Свіченська О.О.

Буковинська державна фінансова академія

Суть та оцінка фінансового стану підприємств

 

Сьогодні головною проблемою ефективного функціонування підприємств є відсутність комплексної системи оцінки фінансової стійкості, яка б справді допомагала керівництву підприємств виявляти больові точки та ухвалювати правильні управлінські рішення.

Актуальністюданої роботи є те, що аналіз фінансового стану підприємства – це основний етап роботи при прийнятті правильного управлінського рішення. Сьогодні головною проблемою ефективного функціонування підприємств є відсутність комплексної системи оцінки фінансової стійкості, яка б справді допомагала керівництву підприємств виявляти больові точки та ухвалювати правильні управлінські рішення. В умовах планового господарства аналіз фінансового стану підприємства зводився в основному до аналізу показників виробництва. З переходом економіки України на ринкові відносини виникла потреба в об'єктивному фінансовому аналізі підприємств та оцінці їхнього реального фінансового стану.

Значна увага аналізу фінансового стану підприємства та його оцінці приділяється у наукових працях таких вітчизняних і зарубіжних вчених, як: Багрова В.П., Бугай В.З., Салига С.Я., Бойчик І.М., Івахненко В.М., Коробова М.Я., Лахтіонової Л.А., Мних Є.В., Савицької Г.В., Чупіса А.В.  та інші.

Фінансовий стан підприємства – це комплексне поняття, яке  є результатом взаємодії всіх елементів системи фінансових відносин підприємства, визначається сукупністю  виробничо-господарських  чинників і  характеризується   системою   показників,   що   відображають   наявність, розміщення й використання фінансових ресурсів [2].

Комплексна оцінка фінансового стану підприємства передбачає визначення економічного потенціалу субєкта господарювання або, іншими словами, вона дає змогу забезпечити ідентифікацію його місця в економічному середовищі. Оцінка майнового  та афінансово-економічного стану підприємства створює необхідну інформаційну базу для прийняття різноманітних управлінських та фінансових рішень  щодо проблемних питань купівлі-продажу бізнесу, напрямків виробничого розвитку, залучення чи здійснення інвестицій тощо.

Основними завданнями фінансового аналізу на підприємстві є:

1)   дослідження рентабельності та фінансової стійкості підприємства, ефективності використання майна підприємства;

2)  об’єктивна оцінка динаміки та стану ліквідності, платоспроможності й фінансової стійкості підприємства;

3)  оцінка становища суб'єкта господарювання на фінансовому ринку та кількісна оцінка його конкурентоспроможності;

4)   аналіз ділової активності підприємства та його становища на ринку цінних паперів;

5) довгострокове й короткострокове прогнозування стійкості фінансового становища;

6)   визначення ефективності використання фінансових ресурсів [1].

Кожне підприємство самостійно обирає методику аналізу фінансового стану, адже якісне методичне забезпечення аналізу фінансового стану необхідно підприємствам для ефективного управління ними, для одержання максимально можливих прибутків, прискорення товарообігу, залучення інвесторів та кредиторів, висококваліфікованих робітників, надійних постачальників. Всього можна виділити 8 груп показників фінансового стану підприємств:

-                   фінансової структури балансу;

-                   ліквідності та платоспроможності;

-                   фінансової стійкості;

-                   ділової активності (оборотності);

-                   рентабельності;

-                   левериджу;

-                   грошових потоків;

-                   доходів і затрат підприємства [3]

      Залежно від методики дослідження оціночних показників виділяють такі методичні підходи:

-                   динамічний (ретроспективний) аналіз показників, який передбачає їх вивчення в динаміці;

-                   порівняльний – зіставлення фактично досягнутого значення показника із середньогалузевим або середнім по групі аналогічних підприємств;

-                   еталонний – порівняння фактично досягнутого значення показника з еталоном (стандартом), який визначено як допустима межа його зміни[1].

Основним, перед аналізом та оцінкою фінансового стану підприємства є формування алгоритму оцінки фінансового стану , тобто визначення послідовності етапів дії механізму, виконання яких дозволить оцінити результати аналізу фінансово-економічної діяльності. Можна виділити чотири етапи аналізу, причому на кожному з них суб'єкт може отримати висновок щодо фінансового стану об'єкта аналізу.

1. Експрес-аналіз. Для його проведення використовують окремі статті балансу, які потрібні для розрахунку незалежних змінних. Мета - визначення оцінки умов роботи підприємства у звітному періоді, виявленні основних тенденцій показників його діяльності (рентабельність, оборотність активів, ліквідність і т.д.), а також якісних змін в майновому та фінансовому положеннях. Сутність аналізу – відбір невеликої кількості показників і постійне відслідковування їхньої динаміки [2].

2. Стандартний аналіз. Вихідними даними для проведення цього аналізу є фінансова звітність підприємства (форми 1-3). Загальна оцінка фінансового стану підприємства проводиться за наступними етапами: перший - складання агрегованого балансу та його оцінка через горизонтальний та вертикальний аналіз; другий - розрахунок системи коефіцієнтів; третій - порівняння коефіцієнтів із нормативними або з середніми по галузі; четвертий - висновки щодо загальної оцінки фінансового стану.

3. Діагностика банкрутства підприємства. Основне завдання - оцінка результатів діяльності за попередній та поточний роки, виявлення факторів, які позитивно чи негативно вплинули на показники роботи підприємства, та прийняття рішення про визначення підприємства платоспроможним або навпаки.

4. Визначення інтегрального показника фінансового стану підприємства та порівняння його з аналогічними показниками конкурентів по галузі [3].

Після проходження всіх етапів робиться остаточний висновок щодо фінансового стану підприємства та ймовірності його банкрутства.

Отже, задовільний фінансовий стан є найважливішою характеристикою діяльності підприємства, яка відображає конкурентоспроможність підприємства та його потенціал у діловому співробітництві, оцінює якою мірою гарантовані економічні інтереси самого підприємства та його партнерів за фінансовими та іншими відносинами.

 

Література:

1.                 Аналіз фінансового стану та вдосконалення контролю за фінансовими показниками // Економіка, планування та управління галузі. – 2010. - №20.1. – с.183-186.

2.                 Білик, Т.О. Особливості формування доходів та видатків малих промислових підприємств // Т.О. Білик // Формування ринкових відносин в Україні – 2010 - №1 с. 120-125

3.                 Дерій, В.А. Підприємство як предмет віддзеркалення інформації про його витрати і доходи // В.А. Дерій // Підприємницька діяльність в Україні: проблеми розвитку та регулювання, конф. 27-28 травня 2010 р.: МІБОКНЕУ, 2010 с. 62-63.