Економічні науки/10 Економіка підприємства

Гедройц Г.Ю, Шатова Л.Г.

Кременчуцький державний університет ім. М .В. Остроградського

Сутність та особливості формування бізнес-плану

Нині з переходом до ринкової економіки дуже актуальним стає оцінка ризиків та визначення стратегічних орієнтирів підприємства. Важливим документом, який забезпечує цю задачу є бізнес-план.

Існує безліч думок щодо визначення сутності бізнес-плану. Більшість схиляється до тлумачення, що це письмовий документ, в якому викладено сутність підприємницької ідеї, шляхи й засоби її реалізації та охарактеризовано ринкові, виробничі, організаційні та фінансові аспекти майбутнього бізнесу, а також особливості управління ним[1].

Інша думка з приводу бізнес-плану, що це документ, який містить систему ув’язаних в часі та в просторі та узгоджених з метою і ресурсами заходів і дій, спрямованих на отримання максимального прибутку внаслідок реалізації підприємницького проекту (угоди)[1].

В американській літературі поняття «бізнес-план» розглядається в основному як інструмент управління, який містить плани керівника господарства та шляхи їх реалізації [2].

Але в будь-якому разі він сприяє полегшенню підприємницької діяльності, знижує рівень ризикованості і формує перспективи та поточні цілі реалізації ідеї, оцінює сильні й слабкі сторони бізнесу, наводить результати аналізу ринку та його особливостей, викладає подробиці функціонування підприємства за цих умов, визначає обсяги фінансових і матеріальних ресурсів для реалізації проекту.

Бізнес-план відповідає на питання: хто виступає як конкретні споживачі, яким є ринок продукту підприємства, які кошти необхідні для реалізації проекту, чи виправдовує себе проект економічно тощо; підсумовує ділові можливості та перспективи, пояснює, як ці можливості можуть бути реалізовані існуючою командою менеджерів.

Традиційно бізнес-план розглядається як інструмент залучення необхідних для реалізації проекту фінансових ресурсів. Зовнішні інвестори та кредитори ніколи не вкладатимуть гроші в бізнес, якщо не ознайомляться з ретельно підготовленим бізнес-планом. Такий план має переконати потенційних інвесторів у тому, що підприємницький проект має чітко визначену стратегію успіху та заслуговує на фінансову підтримку.

Цей документ є основою поточного планування всіх аспектів діяльності підприємства, він сприяє глибшому усвідомленню працівниками особистих завдань, пов'язаних зі спільним для них бізнесом;

Він дає змогу аналізувати, контролювати й оцінювати успішність діяльності в процесі реалізації підприємницького проекту, виявляти відхилення від плану та своєчасно коригувати напрямки розвитку бізнесу.

Це основна мета складання бізнес-плану, хоча в нашій країні він найчастіше розробляється з однією метою – залучити інвесторів до реалізації проекту.

Загалом не існує точно встановлених розділів бізнес-плану, але найпоширенішими з них є резюме, опис підприємства, галузі та опис послуг, маркетинг і збут продукції, виробничий план, організаційний план, фінансовий план, ризики та гарантії.

Недостатньо сформована методологія розробки бізнес-планів приводить, до виникнення труднощів, з якими стикаються підприємці, іноземна методологія не зовсім адаптована до наших умов. Наприклад вітчизняні працівники постійно стикаються з проблемою швидкого росту інфляції, яку зарубіжні вчені не розглядають у відповідних джерелах інформації.

Іноді вважається, що відсутність проробленого бізнес-плану може бути компенсована знанням «глибин» вітчизняного бізнесу та інтуїцією. Але це є хибним твердженням, яке веде до дуже ризикового бізнесу та втрати інвесторів. Бізнес-план має бути досить добре обґрунтованим та проаналізованим особливо за існуючих умов інвестиційного клімату. Так як нестійка законодавча база та політика країни призводить до ускладнення відношення іноземних фірм щодо надання інвестицій вітчизняним підприємствам.

На шляху створення будь-якої справи постає ряд суттєвих перешкод, кожна з яких за відсутності необхідного підходу може стати причиною виникнення проблемної ситуації. До них відносяться організація управління, накопичення капіталу, розробка та маркетинг продукту, підтримання на необхідному рівні валового прибутку та захист бізнесу від небажаного впливу. Статистика свідчить, що 75% усіх нових починань у бізнесі є невдалими в перші роки.

При виникненні будь-яких труднощів суб’єкт підприємницької діяльності повинен дослідити стан бізнесу та виявити можливі перешкоди. Кожного разу, з'ясувавши та вирішивши певну проблему, підприємство тим самим звільняється ще від однієї перешкоди, яка може призвести до невдачі, і, таким чином, підвищує свої шанси на успіх.

Багато з проблем можуть бути вирішені шляхом постійного уточнення бізнес-плану з метою приведення його у відповідність до умов, що змінюються. Це дасть можливість використовувати бізнес-план як реальний критерій оцінки фактичних результатів діяльності підприємства.

Література

1. Бізнес-план: технологія розробки та обґрунтування: Навчальний посібник. С. Ф. Покропивний, С. М. Соболь, Г. О. Швиданенко, О. Г. Дерев’янко. – К.: КНЕУ. – 2002. – 379 с.

2. Костецька І.І. Особливості бізнес-планування в деяких заруб. країнах /http://www.nbuv.gov.ua/portal/Soc_Gum/Dtr/ep/2009_4/files/EC409_23.pdf