Пастушок Т.О.

Буковинська державна фінансова академія

Проблеми формування «середнього класу» в Україні

 

У середньому класі, як і будь-якому ідеалізованому витворі людського розуму, втілюються найкращі риси професіоналізму, індивідуалізму та ініціативності. І українці, з своєю природньою жагою до “золотої середини”, тут зовсім не виняток. Про потребу підтримувати та зміцнювати середній клас давно вже говорять соціологи й політики. Дане питання є досить актуальним сьогодні, адже у багатьох виникають сумніви до реального існування середнього класу в Україні.

Як на мене, перш ніж стверджувати про його відсутність в нашому суспільстві, необхібно чітко зрозуміти що воно собою являє.Тому об’єктом дослідження обрано саме середній клас українського суспільства. Мета дослідження – розкрити проблеми формування та існування «середнього класу»,оскільки саме він є необхідною умовою для функціонування стабільного суспільства.

Словосполучення «середній клас» чи не вперше було зафіксовано 1766 року в „Оксфордському словнику англійської мови”. Багато вчених, соціологів, політологів намагалися розкрити суть поняття «середнього класу». Так, А. Шанкін розкриває дане поняття, відповідно до ознак „середнього класу”.Серед них він називає економічну (матеріальну, фінансову) незалежність, професіоналізм та високу самооцінку громадянина, яка грунтується на його усвідомленні своєї значимості в громадському житті. Західний представник цього „класу” вирізняється не тільки (і не стільки) певним рівнем доходів, скільки особливим менталітетом.

Основою соціальної стабільності в сучасному світі є потужний і численний середній клас. У більшості країн з розвиненою економікою він охоплює понад 60% населення.

У всьому цивілізованому світі середній клас виступає основним внутрішнім інвестором держави , піклуючись про майбутнє процвітання своєї країни і подальших поколінь.

Середній клас виконує функцію найпотужнішого економічного “донора“ шляхом сплати податків, формування фінансової основи діяльності державної і місцевої влади. Як основний платник податків він формує державний та місцеві бюджети, фінансує необхідні соціальні трансферти, створює можливості розширення фінансування науки, освіти, охорони здоров’я, культури. Сплачуючи податки, середній клас здатний підтримувати соціально пасивне населення і тим самим виступати гарантом реалізації державних соціальних програм.

Тому проблема у формуванні середнього класу є важливим питанням для сучасного суспільства. Дану питання розглядали багато вчених, зокрема серед українських вчених проблеми середнього класу досліджували АнтошкінаЛ., БорецькаН., БазилюкА., БондарІ., ВасильченкоВ., ВарналійЗ., ГейєцьВ., ЛібановаЕ., МандибураВ., СологубО., ТресвятськаТ., ЯрошенкоГ., ЩетінінА. та ін., з російських вчених –  АбалкінЛ., АвраамоваР., ОвчароваА., ОлександроваО., РадаевВ.

До середнього класу, як за рівнем доходу, так і за якістю життя, їм дозволяє увійти існуюча розгалужена та диверсифікована система соціального забезпечення. Аналізуючи основні процеси становлення середнього класу в Україні, потрібно враховувати те,що у структурі нашого населення є певна частина людей, яка отримує достатньо високі (вищі за середні) доходи, однак не може бути віднесена до середнього класу. Це особи, пов’язані з тіньовим капіталом та бізнесом, корумповані посадові особи органів державної влади, ті, хто співпрацює з кримінальними структурами тощо. Вони не зацікавлені в соціально-економічній та політичній стабільності суспільств.

Таким чином, перспективи створення процвітаючої української держави багато в чому пов’язані з формуванням середнього класу як активної суспільної сили, що виражає і відстоює інтереси всього суспільства . Становлення масового середнього класу повинно йти паралельно з перетворенням інституту держави і формуванням інститутів громадянського суспільства.

На думку вченого Яременко В.І.  середнього класу в Україні ще не існує. Головними причинами, які перешкоджають формуванню даного класу є:  «клановий принцип» побудови економічних стосунків в країні та економіки в цілому. Сьогодні клани організували своєрідні економічні піраміди, які переплелися з криміналом і владою. Декілька таких пірамід тримають майже всю систему влади, передусім виконавчу. Вони стали монополістами і задають свої правила гри в усіх секторах економіки, вирішальним чином впливаючи на виробництво – через тарифи, пільги, тощо.[1]

Саме тому в Україні відбувається збагачення окремих людей з паралельним збіднінням переважної кількості населення. Клани, задаючи параметри існування економічної системи, не допускають ні конкуренції, ні приходу іноземних інвестицій, ні рівних умов господарювання. Це означає, що розвиток підприємництва, який може бути середовищем для створення середнього класу, в Україні поки що неможливий.

Як на мене, основними проблемами формування середнього класу сьогодні є:

1)соціально-економічні процеси, які пов’язаних з ринковою трансформацією економіки, змінами в організації та функціонуванні виробництва, розвитком продуктивних сил, тощо; 2)соціально-політичні процеси,що полягає в діяльності державних інститутів як одного з найважливіших механізмів збалансування, узгодження і гармонізації інтересів різних соціальних груп і верств, соціальної політики; 3)соціокультурні і соціально-психологічні процеси, традииції, ціннісні орієнтації та установки індивідів і соціальних груп, їхньої готовності до сприйняття змін та діяльності за нових умов.                                                                 Я вважаю, що для вирішення основних проблем такого соціально-економічного стану суспільства необхідно проводити політику сприяння становленню середнього класу в Україні. Дана політика повинна має спиратися на істотне коригування стратегії соціально-економічного розвитку країни, в основу якої має бути покладено принцип розвитку потенціалу людей, а не досягнення певних макроекономічних показників . А точніше, через ці показники ми повинні бачити конкретний результат зусиль влади по досягненню цього потенціалу. Економічне зростання має забезпечити зміну соціальної структури суспільства – формування громадянського суспільства з потужним і численним середнім класом, який в перспективі – як у всіх розвинутих країнах – охоплюватиме 55-60% населення із одночасним істотним зниженням частки населення з доходами нижче прожиткового мінімуму.На мою думку, в нашій країні не зможе існувати середній клас, до того часу доки не зміниться менталітет українців.

 

Список використаної літератури:

   
1. Батура О. В., Навроцька Н.А. Середній клас: економічна природа та
тенденції розвитку // Теорії мікро- макроекономіки. Збірник наукових праць. – Випуск 15. - К.: Академія муніципального управління. - 2004. – С. 147-154.

2. Навроцька Н.А. Закономірності розвитку середнього класу // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. - 2003. – Випуск 186. – Том ІІ. – С. 555-560.

3. Яременко В.І.  Соціально-економічні умови розвитку середнього класу в Україні // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. - Т. 12. – К., 2004.

4. www.dialogs.org.ua

5. www.politikan.com.ua – Політикантроп //  Чунаєв О.М.  Формування середнього класу в Україні