Бондарєв М.В.

 

Харківський національний економічний університет, Україна

 

Рейтингова оцінка платоспроможності бюджету

 міста Куп’янськ

 

Анотація: Зміни в економіці України та світі, що відбуваються на сучасному етапі вимагають внесення  значних  коректив  у  функціонування  місцевих  органів  влади  та  їх  спроможності  забезпечення  сталого розвитку регіону [1, с.16].

Ключові слова: платоспроможність, місцевий бюджет, коефіцієнти, рейтингова оцінка.

Платоспроможність місцевого бюджету – це можливість на конкретну дату погасити за рахунок наявних та очікуваних грошових активів (у т.ч. залишків бюджетних коштів) загального фонду місцевого бюджету, за виключенням субвенцій з інших бюджетів, додаткових дотацій та трансфертів іншим бюджетам та коштів резервного фонду, бюджетні фінансові зобов'язання.

Одним із найважливіших чинників успішного управління бюджетними ресурсами є здійснення загальної оцінки фінансового стану місцевого бюджету, що за своїм змістом відображає підсумки фінансової діяльності виконавчих органів влади. Оцінка фінансового стану бюджету є неодмінним елементом бюджетного процесу на його завершальній стадії при підведенні підсумків процесу виконання бюджету. Результати діяльності по управлінню бюджетними ресурсами цікавлять не тільки представників органів влади, а також місцеве населення, платників податків та інвесторів, тому що така оцінка є індикатором розвитку місцевого бюджету [3, c. 17-19].

Як інструментарій проведення оцінки фінансового стану можуть використовуватись фінансові коефіцієнти – відносні показники які відображають співвідношення абсолютних фінансових показників. Фінансові коефіцієнти використовуються для зіставлення показників конкретного місцевого бюджету із відповідними середніми показниками інших місцевих бюджетів з порівнянною чисельністю населення. Таким чином, оцінка фінансового стану місцевого бюджету є основною для кращого розуміння поточної фінансової ситуації, показником уміння ефективного управління бюджетними ресурсами та індикатором інвестиційної привабливості для потенційних інвесторів або кредиторів [4, c. 449-453] .

Таблиця 1.

 

Методика розрахунку коефіцієнтів фінансової стійкості

 

Назва коефіцієнту фінансової стійкості