Тюрнякова М.С.

Одеська національна академія харчових  технологій

Аналіз і оцінка зовнішніх і внутрішньовиробничих чинників формування прибутку в м`ясопереробній галузі харчової промисловості

Економіка нашої країни переживає складні процеси реформування та адаптації діяльності суб’єктів господарювання до ринкових відносин. Як свідчить практика, ще багато виробників для себе до кінця не з’ясували, що в цих умовах, коли саме ринок визначає необхідність у тих або інших товарах, диктує вимоги до їх споживчих властивостей, визначальним фактором стабільного розвитку підприємства стає робота на ринок споживача. Тому важливим етапом здійснення господарської діяльності для кожного підприємства є визначення можливого прибутку, який стане результатом діяльності.

Значення прибутку в мясопереробній діяльності полягає в тому, що він по-перше, відображає кінцевий результат фінансово-господарської діяльності підприємств як суб’єктів господарювання, по-друге, виконує стимулюючу функцію, так як одночасно є фінансовим результатом і основним елементом грошових потоків, і по-третє, прибуток є важливим джерелом формування дохідної частини бюджетів різних рівнів.

Кожне підприємство працює на ринку з метою отримання прибутку, і політика його формування та розподілу є важливим етапом здійснення господарської діяльності  м`ясопереробного підприємства в майбутньому.

Прибуток є однією з основних категорій товарного виробництва. Це передусім виробнича категорія, що характеризує відносини, які складаються в процесі суспільного виробництва. Водночас прибуток це підсумковий показник, результат фінансово-господарської діяльності підприємств як суб’єктів господарювання. Тому прибуток відбиває її результати і зазнає впливу багатьох чинників. Є особливості у формуванні прибутку підприємств залежно від сфери їхньої діяльності, галузі господарства, форми власності, розвитку ринкових відносин.

Ринок м'яса підданий коливанням, пов'язаних з різними епідеміями (пташиний грип, ящур), змінами цін на зернові і комбікорми, а також державним регулюванням галузі рядом росташованих  країн. Таким чином, на всю вітчизняну м'ясопереробну галузь, а також на операційну та фінансову діяльність компаній галузі впливають відразу три чинники:

• кон'юнктура ринку м'яса і м'ясопродуктів у світі, в т.ч. в країнах-експортерах;

• кон'юнктура ринку м'яса і м'ясопродуктів в Україні;

• державне регулювання імпорту м'яса і м'ясопродуктів.

 

 Рис.1. Виготовлення м'яса всіх видів в Україні

(реалізовано на забій, жива вага, тис.т),%

 

 

 

 

Отриманий підприємством прибуток в результаті діяльності є обєктом росподілу . У системі розподілі прибутку можна виділити два етапи.

Перший етап — це розподіл загального прибутку. На цьому етапі учасниками розподілу є держава й підприємство. У результаті розподілу кожний з учасників одержує свою частку прибутку. Пропорція розподілу прибутку між державою і підприємствами має важливе значення для забезпечення державних потреб і потреб підприємств. Це одне з принципових питань реалізації фінансової політики держави, від правильного розв'язання якого залежить розвиток економіки в цілому.

Пропорції розподілу прибутку між державою і підприємством складаються під впливом кількох чинників. Істотне значення при цьому має податкова політика держави щодо суб’єктів господарювання. Ця політика реалізується в кількості податків, що сплачуються за рахунок прибутку, у визначенні об’єктів оподаткування, ставок оподаткування, у порядку надання податкових пільг.

Другий етап — це розподіл і використання чистого прибутку, що залишився в розпорядженні підприємств після здійснення платежів до бюджету. На цьому етапі можуть створюватися за рахунок прибутку цільові фонди для фінансування відповідних витрат.

При вивченні розподілу прибутку на підприємстві важливе значення мають фактори, що впливають на даний розподіл. Вони можуть бути внутрішніми (рівень рентабельності діяльності, інвестиційні можливості реалізації високоприбуткових проектів, альтернативні внутрішні джерела формування ресурсів, стадія життєвого циклу підприємства, рівень поточної платоспроможності підприємства), які залежать від фінансово-господарської діяльності і можуть бути врегульовані підприємством, а зовнішні фактори (податкова система, альтернативні зовнішні джерела формування фінансових ресурсів, темп інфляції та ін.), які не залежать від фірми і створюють обмежувальні умови існування підприємства.

Політика розподілу прибутку м`ясопереробного  підприємства повинна складати певну систему, і тільки тоді, коли всі елементи системи будуть пов’язані між собою діяльність підприємства буде справді ефективною.

 

 

Література:

1.Самуельсон П.Економіка:Підручник. – Львів: Світ, 1993. – 496с.

2. Нашкерська Г.В. Оцінка доходів підприємства від основної діяльності . Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції. Заматер. Міжнар. наук, практ. конф. 20-22 квітня 2005 р. -С. 226-228.

3. Ван Хорн Джеймсс К, Вахович Джон М. Основи финансового менеджменти. -М„ 2003. 3. Хендриксен .