І.В. Пономарьова

аспірант кафедри «Оподаткування»

Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, Україна

 

Принципи мотивації персоналу щодо впровадження збалансованої системи показників

 

Неефективне використання людських ресурсів, від яких значною мірою залежить провадження інновацій на підприємствах, призводить до відсутності відповідного прибутку, зниження продуктивності праці, скорочення бюджету. У зв'язку із цим актуальними залишаються проблеми визначення найбільш дієвих у цей період важелів впливу на персонал, розробки й упровадження на вітчизняних підприємствах систем, які встановлюють тісний зв'язок між оплатою праці робітника й ефективністю його діяль­ності, кваліфікацією, діловими якостями, особистою ініціативою та сприяють най­більш повному задоволенню його актуаль­них потреб, дають змогу модифікувати по­ведінку в необхідному для підприємства на­прямі, що забезпечить досягнення високих виробничих результатів. Для вирішення цих проблем все більш застосовується застосування мотивації керівників та працівників підприємств на основі збалансованої системи показників, яка  дозволяє  забезпечити взаємозв’язок розміру грошової винагороди з ефективністю роботи підприємства та досягненню поставлених стратегічних цілей.

Найбільш поширеними та цікавими у даному напряму є праці американських, російських і українських вчених: Р. Каплана та Д. Нортона [1], Марк Г Брауна, Н. Андросенко, К. Рохлина [2,3] та інших. Але саме принципам мотивації працівників підприємств на основі збалансованої системи показників підприємств, орієнтованим на застосування збалансованої системи показників не було приділено ще достатньої  уваги.

Метою дослідження є  визначення принципів мотивації керівників та працівників підприємств на основі збалансованої системи показників в контексті забезпечення реалізації стратегії розвитку сучасного підприємства.

Незалежно від того, наскільки добре розроблена стратегія підприємства, співробітники можуть добитися поставлених цілей тільки за умови ясного розуміння очікуваних результатів і винагороди.

Завдання, які дозволяють вирішити проблеми створення ефективної системи оплати праці за допомогою збалансованої системи показників наступні:

-         оцінка впливу результатів діяльності співробітників на загальні економічні результати діяльності підприємства;

-          розрахунок і нарахування заробітної плати по кінцевим результатам діяльності підприємства, підрозділів і співробітників;

-         мотивація співробітників до зниження загальних витрат, досягнення запланованих значень показників діяльності і зростання економічної ефективності роботи підприємства в майбутньому.

У цьому зв’язку рекомендуються такі мотиваційні принципі на підприємствах, які допомагають впроваджувати збалансовану систему показників в стратегічне управління:

1. Принцип досягнення – говорить про те, система оплати праці повинна бути заснована на обліку і оцінці досягнення планованих економічних показників діяльності підприємства і внеску кожного підрозділу (співробітника) в загальні результати діяльності підприємства;

2. Принцип відповідальності – означає здатність співробітників брати на себе відповідальність за виконувану ними роботу.

3. Принцип визнання – характеризує грошову винагороду, яка повинна розділятися на постійну (гарантовану) і змінну, яка  заробляється як додаток до гарантованої;

4. Принцип зростання – виходить з того, що заробітна плата повинна стимулювати працівників трудитися з найбільшою віддачею і ефективністю, для цього змінна частина ув'язується з результативністю діяльності.

Таким чином, впровадження в стратегічне управління принципів мотивації співробітників на основі збалансованої системи показників вирішує одне з головних завдань реалізації стратегії розвитку підприємства - кожен співробітник робить реалізацію стратегії своєю повсякденною роботою, маючи стимул до роботи на користь підприємства і володіючи свободою ухвалення рішень.

Література:

1.      Каплан Р. Сбалансированная система показателей.М.: ЗАО «Олимпия-Бизнес», 2004. -320 с.

2.     Андросенко Н., Рохлин К. О целесообразности применения системы сбалансированных показателей для оценки эффективности деятельности организации // quality.eup.ru.

3.     Браун Марк Г. Сбалансированная система показателей: на маршруте внедрения / Пер. с англ. — М.: Альпина Бизнес Букс, 2005. - 226 с.