Економіка/6. Маркетинг та менеджмент

 

Сафонова Ю.П.

Науковий керівник Бєлкін І.В.

Вінницький торговельно-економічний інститут КНТЕУ

Нестандартні методи просування товарів на ринок

 

З великої кількості технологій просування бренду більшість вітчизняних компаній освоїли лише стандартну рекламу, лотереї серед учасників та промо-акції, одноманітні за характером.

Разом з цим, за даними деяких досліджень, 20% споживачів, побачивши телевізійну рекламу, перемикають на інший канал, а пам’ятають зміст рекламних роликів лише 8%. Ефективність кінцевого рекламного продукту падає через те, що 90-95% рекламних бюджетів витрачається на розміщення реклами і лише 5-10% - на її створення.

Тим не менше споживачі пов’язують імідж торгової марки з якістю її реклами. Європейці вже не залишаються задоволеними після перегляду ролика з заворожуючим візуальним і музичним рядом. Тому на перший план виходить нестандартна реклама: дієві технології мерчандайзингу, PR, інтернет-реклами, та інше, що не набридло споживачам.

Дана проблема вивчалася такими дослідниками як Філіп Колер, який згадував необхідність нових методів просування товарів у своїй лекції “Маркетинг у новій економіці” 19.05.2006 року в Києві, а також Чан Кім, професор стратегії та міжнародного менеджменту бізнес-школи INSEAD (Франція), у своїй книзі “Стратегія Блакитного Океану”. Проте існує необхідність у систематизації та структуруванні доробок усіх дослідників, практиків та вчених для подальшого вивчення та підвищення ефективності використання нових методів просування товарів.

Саме тому метою написання даної статті є аналіз необхідності застосування нових методів просування товарів, які ще незнайомі споживачу і тому не викликають негативних емоцій, як у випадку зі стандартною рекламою.

Завданнями дослідження є: проаналізувати розвиток нових методів просування товару в Україні, дати їм характеристику, визначити необхідність застосування міжнародного досвіду та його адаптації до національних особливостей.

Мережа інтернет є новим ЗМІ (за даними TNS-Ukraine, проникнення інтернету в Ураїні склало 14,7%) і реклама в ньому є новим напрямом, проте існують нові можливості підвищення її ефективності та нестандартного або оригінального представлення.

Серед останніх досягнень інтернет-реклами можна назвати рекламу у вигляді ігор. Потенційному клієнту надається можливість зіграти в гру на сайті, при цьому ненав’язливо в ігровій формі він дізнається про продукцію, яка рекламується компанією і на інтуітивному рівні бажає стати її клієнтом.

Спеціаліст у сфері безпеки Дідьє Стівенс, провівши невеликий експеримент, довів, що багато користувачів інстинктивно готові клікнути на кнопку з написом : «Тисни сюди!», на зважаючи на підозрілий зміст чи дизайн оголошення. Його контекстне оголошення в Google із фразою «Ваш комп’ютер ще чистий від вірусів? Тоді заразіть його тут!» привело на сайт 409 відвідувачів. За півроку його реклама була показана 206 тисяч раз і по ній прийшли у 0,16% випадках. Вся рекламна кампанія обійшлася йому у 23 у.о., тобто по 6 центів за клік або потенційно заражений комп’ютер. Стівенс повідомляє, що спеціально створив максимально підозрілий дизайн оголошення, проте це не насторожило користувачів. Не відреагували на неї і модератори Google – реклама була схвалена і досі розміщується на сторінках пошукової системи.

Значного поширення у світі набуває застосування реклами на нестандартних носіях. Однією з таких захоплюючих ідей є так звана мультиплікація в метро, яку на думку автора, повинні взяти до уваги й українські спеціалісти з просування товару. Її суть в тому, що на стінах тунелів метро встановлюються світлові короби розміром метр на метр на рівні вікон поїзду. На короб наноситься малюнок за принципом створення мультфільмів: малюнок на наступному коробі трохи відрізняється від попереднього. Всього для 15-20-секундного ролика необхідно 200-300 кадрів, і відповідно стільки ж коробів. Реклама починає діяти, коли поїзд рухається зі швидкістю 8 км/год. Оскільки жодному пасажиру не подобається нудьгувати під час поїздки, то цей метод може бути досить ефективним. Але поки що ідея втілена в життя лише у Нью-Йорку. В Україні таку ідею було втілено лише нещодавно для реклами бренду Life;).

Згідно досліджень, найефективніше в рекламі використовувати формулу 80% до 20% або 70% до 30%. Тобто 70% бюджету інвестуються в класичні рекламні рішення (телебачення, преса і т. ін.). А решта 30% - на інновації в рекламній кампанії. Головне – не розглядати такі речі в якості заміни традиційної реклами, а це має бути лише додатком.

Отже, нестандартна реклама є необхідною складовою кожної рекламної кампанії. У даній статті автором подано теоретичне обґрунтування необхідності використання нових методів просування, основні види їх застосування та розроблено певні рекомендації. Наукова новизна статті полягає в тому, що викладено основні особливості та характерні риси нестандартної реклами, а також наведено приклади її вдалого застосування в діяльності українських та закордонних підприємств та розроблено практичні рекомендації.

 

Література:

1.     Ангелин Д. Не хватайте потребителя за рукав! // ”Бизнес”. – 2004г. - №22 (593). – С.71.

2.     Борисовський Ю., Семина Н., Соболєв С. Елементи BTL // www.adwertology.ru

3.     Данилевский К. Рекламные пленники. Как добиться, чтобы рекламу смотрели? // ”Бизнес”. – 2005г. - №33 (656). – С.54.

4.     Курячая Е. Географилия // ”Бизнес”. – 2006г. - №1-2 (676-677). – С.49.