Экономические науки/6.Маркетинг и менеджмент

 

 

К.е.н. О.В. Зибарева

Буковинська державна фінансова академія, м. Чернівці

К.е.н. Л.А. Гомба

Чернівецький торговельно-економічний інститут, м. Чернівці

 

До питання моніторингу кадрової безпеки сучасного підприємства

 

На сучасному етапі розвитку підприємств України надзвичайно актуальним є питання організації процесу управління з погляду запобігання та нейтралізації небезпек і загроз, а також актуалізації потенційних можливостей підприємств щодо забезпечення кадрової безпеки та ефективності функціонування підприємства. Саме кадрова безпека відіграє домінуючу роль у системі безпеки підприємства.

Під моніторингом кадрової безпеки ми будемо розуміти процес постійного спостереження за кадровою роботою та персоналом з метою запобігання негативним впливам на економічну безпеку підприємства через ризики і загрози, пов’язані з персоналом, його інтелектуальним потенціалом і трудовими відносинам загалом.

До моніторингу кадрової безпеки будемо відносити спостереження за наступними сферами діяльності: забезпечення підприємства необхідними співробітниками; заповнення вакансій; утримання співробітників, їх розвиток; розробка мотиваційних схем і схем оплати праці; усунення збитку у зв’язку з трудовими суперечками; підвищення лояльності співробітників; аналіз ситуації у конкурентів; робота з сайтами вакансій, кадровими агентствами; аналіз ситуації на ринку праці в регіоні; оцінювання підприємства як працедавця (погляд з боку співробітника); способи проектування кар’єри (також погляд з боку співробітника).

Технологія проведення моніторингу кадрової безпеки сучасного підприємства, на нашу думку, повинна передбачати реалізацію наступних етапів: підготовчого, основного та завершального (рис. 1).

Подпись: ПІДГОТОВЧИЙ Подпись: ОСНОВНИЙ Подпись: ЗАВЕРШАЛЬНИЙ Подпись: Моніторинг життєдіяльностіПодпись: Моніторинг професійної діяльностіПодпись: Соціально-мотиваційний моніторинг Подпись: Моніторинг   конфліктів у колективіПодпись: Моніторинг   конфліктів у колективіПодпись: Моніторинг   адаптації персоналу

Важливим у системі моніторингу кадрової безпеки підприємства є встановлення розмірів відхилень фактично отриманих результатів діяльності від оптимальних, а також аналіз основних причин, які викликали ці відхилення. По кожному відхиленню повинні бути виявленні причини, що їх викликали, з метою подальшого вжиття превентивних заходів щодо запобігання негативним явищам у сфері управління персоналом на перспективу.

Запропонована структурно-логічна схема здійснення моніторингу кадрової безпеки підприємства визначає послідовність дій такого спостереження, крім того вона спрямована на своєчасне виявлення відхилень у сфері управління персоналом, а також на розробку пропозицій по координації та покращенню окремих ланок кадрової роботи на підприємстві.

Саме моніторинг кадрової безпеки підприємства дозволить вчасно виявляти й усувати недоліки у його кадровій політиці і знаходити резерви поліпшення управління персоналом та підвищення ефективності його діяльності загалом.

Література

1.     Войтко Є. В.   Соціально-економічні аспекти функціонування кадрового персоналу підприємства / Є. В. Войтко // Держава та регіони. Серія: Економіка і підприємництво. – 2009. – №5. – С. 44-51.

2.     Петренко К. В.   Кадрова політика підприємства як чинник його ефективної діяльності / К.В. Петренко // Формування ринкових відносин в Україні. – 2010. – №1. – С. 85-88.

3.     Шишкін В. О.   Проблема плинності кадрів на підприємстві та шляхи її вирішення / В. О. Шишкін // Інвестиції: практика та досвід. – 2009. – №12. – С. 46-48.