Злий І.М., Опаєць М.Г.

Науковий керівник: Гнідан В.І.

Буковинська державна фінансова академія, Україна

СУЧАСНИЙ СТАН ТА ПРОБЛЕМИ КРЕДИТУВАННЯ
 МАЛОГО Б
ІЗНЕСУ

 

 

Постановка проблеми. Найважливішою та найактуальнішою проблемою, що стоїть перед вітчизняною економічною наукою, є підвищення рівня конкурентоспроможності та темпів розвитку вітчизняної економіки. При цьому низка науковців вважає, що шляхом до цього є розвиток великих підприємств, які, завдяки ефекту масштабу, мають змогу розробляти та впроваджувати інноваційну продукцію. Інша група дослідників стверджує, що основну увагу потрібно приділяти розвитку малого та середнього бізнесу, які для отримання конкурентних переваг на ринку змушені впроваджувати інновації для розширення частки на ринку. Одночасно суб`єкти малого підприємництва не потребують великих стартових інвестицій та спроможні за певної підтримки найшвидше і найефективніше розв`язувати проблеми кризової економіки України, стимулювати розвиток конкуренції та сприяти економічному зростанню. Беззаперечно те, що для розвитку малого та середнього бізнесу необхідні вільні грошові кошти, які повинні бути спрямовані в найбільш привабливі сфери бізнесу.

Отже, застосування кредиту є необхідним елементом процесу функціонування ринкової економіки, а також чи не єдиним джерелом вирішення проблеми забезпечення стабільної, ритмічної роботи суб’єктів малого бізнесу.

Аналіз останніх досліджень та публікацій. Різні аспекти банківського кредитування малого бізнесу постійно перебувають у полі зору вітчизняної економічної науки. Істотний внесок у розроблення теоретичних і практичних аспектів окреслених проблем внесли В. Балюк, О. Білоус, О.Д. Вовчак, М.І. Крупка, А.М. Мороз, С.К. Реверчук, С.І. Савлук, Я. Чайковський, Н. Шелудько.

Метою статті є аналіз сучасного стану банківського кредитування малого бізнесу та виявлення основних проблем в цій сфері.

Виклад основного матеріалу. Малий бізнес як інституційний сектор економіки давно став домінуючим за чисельністю та обсягами виробництва як у провідних країнах світу, так і в Україні. Малі підприємства забезпечують гнучкість та стійкість економічної системи, наближують її до потреб конкретних споживачів, виконують важливу соціальну роль – надаючи робочі місця та забезпечуючи джерело доходу для значних прошарків населення [5,24].

За даними Держкомстату на початок 2010 року на 10 тис. населення в Україні нараховувалось 75 малих підприємств. Найбільше їх створено в Києві, де цей показний нараховує 243 таких підприємства. На другому місці із своїми 81 підприємствами на 10 тис. населення знаходиться АРК. Серед областей найбільше їх є в наявності у Київській області – 72, Дніпропетровській – 69 і Донецькій (54) областях. Найменше у Рівненській області (41 підприємство), Чернівецькій (44) та Волинській (45) областях, тоді як у розвинутих країнах на 10 тис. осіб припадає 500 малих підприємств [2, 90].

Реалізація економічного потенціалу малих підприємств багато в чому залежать від можливостей та умов їх фінансування. До найбільших банків в Україні, які кредитують малий бізнес, можна віднести такі банки, як ЗАТ «ПриватБанк», ВАТ «Укрексімбанк», ВАТ «Ощадбанк», ПАТ «Райффайзен Банк Аваль», ВАТ «ВТБ», ЗАТ «ПУМБ», ПАТ «Альфа-банк», ПАТ «Укрсоцбанк» та ВАТ «Укргазбанк».

В економічно розвинених країнах питома вага кредиту в структурі джерел фінансування малого бізнесу становить не менше, ніж 60%. Зовсім іншою є структура джерел фінансового забезпечення малого бізнесу в Україні, де частка кредиту дорівнює менше, ніж 20% [1, 87]. Фінансове забезпечення малого бізнесу в Україні наведено на рис. 1.

З рис. 1 видно, що вітчизняні підприємства фінансуються переважно за рахунок власних коштів, а  фінансування  за рахунок кредитів становить лише незначну частину. Але за оцінками експертів 2011 рік стане періодом інтенсивного кредитування  середнього та малого  бізнесу.

Рис. 1 Фінансове забезпечення малого бізнесу в Україні в 2010 р.

 

Відсутність різких стрибків валюти, стабілізація ринку позначилися на активності малого та середнього бізнесу, але  для його повноцінного розвитку необхідні фінансові ресурси.

Залучення банківського кредиту є класичною технологією залучення необхідної кількості фінансових ресурсів для малого бізнесу Банківські кредити дають змогу фінансувати витрати суб'єктів господарювання, пов'язані з придбанням основних засобів, поточних активів, покриттям таких потреб суб'єкта господарювання, як збільшення виробничих запасів, зумовлене збільшенням або виникненням дебіторської заборгованості, та інше. Кредити банківської установи дають змогу поєднувати всі джерела оборотних активів й активно впливають на раціональне формування запасів сировини, готової продукції та інших видів матеріальних цінностей [3, 36].

Але банківські установи дуже обережно ставляться до видачі кредитів суб’єктам малого бізнесу, що підтверджують дані рис. 1.2.

Рис. 1.2 Питома вага кредитів наданих українськими банками малому бізнесу у загальному обсязі кредитного портфеля банка [6]

Дані рис. 1.2 свідчать, що питома вага кредитування малого бізнесу не перевищує 14%. Незважаючи на малу питому вагу в загальному обсязі кредитного портфеля українських банків спектор кредитних програм для малого бізнесу досить широкий. Характеристика основних послуг банківських установ з кредитування малого бізнесу наведено в табл. 1 [2, 91].

Таблиця 1

Характеристика послуг банків з кредитування малих підприємств

Послуга банку з кредитування

Максимальний обсяг

Процентна ставка, винагорода банку

Термін

Забезпечення

1. Овердрафт

15-40% від суми середньомісячного кредитного обороту

За домовленістю (порівняно завищена)

Короткостро-ковий

Обороти за рахунком позичальника

2. Терміновий кредит

За домовленістю

За домовленістю (порівняно низька)

30-90 днів

Не потребує забезпечення

3. Кредитна лінія банку

Кредит надається кілька разів у межах ліміту

20-35% у національній валюті, 12-18% в іноземній

Короткостро-ковий та довгостроко-вий

Необхідне

4. Інвестиційне кредитування

На суму інвестиційного проекту

Майбутній прибуток від діяльності підприємства

Короткостро-ковий та довго-строковий

Не потребує забезпечення

 

За оцінками експертів потреба малого бізнесу в позикових коштах задовольняється лише на 17–20%. Головними проблемами кредитування малих підприємств є:

¾     непрозорість українських малих підприємств;

¾     відсутність надійної застави, тому що більшість малих підприємств не є власниками ліквідного майна. Значна кількість підприємств, якщо мають заставу, не можуть її використовувати як забезпечення, тому що його немає на балансі чи немає документів, які засвідчують право власності на них. Традиційно при кредитуванні малих підприємств виступають жила і нежила нерухомість, устаткування, автотранспорт, які є у власності як підприємства, так і в особистій власності власника підприємства, але здебільшого банки потребують застрахувати заставне майно;

¾     недовіра до малих підприємств з боку банківських установ, яка ґрунтується на репутації малого підприємництва в цілому та відсутність у малих підприємств кредитної історії [3, 37] ;

¾     недостатній професіоналізм менеджерів (складності при розробці необхідної документації, бізнес-планів, техніко-економічного обґрунтування проекту) [1, 89].

Крім того, банківські установи більшою мірою спрямовані на обслуговування крупних корпоративних клієнтів, що істотно впливає на вартість залучених фінансових ресурсів для суб'єктів малого бізнесу Для банківської установи робота з клієнтами, які отримують незначні кредити (здебільшого це стосується кредитування суб'єктів малого бізнесу), є низькорентабельною.

Але перед підприємствами малого бізнесу також постають проблеми, пов'язані з банківським кредитуванням: високі відсоткові ставки, потреба ліквідної застави для забезпечення гарантій повернення кредитних коштів (відсутність власності підприємства, яка може слугувати ліквідною заставою), загроза втрати контролю за своїм підприємством.

Висновок. Малі підприємства постійно потребують додаткових фінансових ресурсів як для відкриття нових підприємств, так і для розвитку вже існуючих. Прийнятна форма кредитування буде поштовхом для становлення малих підприємств і збільшення їх частки в економіці регіонів та країни загалом. Тому для його підтримки необхідно забезпечити виконання таких завдань у сфері банківського кредитування: розробка системи заходів щодо заохочення комерційних банків до надання кредитів підприємствам; створення гнучкої системи гарантій, що забезпечить отримання кредитів всім категоріям підприємств; поступове нарощування обсягів мікрофінансування, що забезпечить підтримку тих підприємств, які тільки розпочинають свою діяльність; широке використання нових фінансових технологій, що дозволить поєднати інтереси малого і великого бізнесу; концентрація і збільшення бюджетних коштів для підтримки малого і середнього бізнесу.

 

Перелік використаних джерел:

1.   Коробчук Т.І. Сучасні проблеми банківського мікрокредитування в Україні / Т.І. Коробчук // Економічні науки. – 2010. – №7. – С. 86-93.

2.   Біломістний О.М. Особливості кредитування діяльності малих підприємств на сучасному етапі розвитку економіки України / О.М. Біломістний // Вісник Університету банківської справи Національного банку України. – 2010. – №1. – С. 90-93.

3.   Карамишева Г.М. Проблеми кредитування малого та середнього бізнесу в умовах посткризового стану економіки / Г.М. Карамишева, А.Г. Новікова // Актуальні проблеми економіки. – 2009. – №11. – С. 34-38.

4.   Рущишин Н.М. Перспективи розвитку банківського кредитування малого і середнього бізнесу / Н.М. Рущишин // Наукові праці НДФІ. – 2010. – №3. – С. 19-25.

5.   Дутченко О.М. Банківське кредитування малих підприємств / О.М. Дутченко, В.С. Домбровський // Фінанси України. – 2009. – №9. – С. 24-29.

6.   Офіційний сайт Асоціації українських банків [режим доступу: http://www.aub.com.ua].

7.   Офіційний сайт Державного комітету статистики [режим доступу: http://www.ukrstat.gov.ua].