Баташева Ю.С.

Одеський національний політехнічний університет, Україна

Переваги використання інструментів оперативного контролінгу в управлінні промисловим підприємством

 

Одним з результативних напрямків, що дозволяють зробити істотний прорив у підвищенні ефективності управління підприємством, є контролінг. Контролінг - це функціонально відособлений напрямок економічної роботи на підприємстві, пов'язаний з реалізацією фінансово-економічної коментуючої функції у менеджменті для прийняття оперативних і стратегічних управлінських рішень, спрямованих на досягнення поставлених перед керівництвом підприємства цілей [1].

В умовах трансформаційної економіки науково-технічний прогрес приводить до появи нових технологій і виробництв, викликає істотну трансформацію економічного укладу. Нові технології позитивно впливають на розвиток освіти, охорони здоров'я, бізнесу, засобів комунікації. Однак разом з тим пришвидшення темпів розвитку збільшує невизначеність впливу факторів зовнішнього середовища підприємства, підвищує рівень ризику прийняття управлінських рішень. Це ставить під загрозу ефективність діяльності підприємства, можливість його економічного розвитку.

Статистика останніх часів свідчить про суттєве погіршення фінансових результатів промислових підприємств України. Кількість збиткових підприємств у період 2007-2009 років збільшилася на 7,9% і сягнула рівня 41,3%. Загальний рівень рентабельності операційної діяльності підприємств скорочується: з 4,9% у 2008 році до за попередніми даними 2% у 2009[2].

У зв'язку із цим актуальним стає питання вдосконалення системи управління підприємством таким чином, щоб вона більш чітко координувала й інтегрувала б зусилля різних служб і підрозділів по досягненню поставлених цілей. Сьогодні в Україні ще не достатньо вивчені інструменти організації ефективної роботи та процесів у функціональних підрозділах підприємства (наукова організація праці та виробництва), інструменти управління інноваціями, інструменти управління з орієнтацією на довгострокове існування та розвиток підприємства. Західна практика свідчить, що саме там, за різними оцінками,  закладений потенціал росту ефективності близько 50-75%

Проблема дослідження доцільності впровадження інструментів оперативного контролінгу у діяльність промислового підприємства носить актуальний характер у сучасних умовах. Про це свідчить часта зацікавленість порушеними питаннями, з одного боку, та недостатня їх розробка, з іншого боку.

Оскільки оперативний контролінг орієнтований на короткостроковий результат, його інструментарій значно відрізняється від інструментарію стратегічного контролінгу. Також інструменти контролінгу будуть різнитися в залежності від функціональної сфери їх застосування: зовнішнє середовище, маркетинг та збут, забезпечення ресурсами, виробництво, логістика, фінанси, персонал, інвестиційна та інноваційна діяльність.

Оперативний аналіз та його інструменти є важливими складовими концепції контролінгу. Ці інструменти важливі перш за все для вирішення проблем, що виникають на самому підприємстві. Окрім того, в системі оперативного контролінгу розглядаються економічні процеси в межах одного року. Отже, якщо мова йде про короткостроковий період, то використання інструментів оперативного контролінгу буде забезпечувати першочерговий ефект від їх впровадження. До того ж за рахунок різноманітності способів застосування інструментів оперативного контролінгу у виграші опиняються усі функціональні підрозділи.

У західних корпораціях контролінг як система управління з’явився у результаті довготривалої еволюції. Для більшості українських компаній контролінг корисний та зрозумілий поки у більш вузькому розумінні – як допоміжна технічна функція, що покликана обслуговувати процес вироблення та прийняття управлінських рішень. Тому з практичної точки зору більш корисним для більшості українських підприємств буде заглиблення у питання впровадження систем оперативного контролінгу.

Головним завданням контролінгу, яке ставили перед собою західні компанії, було досягнення довгострокових цілей, пов’язаних із збільшенням вартості компанії та ваги її акцій на фондовому ринку. Для українських підприємств з огляду на слабкий розвиток вітчизняного фондового ринку ці задачі стратегічного контролінгу не вийшли на передній план, що ще раз підтверджує необхідність і доцільність використання інструментів саме оперативного контролінгу для здійснення процесу управління промисловим підприємством.

          В умовах кризи зростаючий тиск з боку конкурентів, погіршення стану зовнішнього середовища, ситуація на ринках, що швидко змінюється, звуження простору діяльності у зв’язку з введенням нових законів призводять до того, що пред’являються усе більш високі вимоги до керівників підприємств. Тому для того, щоб забезпечити виживання підприємства і гарантувати отримання хоча б мінімального прибутку, керівникам необхідно удосконалювати процеси поточного планування, контролю та регулювання на підприємствах. Для цього необхідно впроваджувати нові або додаткові методи та інструменти управління. Використання інструментів оперативного контролінгу допопоможе вчасно виявити відхилення і здійснити регулюючі дії, прийняти більш обґрунтовані управлінські рішення для досягнення поставлених короткострокових цілей у основних сферах діяльності підприємства. Але доцільність використання тих чи інших методів у різних ситуаціях потребує подальшого дослідження.

 

Список використаної літератури:

1.                Контроллинг как инструмент управления предприятием. /Общ. ред. Данилочкиной Н.Г – М: Аудит, ЮНИТИ, 1998г – 279с.;

2.                Статистична інформація Державного комітету статистики України / Режим доступу: www.ukrstat.gov.ua