Економічні науки\Облік і аудит

Гутуряк К.О.

Науковий керівник: Косминко М.В.

Буковинська державна академія

 

Поняття «першої події» при обліку податкового кредиту з ПДВ

та його особливості в програмі 1С: «Бухгалтерія»

 

При автоматизованому обліку ПДВ в бухгалтерській програмі 1С: «Бухгалтерія» завжди виникає багато питань, більшість з них пов’язано з таким поняттям як «перша подія», тобто визначення події, що наступила раніше за іншу подію, та правильне відображення цієї події в автоматизованій системі бухгалтерського обліку. В залежності від того, яка подія була першою при обліку ПДВ, вона  відображається в бухгалтерському обліку по-різному і часто при формуванні проводок виникає досить багато питань і непорозумінь.

Розглянемо трактування поняття «перша подія» згідно Закону України «Про податок на додану вартість». Відповідно до підпункту 7.5.1 пункту 7.5 статті 7 цього Закону, датою виникнення права на податковий кредит є дата здійснення першої з подій:

─ дата списання коштів з банківського рахунку платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), дата виписки відповідного рахунку (товарного чека) – в разі розрахунків з використанням кредитних дебетових карток або комерційних чеків;

─ дата отримання податкової накладної, що засвідчує факт придбання платником податку товарів (робіт, послуг) [1].

Нібито вся інформація в Законах України про трактування настання дати першої події ясна, проте в цих законодавствах не вказується жодної інформації про те, на якому рівні визначається ця перша подія із безлічі подій:

1) по підприємству – платнику податку в цілому;

2) по кожному контрагенту (покупцю, продавцю);

3) по кожному договору (рахунку) з контрагентами;

4) по кожному товару (роботі, послузі) із кожного договору (рахунку) з контрагентами [2].

Кожен варіант рівня, на якому визначається перша подія, має свої особливості. На нашу думку, варіант перший є найбільш простим і найменш трудомісткім, адже облік ПДВ відбувається одразу по всьому підприємству. Проте його застосування стримує наявність в податковому обліку податкової накладної та ряду інших факторів. Варіанти другий чи третій окремо по собі не будуть ефективним рівнем визначення першої події, а ось якщо їх з’єднати, то це вийде наш четвертий варіант.  Варіант четвертий є найбільш прийнятним для податкового обліку, тому що в українському законодавстві наголошується на тому, що податкова накладна виписується кожному покупцю на конкретний товар із зазначенням кількості та ціни цього товару. Цей варіант найбільш відповідає вимогам податкового законодавства, проте його застосування в деяких випадках просто неможливе. Тому в даний момент майже всі підприємства вибирають найбільш простіший варіант визначення рівня, на якому визначається перша подія, а саме по підприємству – платнику податку в цілому. В бухгалтерській програмі 1С: «Бухгалтерія» визначення першої події є автоматизованим, що полегшує роботу.

Як ми вже з’ясували, податковий кредит з ПДВ виникає у підприємства за правилом першої події: або при списанні коштів з банківського рахунка, або при отриманні податкової накладної, що засвідчує факт придбання товарів (робіт, послуг). Ці події вимагають документального підтвердження у вигляді податкових накладних, митних декларацій чи інших документів [1]. Для коректного і правильного ведення обліку податкового кредиту з ПДВ у програмі 1С: «Бухгалтерія» необхідно: провести інвентаризацію субрахунків 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками», 6851 «Розрахунки з іншими кредиторами» і, відповідно, 6415 «ПДВ»; відкоригувати залишки за субрахунком 644, використовуючи залежно від ситуації або субрахунок 746 «Інші доходи від звичайної діяльності», або субрахунок 949 «Інші витрати від операційної діяльності».

Залишок по Дт 631, 685 за кожним контрагентом у розрізі окремих договорів за ставкою 20 % : 6 має дорівнювати залишку по Kт 6441 за кожним контрагентом у розрізі окремих договорів. Так само залишок по Дт 631, 685 (загальний) за ставкою 20 % : 6 теж має дорівнювати загальному залишку по Kт 6441. Також необхідно пам’ятати, що субрахунок 6441 завжди має кредитовий залишок, що дозволяє зробити висновок про наявність попередньої оплати, а субрахунок 6442 завжди має дебетовий залишок, який вказує на суми неотриманих податкових накладних [3].

Велику увагу в програмі необхідно звернути на константу «Проведення по ПДВ робити за податковою накладною». Оскільки від того, яке значення вибере підприємство – «Так» чи «Ні», залежить формування проводок з різними рахунками та субрахунками. Наприклад, якщо константі присвоюємо значення «Так», тоді будуть формуватися такі проводки:

1. Дт 631, 685 – Kт 311-Дт 6442 – Kт 6441– документ «Банківська виписка»

2. Дт 22 – Kт 631, 685   Дт 6441 – Kт 631, 685 – документ «Прибуткова накладна» або «Акт виконаних робіт»

3. Дт 6415 – Кт 6442 – документ «Запис книги придбання».

Якщо  цій константі ми присвоїмо значення «Ні», тоді будуть такі проведення:

1. Дт 631, 685 – Кт 311-Дт 6415 – Кт 6441 – документ «Банківська виписка»

2. Дт 22 – Кт 631, 685-Дт 6441 – Кт 631, 685 – документ «Прибуткова накладна або «Акт виконання робіт».

В першому випадку по «першій події» права на податковий кредит по ПДВ формуватися проводки не в дебет рахунку 6415, а в дебет рахунку 6442 «Неодержані податкові накладні». У цьому випадку при проведенні вхідної податкової накладної від постачальника (документ «Запис книги придбання») сформується проводка Д-т 6415 К-т 6442. Це зручно використовувати, якщо часто виникають затримки в одержанні податкових накладних від постачальників. Крім того, по рахунку 6442 ведеться аналітичний облік по контрагентах і заказам, відповідно на підставі оборотно-сальдової відомості по рахунку завжди можна буде визначити – які саме податкові накладні ще не введені (не отримані), а які податкові накладні могли бути помилково введені двічі. Якщо ж ця константа встановлена в значення «Ні», тоді по «першій події» відразу формується проводка в Д-т 6415, а документ, що відображає факт надходження вхідної податкової накладної не формує проводок. Зверніть увагу, що значення цієї константи ніяк не впливає на формування проводок [4].

Висновок. На нашу думку, вигіднішим та зручнішим є перший варіант обліку податкового кредиту, коли  у Константі «Проведення по ПДВ робити за податковою накладною» стоїть значення «Так», оскільки так зручніше з’ясувати, які податкові накладні одержані, а які ще ні, тим паче інформація подається в розрізі контрагентів та заказів. Також наголошуємо, що від правильного і обґрунтованого варіанту вибору рівня, на якому визначається перша подія, залежить трудомісткість і простота відображення операцій у податковому обліку. Також велику увагу необхідно приділити вибору першої події, адже від цього змінюються проводки в обліку, він стає більш чітким та ясним. Тому на практиці визначення першої події треба здійснювати по кожному товару (роботі, послузі) із кожного договору (рахунку) з контрагентом, а самі проведення по ПДВ здійснювати не залежачи від податкової накладної.

Література:

1. Закон України "Про податок на прибуток" від 03.04.1997р. №168/97-ВР із усіма змінами та доповненнями.

2. http://1c77.com.ua

3. http://www.balance.ua

4. Косминко М.В. «Інформаційні системи і технології в обліку: курс лекцій (на основі програми «1С: Підприємство»). Частина II.-Чернівці: БДФА, 2009.-136с.