Политология/Проблемы европейской интеграции в странах постсоветского лагеря

Костіна Н.А.

Полтавський університет економіки і торгівлі

Напрямки європейської інтеграції університетської освіти

      Актуальність. Початок XXІ століття в Україні характеризується створенням нової системи вищої освіти, орієнтованої на входження країни у світовий освітній простір. Цей процес супроводжується суттєвими змінами у педагогічній теорії та практиці навчально-виховного процесу вищих навчальних закладів.

      У швидкозмінних умовах розвитку цивілізації у розвитку університетської освіти спостерігається всезростаюче зміщення центру ваги до орієнтації на самоцінність людської особистості як мети, а не засобу соціального і економічного розвитку. Розвиток людської особистості виступає своєрідною точкою відліку у балансі між соціальним, економічним і екологічним розвитком у єдиній структурі сталого розвитку цивілізації і є важливою стратегією становлення і розвитку університетської освіти в Україні.

Вивчення напрямків європейської інтеграції університетської освіти є на сьогодні нагальним і актуальним.

      Мета роботи: охарактеризувати  напрямки Європейської інтеграції університетської освіти.

      Результати обговорення. Одним з пріоритетних  напрямків розвитку сучасної освіти є необхідність екологізації освіти та виховання  екологічної культури населення. Екологізація науки на сьогодні трактується як тенденція проникнення екологічних уявлень у систему сучасних природничих, технічних і гуманітарних дисциплін. Суть даного напрямку освіти полягає в тому, щоб кожна людина могла усвідомити пріоритетні загальнолюдські цінності, щоб знала про основні джерела порушення природної рівноваги. Необхідність розвитку даного напрямку освіти підкреслюється в таких документах, як Концепція екологічної освіти України, Національна доктрина розвитку освіти України. Державна національна програма Освіта, Основні напрями державної політики в галузі охорони довкілля, використання природних ресурсів та забезпечення екологічної безпеки (Постанова Верховної Ради України від 05.03.98 р.). Екологізація освіти зорієнтована на формування у студентів дбайливого ставлення до природи та суспільства, на утвердження гуманних цінностей та усвідомлення людиною потреби у гармонізації своєї діяльності з  довкіллям.

      Складовою екологізації освіти є її гуманізація, тобто формування нового рівня свідомості активної творчої особистості, здатної розбудувати країну та інтегрувати її у світовий освітньо-педагогічний простір на засадах стратегії сталого розвитку цивілізації. Гуманізація університетської освіти означає повагу університету й викладачів до особистості студента, довіру до нього, прийняття його особистісних цілей, запитів, інтересів; створення максимально сприятливих умов для розкриття й розвитку здібностей та обдарувань студента, для його повноцінного життя на кожному з вікових етапів, для його самовизначення. Даний напрямок освіти вважає основним смислом педагогічного процесу розвиток студента.

      Важливою складовою університетської освіти на сьогодні є застосування теоретичних і практичних аспектів інноваційних педагогічних технологій організації навчально-виховного процесу. Відбувається заміна освітньої парадигми, пропонується новий зміст, інші підходи, інший педагогічний менталітет. Сьогодні бути педагогічно грамотним фахівцем неможливо без володіння освітньо-інноваційними технологіями.

      Полтавський університет економіки і торгівлі прагне до використання новітніх досягнень науки в навчальному процесі. З цією метою проводиться підготовка бакалаврів та магістрів за допомогою модульної системи. Це дозволяє готувати фахівців, готових до практичної діяльності, орієнтованих на активну інноваційну діяльність.

      Одним з пріоритетних напрямків університетської освіти майбутніх спеціалістів є застосування сучасної  комп’ютерної підготовки й інформаційних технологій. Створення сучасного електронного мультімедійного центру ресурсів на базі університету допомагає підвищити навчальні стандарти до європейського рівня. Ця система управління навчальними курсами дозволяє викладачам створювати ефективні онлайн-курси. Дана система це могутній інструментарій, завдяки якому можливо перенести традиційні навчальні заняття у веб-простір. Проект проводиться в рамках Темп Програми, який спрямований на розвиток вищої освіти в країнах-партнерах шляхом співпраці з вищими навчальними закладами країн – членів Європейського Союзу. До країн-партнерів входять західні Балкани, східноєвропейські та центральноазіатські країни, а також середземноморські. Програма базується на тому, що заклади вищої освіти призначені як для соціально-економічного розвитку, а також вони є джерелом ресурсів для забезпечення навчання нових поколінь лідерів. Для студентів з’являється можливість отримання логічно структурованого та комплектного навчально-методичного матеріалу, що покращує умови для самостійного опанування дисципліни; різноманітні засоби самотестування4 засоби виконання завдань та оцінювання незалежно людського фактора викладача; можливість особистої участі та допомоги викладачу з комп’ютерного забезпечення навчального процесу; реальної участі в науковій роботі; модульної організації навчального процесу, що в кінцевому варіанті дасть можливість обходитися без іспитів; можливість дистанційного опанування навчальних матеріалів, дострокової здачі сесії. Загалом університет отримує модульну організацію навчального процесу за вимогами Болонської декларації; повнокомплексне науково-методичне забезпечення дисциплін; інтеграція навчального закладу в європейський науково-освітній простір; включення установи до світового реєстру власників електронних форм організації навчально-методичного процесу; Інтернет-середовище для електронних форм навчання; центр дистанційної освіти та можливість оперативного контролю навчального процесу.

      Таким чином, пріоритетними напрямками європейської інтеграції університетської освіти є широке впровадження інноваційно-педагогічних технологій та  екологізація освіти.