко// http://www.politik.org.ua/vid/magcontent.php3?m=6&n=43&c=879

2. Гончарук Г. Жінка в управління та бізнесі. Реалії і перспективи/Г.  Гончарук// http://forum2002.fem.org.ua/dopovid.htm

3. Круглова О. Гендерний аспект управління: жінки керівники/О. Круглова//http://istok.ucoz.ua/publ/gendernij_aspekt_upravlinnja_zhinki_kerivniki_kruglova_olena/1-1-0-16

4. Корольчук Ю. Гендерна революція у системі державного управління/Ю. Корольчук// http://www.ji.lviv.ua/n27texts/korolchuk.htm