Политология/  Избирательные технологии

Василенко І.О., Лакуста Н.В.

Буковинська державна фінансова академія

 

ВПЛИВ ДЕРЖАВИ НА ФОРМУВАННЯ ГРОМАДЯНСЬКОГО СУСПІЛЬСТВА В УКРАЇНІ

 

Процеси формування грома­дянського суспільства в Україні без­посередньо пов'язані з взаємовідно­синами трьох його основних еле­ментів: особистості, держави, сусп­ільства. Досягнення балансу у відно­синах останніх та врахування їх взає­мних інтересів, на нашу думку, мож­на розглядати як стимулюючий чин­ник розвитку громадянського сусп­ільства.

Створення сучасної, ефективної системи державної влади є важливим чинником виходу українського суспільства з полі­тичної кризи, що має забезпечити становлення України як високорозвинутої, правової, цивілі­зованої, європейської держави з високим рівнем життя, соціальної стабільності, культури, де­мократії.

Дану тему розглядали такі вчені: Кравчук В. [2], Лилик С. [3],       Луцький І. [4].

Вчені підкреслюють, що грома­дянське суспільство існує там і тоді, де і коли економічно та політично вільні індивіди беруть участь у дер­жавній діяльності і забезпечують свої інтереси шляхом самооргані­зації. Таким чином, самоорганізація на різних рівнях суспільного життя й становить сутність громадянсько­го суспільства як системи перш за все горизонтальних зв'язків. На нашу думку, демократична самоорганіза­ція в сучасному суспільстві базується на взаємодії вільних від держав­ного диктату власників засобів ви­робництва і капіталів, які змушені для захисту своїх інтересів створю­вати партії, громадські організації та групи впливу[5, 105].

Економічні або ко­мерційні групи являють собою час­тини громадянського суспільства, а суспільство може про­цвітати, якщо воно перебуває у відносинах симбіозу з державою. Інакше кажучи, автономний харак­тер громадянського суспільства не означає конфліктних відносин з дер­жавою. Натомість, обидві групи "гравців" як з боку громадянського суспільства, так і держави повинні додержуватися правил гри. Отже, щоб існувало громадянське суспіль­ство, повинна існувати громадянсь­ка держава[4, 37].

Регуляція суспільних відносин є двоспрямованим процесом у демократичній країні: з одного боку, держава встановлює певні політико-правові "правила гри", а з іншого — самі гро­мадяни своєю участю в суспільних справах, своїм ставленням до різних подій у суспільстві здійснюють, так би мовити, саморегуляцію на первинно­му рівні.

Різного роду суперечності, що виникають у сучасному українсько­му суспільстві — результат непра­вильної державної політики, яка є причиною різних соціальних конфліктів та вносить розкол і дис­баланс у відносини між державними органами, суспільством, особисті­стю. Остання не сприймає соціально-економічні та інші реформи, які про­водяться державою. Відбувається відчуження особистості від управлі­ння справами суспільства і держави.

Отже, відсутність соціальної ак­тивності громадянина у соціально неблагополучному суспільстві не може не позначитися негативно на ефективності реформ, що запровад­жуються державою, і на темпах роз­витку громадянського суспільства. Але держава при цьому в жодному разі не знаходиться на другому плані. У такій складній ситуації вона зобов­'язана змінити свою політику в усіх сферах суспільного життя, підтри­мати нові інститути громадянського суспільства, розвивати, зміцнювати їх і співпрацювати з ними[3, 60].

Держава змінюється під впливом суспільно-політичних та інших процесів. Чинником зміни державної влади є рівень розвитку демократії в українському суспільстві. На сучас­ному етапі розвитку, на нашу думку, поки передчасно очікувати на швидкі позитивні результати в процесі ре­формування державної влади. Вона поступово стає демократичною, пра­вовою і соціальною.

Ми не поділяємо точку зору, що формування громадянського суспіль­ства і правової демократичної держа­ви може відбуватися за прискореним сценарієм, оскільки найскладнішим завданням у становленні та розвитку громадянського суспільства в Україні є руйнування стереотипів, які склали­ся десятиліттями, про всевладдя дер­жави щодо особистості і суспільства в цілому. Крім того, не можна не вра­ховувати політичну нестабільність, низький рівень правової свідомості і правової культури більшості населен­ня країни. Досягнення економічного добробуту ще не означатиме того, що в Україні громадянське суспільство вже сформувалося. Не менш важли­вою умовою для формування такого суспільства є підвищення суспільної свідомості населення, духовно-куль­турного рівня громадян. А це, на жаль, вимагає багато часу[2, 8].

Ми вважаємо, що сучасна Українська держава вже го­това до вирішення даної проблеми, ос­кільки саме при цьому набуватиме оз­нак правової.   

           У спрощеному вигляді у наукових колах об­говорюються дві основні моделі щодо обсягів державного регулювання суспільних відносин, тобто щодо встановлення певних меж втручан­ня державної влади у суспільне життя. Перша модель базується на концепції «держави - нічного сторожа», відпо­відно до якого держава не втручається в еконо­мічні, соціальні відносини, у керівництво еко­номікою чи культурою, а лише встановлює «правила гри» - норми права, охороняє в су­спільстві порядок тощо. Втручання держави у сферу приватних інтересів можливе лише за ініціативою заінтересованих сторін або у випад­ку скоєння правопорушення. Прихильники дру­гої моделі вважають, що регламентації потребує більшість суспільних відносин. У даному випад­ку етатизм не слід ототожнювати з тоталітариз­мом. Етатизм тут виражає традицію особливої відповідальності за стан нації, розвиток культу­ри, науки, охорону моральних підвалин су­спільства тощо[1, 16].

 Отже, на нашу думку, потрібно досягти «золотої середини» - за умов сильної держави розвива­ти громадянське суспільство. Таку модель співвідношення інтересів держави й особистості на­зивають прагматичною (раціонально-право­вою). Держава не повинна бути слаб­кою та пасивною, як і не повинна бути всевлад­ною та піднесеною над суспільством. З одного боку, індивіди зобов'язуються виконувати ви­моги владних приписів держави, а з іншого держава бере на себе відповідальність за забез­печення гідного життя всім членам суспільства, гарантує певну свободу поведінки суб'єктів за умови, що свобода одних не порушує прав і за­конних інтересів інших. Держава усвідомлює межі свого втручання у життя суспільства, ре­гулює не всі суспільні відносини, а лише ті, які є найважливішими з точки зору інтересів існу­вання та розвитку суспільства. Досягти цього можна не лише правовими механізмами. На­явність розвинутої багатопартійності, організо­ваної опозиції й інших інститутів і механізмів демократії дає змогу легітимним шляхом здійс­нювати заміну політичних сил, що перебувають при владі, опозицією. Лише за таких умов можна досягти певної рівноваги.

Література:

1.     Досягнення громадського суспільства України у 2009 році : стислий звіт про діяльність Міжнародного фонду "Відродження" (МФВ) // Дзеркало тижня. – 2010. – №6-7. – С. 14-16.

2.     Кравчук В.   Проблема меж державної влади в умовах формування громадянського суспільства / В. Кравчук // Підприємництво, господарство і право. – 2010. – №1. – С. 7-9.

3.     Лилик С.   Фахові громадські організації України - 2008: роль та місце у формуванні громадянського суспільства в Україні / С. Лилик // Маркетинг в Україні. – 2008. – №4. – С.51-63. – Бібліогр.: с.63.

4.     Луцький І. М.   Методологічні передумови взаємодії держави і громадянського суспільства / І. М. Луцький, Н. І. Луцька, А. І. Луцький // Економіка та держава. – 2008. – №10. – С. 37-40. – Бібліогр.: с.40.

5.     Європейські стандарти та критерії оцінки розвитку громадянського суспільства // Україна в 2008 році : щорічні оцінки суспільно-політичного та соціально-економічного розвитку : монографія / за заг. ред. Ю.Г. Рубана; Національний ін-т стратегічних досліджень. – К. : НІСД, 2008. – С. 101-110.