Медицина / 9. Гігієна і епідеміологія

Дейнека С.Є., Тураш М.М., Тарасенко Г.П., Бліндер О.О., Кушнір С.В.

ДП НДІ медико-екологічних проблем МОЗ України,

Буковинський державний медичний університет

Стан нормативно-правового супроводу

санітар­но-епідеміологічної експертизи в Україні

Розвиток України як держави з рин­ковою економікою, вступ України до Світової організації торгівлі, сприят­ливе географічне розташування та розширення торговельного просто­ру зумовили інтенсифікацію обсягів міжнародних перевезень різнома­нітної продукції, що може призвести до зростання надходження на тери­торію держави потенційно небез­печних для здоров'я людини харчо­вих продуктів, товарів повсякденно­го вжитку, у першу чергу, дитячого асортименту, відходів. Усе це потре­бує призначення та проведення державної експертизи [1]. При цьому стратегічні напрями здійснення державного санітарно-епідеміоло­гічного нагляду сконцентровані на заходах для забезпечення гаранто­ваного рівня санітарного та епіде­мічного благополуччя населення, зменшення ризику виникнення ін­фекційних і неінфекційних захворю­вань і реалізуються саме шляхом проведення держав­ної санітарно-епідеміологічної екс­пертизи [1].

Відносини у сфері здійснення державної експертизи серед держав-учас­ниць СНД регла­ментуються "Модельным зако­ном о государственной экс­пер­ти­зе", прийнятим на двад­цятому пленарному засіданні Міжпарламентської асамблеї (Постанова № 20-7 від 07.11.2002 р.). Зокрема, пра­вовою основою для окремих видів державної експертизи (науково-технічної, медичної, будівельної та ін­ших) у кожній з держав-учасниць СНД має бу­ти модельний закон і спеціаль­ний закон за видами експерти­зи та нормативні акти. Однак, слід підкреслити, що в Україні закон "Про державну санітарно-епідеміологічну екс­пертизу", який розроблявся протягом останніх 10 років, до цього часу, на жаль, не прийнятий [2]. Як наслідок - не розроблені і підзаконні акти, зокрема Поло­ження про експертні організа­ції, експерта. Не визначені й критерії для експертних орга­нізацій щодо рівня їх акредита­ції, компетентності, об'єктив­ності і незалежності.

 Чинною правовою основою для здійснення державної сані­тарно-епіде­мі­о­логічної експер­тизи в Україні є: закони України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" (ст. 10, 11, 12), "Про безпечність та якість хар­чових продуктів" (ст.18), "Про охорону навколишнього при­родного середовища" (ст. 52-55), "Про охорону атмосферно­го повітря" (ст. 24, 25), "Про від­ходи" (ст. 24), "Про планування і забудову території" (ст. 24), Зе­мельний кодекс (ст.123), Вод­ний кодекс (ст. 93, 106) та інші. Відповідно до Постанови Ка­бінету Міністрів України "Про порядок затвердження інве­стиційних програм і проектів будівництва та проведення їх комплексної державної екс­пертизи" (від 17.06.1998 р. №1308) сані­тарно-епіде­мі­о­логічна експер­тиза є складовою частиною Укрінвестекспертизи.

Однак, основним документом, який регулює відносини у цій сфері і визна­чає тимчасовий порядок про­ведення експертизи, є наказ МОЗ України "Про затверджен­ня Тимчасового порядку про­ведення державної санітарно-епідеміо­логічної експертизи" зі змінами, внесеними у 2006 ро­ці [3]. Цим наказом визначено норму про обов'язковість вико­нання висновків державної експертизи власниками об'єк­тів експертизи, а також висвіт­лено елементи міжнародного врегулювання щодо визнання висновків експертизи іншими країнами, що не відповідає рів­ню цього документа. Такі нор­ми мають регламентуватися щонайменше спеціальним за­коном, розробка якого є над­звичайно актуальною.

Слід зазначити також, що нормативна база, яка викорис­товується при виконанні досліджень на потребу санітарно-епідеміологіч­ної експертизи, вимагає удоскона­лення і не завжди відповідає вимо­гам та рекомендаціям міжнародних організацій [1]. Наприклад, на даний час проведення санітарно-епідеміоло­гіч­ної експертизи харчо­вих продуктів викликає доволі вели­кі труднощі у зв'язку з недостатньою нормативною базою, яка не врахо­вує вимоги до харчових продуктів європейського та міжнародного за­конодавства. Тому для вдосконалення системи прове­дення експертизи харчових продук­тів, а також експертизи в особливо важливих випадках, необхідно, перш за все, терміново поновити та при­вести до вимог СОТ нормативно-пра­вове забезпечення [1].

Отриманий досвід свідчить також і про недостатню нормативну базу са­нітарного законодавства для якісно­го здійснення експертних дослі­джень. Так, очевидною є потреба в розробці нормативних актів стосовно процедури відбору зразків різних видів продукції, їхньої ідентифіка­ції та умов зберігання [4].

Існуюча нормативна база в частині здійснення державної санітарно-епіде­міологічної екс­пертизи є надзвичайно склад­ною і багатогранною, оскільки кожний об'єкт потребує оцінки за критеріями, які встановлені в України [2]. У випадках, коли від­сутні відповідні санітарні нор­ми, експертиза полягає в обґрунтуванні вимог щодо без­пеки об'єкта для здоров'я та життя людини. Вимоги сього­дення диктують власникам об'єктів експертизи запрова­дження нових економних тех­нологій, сучасного обладнання, застосування ефективних при­родо­охо­ронних заходів. Спра­ведливо постає питання про перегляд наукових підходів до проведення державної санітар­но-епідеміологічної експерти­зи, вдосконалення існуючої нормативної бази та розробку нових нормативних документів, насамперед Закону України "Про санітарно-епідеміологічну експертизу". При при­­й­нятті зазначеного Закону будуть ви­рішені окреслені проблеми та консолідовані зусилля всіх ви­конавців експертизи. Механізм проведення державної санітар­но-епідеміологічної експертизи буде досконалішим, а сама екс­пертиза - всебічною, повною, об'єктивною та незалежною [2].

ЛІТЕРАТУРА

1. Полька Н. Державна санепідекспертиза сьогодні поза законом? // СЕС. Про­фі­лактична медицина. – 2009. - 2-3. – С. 14-17

2. Пономаренко А.М., Корнієнко М.М., Махнюк В.М. Проект закону України "Про санітарно-епідеміологічну експертизу": реалії та актуальність розробки // Environment & Health. 2009. - № 4. – С. 76-78.

3. Наказ МОЗ України "Про затвердження Тимчасового по­рядку проведення держ. сан.-епідемічної експертизи" від 09.10.2000 р. № 247 зі змінами, внесеними наказом МОЗ Украї­ни № 120 від 14.03.2006 р.

4. Чернюк В. Випробування - найоб'єктивніший критерій щодо безпеки продукції // СЕС. Профілактична медицина. – 2009. - № 2-3. – С. 18-21