Економічні науки/Регіональна економіка

Шкраб'юк Н.В.

Науковий керівник – Круць А.В.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

Роль інтелектуальної власності у забезпеченні конкурентоспроможності вітчизняної промисловості

Світове господарство у процесі свого розвитку постійно набуває нових рис, що виражені у активації науково-технічного прогресу, прискореному розвитку науки і наукових досліджень, наукової творчості, інноваційних розробок та інших напрямів інтелектуальної, творчої праці членів суспільства. Розвиток інтелектуальної сфери, та, зокрема, інституту «інтелектуальна власність» визнається вирішальним чинником підвищення конкурентоспроможності економіки, засобами забезпечення економічного зростання і підвищення рівня життя населення, а також оборонної, технологічної і екологічної безпеки. Ще однією загальносвітовою проблемою постає ускладнення товарних відносин, що викликає виникнення нових товарів та ринків. Одним з таких «нових ринків» є ринок інтелектуальної власності. Оскільки проблеми використання інтелектуальної власності набувають дедалі більшого значення, виключної актуальності набувають питання виникнення та розвитку ринку інтелектуальної власності та, зокрема, ринку промислової власності, в межах якого забезпечується економічна реалізація науково-технічних досягнень у формі об’єктів права промислової власності[1, 87].

Все вищезазначене спричинює пошук власного шляху розвитку України на основі активізації і сприяння розвитку національного інтелектуального потенціалу в умовах «економіки знань», «нової економіки», «економіки заснованої на знаннях», «інтелектуальної економіки» або «економіки інтелектуальної власності», що досліджується такими вченими, як А.В.Пархоменко, В.Д.Пархоменко, І.Б.Жиляєвим, А.Г.Жаріновою. Роль та значення інтелектуальної власності в умовах переходу України до ринкової економіки розглядається у працях таких вітчизняних вчених, як О.О.Підопригора та О.Б.Бутнік-Сіверський. Питанням управління інтелектуальної власності як фактору підвищення національної конкурентоспроможності приділяла увагу в своїх дослідженнях В.А.Карпенко. Українські вчені розглядають окремі аспекти ринку інтелектуальної власності і надають перевагу питанням охорони і захисту прав інтелектуальної власності. Тому, питання дослідження ринку промислової власності, у тому числі аналізу його сучасного стану і необхідності державного регулювання залишається актуальним.

В Україні не відбувається активний розвиток патентування, а, отже, і активізації інноваційної діяльності за основними пріоритетними галузями промисловості. За даними аналітичних матеріалів НАН України окремі технічні напрями розробляються ще не достатньо, що дуже гальмує розвиток пріоритетних інноваційних галузей, які визначені у світовій економіці як високотехнологічні, а саме: авіаційно-ракетна, комп’ютерна техніка, засоби автоматизації, апаратура зв’язку[3,61].

Суб’єкти ринку промислового виробництва недостатньо активні через те, що відбувається розвиток охорони знаків для товарів і послуг, і переважно для іноземних заявників. Кількість знаків для товарів та послуг. Які зареєстровані на ім’я іноземців збільшується. Це свідчить про перевагу конкуренції у сфері товарів порівняно з конкуренцією інновацій і зневажання потенціалу промисловості.

Випуск конкурентоспроможної продукції найчастіше забезпечується за рахунок сучасного обладнання, придбаного за кордоном, що свідчить про зневажання українськими виробниками вітчизняних розробок чи невідповідність таких розробок нагальним потребам. Відбувається значне зниження активності держави на ринку промислового виробництва, зниження участі державних організацій у процесах реалізації майнових прав інтелектуальної власності на ринку «інтелектуальної власності».

Участь України у процесах, що відбуваються на світовому ринку промислового виробництва є негативною. За даними Держкомстату України, участь України у міжнародній торгівлі на ринку технологій склала менше 0,2%, в експорті та імпорті патентами та ліцензіями – менше 1% [ 2, 69].

Одним з найважливіших документів регламентації відносин  у галузі інтелектуальної власності, «Концепцією розвитку національної системи правової охорони інтелектуальної власності» визначено, що «внутрішній ринок об'єктів інтелектуальної власності перебуває на новому етапі свого розвитку і потребує підтримки, оскільки від його стану значною мірою залежить технічний рівень виробництва та конкурентоспроможність вітчизняних товарів. Ефективне функціонування такого ринку неможливе без запровадження системи оцінки та обліку інтелектуальної власності»

Усе вищезазначене вимагає невідкладної уваги до дослідження проблем функціонування та розвитку ринків інтелектуальної власності на ринку промислової власності, а також необхідності застосування певного державного втручання у ці процеси. Одночасно можна зазначити, що таке втручання на основі державного регулювання ринку промислової власності із застосуванням механізмів державного регулювання необхідне, але має бути органічно поєднане з ринковим механізмом регулювання ринку.

Список використаної  літератури:

1.     Комарницький І.Ф. Економічна теорія \ І.Ф. Комарницький \\ – Чернівці. -  2006.    334с.

2.     Рекомендації Всеукраїнської наукової конференції присвяченої 40 – річчю кафедри економічної теорії ПДТУ «Теоритичні і практичні аспекти інноваційної діяльності в умовах глобальних економічних систем» \\ Теорія і практика інтелектуальної власності: науково-практичний журнал. – 2008. - №3 (41). – С. 69 – 72.

3.     Рудченко І. Трансферт технологій як елемент інноваційної інфраструктури \ І. Рудченко \\  Теорія і практика інтелектуальної власності: науково-практичний журнал. – 2008. -  №4 (42).  – С. 61 – 68.