Ящук Ольги

Буковинська державна фінансова академія

м.Чернівці

Факторинг як спосіб управління дебіторською заборгованість

З переходом української економіки на вищий щабель розвитку, тобто на рівень економіки з ринковим характером, усі учасники економічного процесу зіткнулися з низкою проблем, серед яких недостатність та неефективність фінансових важелів та інструментів здійснення господарської діяльності. Тому на перший план вийшов пріоритетний напрямком розвитку – пошук нових ринкових елементів, що слугуватимуть дієвими важелями здійснення та регулювання діяльності усіх  економічних суб’єктів. Серед таких аспектів слід виокремити посиленням ролі приватної власності, розвиток фондових механізмів, активізацією зовнішньоекономічної діяльності, однак нові ринкові умови вимагають удосконалення механізмів управління господарством та застосування інноваційних продуктів фінансового ринку.

Для більшості національних підприємств, що виявилися не в силах ефективно управляти своєю дебіторською заборгованістю, яка призводить до збитків від втрачених можливостей та зниження купівельної спроможності грошової одиниці, власне, фінансовий ринок пропонує новий вид послуг – факторинг.

Згідно з Законом України « Про банки і банківську діяльність » факторинг – це “придбання права вимоги на виконання зобов’язань у грошовій формі за поставлені товари чи надані послуги з прийняттям на себе виконання таких вимог і приймання платежів ” [1].

Існують й інші підходи до трактування  даного поняття. Так, наприклад, факторинг визначають як комплекс послуг, який факторингова компанія, що виступає в ролі фактора, надає компаніям, що працюють зі своїми клієнтами на умові відстрочки платежів фінансування, постачання з відстроченням платежів, страхування ризиків.

Відповідно до «Конвенції про міжнародний факторинг», факторинг передбачає виконання як мінімум двох з наступних функцій: наявності кредитування у формі попередньої оплати боргових вимог, ведення бухгалтерського обліку реалізації продукції; інкасування заборгованості (управління кредитом); страхування постачальника від кредитного ризику [2].

Загалом факторинг є симбіозом фінансових, страхових та інформаційних послуг, спрямованих на підтримку зростання обсягів продажу підприємствами товарів, робіт, послуг. Іншими словами, викуповуючи заборгованість дебіторів клієнта, фактор надає йому комплекс взаємопов‘язаних послуг, зокрема: фінансування поставок з відстроченням платежу,  покриття кредитних та процентних ризиків, ризику ліквідності,  управління дебіторською заборгованістю,  інформаційне обслуговування клієнта [6]. Загалом схема здійснення факторингової послуги заключається в наступному: [5]

1 етап – Продавець (Клієнт) здійснює поставку товару покупцю на умовах відстрочення платежу.

2 етап – Продавець (Клієнт) переуступає фактору право грошової вимоги до покуп­ця за поставлений товар.

3 етап -  Після отримання документів про постачання то­варів (надання послуг) фактор фінансує підприємству до 95% суми платежу за поставлений товар або вартості наданої послуги. Боржник (Де­бітор) одержує від фактора письмове по­відомлення про відступлення права грошової вимоги банкові та банківські реквізити для про­ведення оплати.

4 етап – Покупець сплачує 100% вартості за поставлений йому товар або надану послугу на умовах відстрочення платежу шляхом переказу коштів на спеціальний рахунок фактора.

5 етап – Фактор перераховує різницю між сумою виконаної вимоги та перерахованим фінансуванням з мінусом комісій фактору.

Факторинг дозволяє отримати 50-95 % від суми боргу без оформлення кредиту й надання застави.

Як уже зрозуміло, суб’єктами факторингу є Клієнт, Дебітор та Фактор (банк чи факторна установа). Факторинг має безліч загальних переваг, серед яких:

-зменшення неплатежів та скорочення часу очікування оплати поставок

-прискорення прискорення товарообігу;

-зменшити дебіторську заборгованість,

-поліпшити дисципліну розрахунків з дебіторами,

-захистити себе від кредитових, ліквідних, процентних, а також валютних ризиків.

 Для кожного окремого учасника економічних відносин «Клієнт-Дебітор-Фактор» існують свої переваги. Так для постачальників або Клієнта вони заключаються у можливості збільшення кількості потенційних покупців; можливість трансформації дебіторської заборгованості у грошові кошти та досягнення, таким чином, балансу грошових потоків; поліпшення ділового іміджу та платоспроможності через можливість проведення своєчасних розрахунків зі своїми кредиторами; зміцнення ринкової позиції.

Для Дебіторів позитивні аспекти факторингу знаходять своє відображення у можливості проведення розрахунків із постачальниками з відстрочкою платежу після реалізації товару (робіт, послуг) кінцевому споживачу; можливість користування товарним кредитому; можливість збільшення обсягів закупівель із відстрочкою платежу.

Основними перевагами факторингу для Фактора є: посилення ділових відносин із клієнтами; збільшення ресурсної бази банку через збільшення у постачальників (клієнтів) обсягів грошових надходжень на поточні рахунки внаслідок збільшення обсягів їх поставок; диверсифікація кредитного ризику між покупцями (дебіторами); можливість для банку отримати додаткові джерела доходів; зменшення обсягів резервування за факторингом порівняно з кредитними операціями.

Однак варто зазначити і недоліки факторингу. Головним недоліком цієї послуги є висока вартість, оскільки послуга коштує досить дорого в порівнянні з кредитом. Проте, сплачуючи вищу ставку, клієнт отримує натомість цілий набір послуг. Оскільки дебіторська заборгованість фактично стає власністю уже Фактора, то він диктує свої умови і критерії дільності. Помітне місце серед негативних аспектів займає наявність суперечностей в нормативних актах з питання оподаткування факторингових операцій в Україні. Саме відсутність чіткого і дієвого законодавства стає причиною непорозумінь з відображення операції факторингу в бухгалтерському обліку. Проте це дозволяє відображати факторингову операцію в обліку так, як зручно підприємству.

На сьогодні на українському ринку факторингових послуг працює близько 72 фінансові компанії. За даними компанії «Простобанк  Консалтинг»,  основними  операторами  ринку  факторингових  послуг  в  Україні  є  «Укрсоцбанк»,  «Укрэксимбанк»,  «ПриватБанк»,  «Swedbank»,  «Райффайзен  Банк  Аваль»,  торговельно-фінансовий  банк  «Контракт»,  компанії  «Арма  Факторинг»,  «Перша Факторингова Компанія» і  «Факторинг»[7].

За даними звіту Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України у 2010 року фінансовими компаніями було укладено договорів факторингу загальним   обсягом  6 407,9 млн. грн. (рис.1), що в порівнянні з аналогічним періодом 2009 року становить  обсяг факторингових договорів на суму 1 594,9 млн. грн. [4].

Сьогодні факторинг - найдинамічніша послуга на фінансовому ринку України, що набуває свого розвитку з кожним роком. Це пояснюється відносною простотою та ефективністю застосування. Факторинг є досить ефективним і надійним інструментом фінансового ринку, що дійсно спрямований на економічний розвиток підприємств на підвищення їх ділової активності. Даний економічний важіль має безліч позитивних аспектів для учасників факторингової операції, а на рахунок недоліків, то в більшій мірі вони стосуються нестабільності у банківський сфері та на фінансовому ринку, а не факторингу як такого.

 

Література

1.Про банки і банківську діяльність: Закон України від 16.11.2006р. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://portal.rada.gov.ua/

2.Про міжнародний факторинг: Конвенція УНІДРУА віл 28 травня 1988 року. [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http:// portal.rada.gov.ua/

3. Пальчук, О.Факторинг в Україні: стан та проблеми розвитку/ О. Пальчук // Світ фінансів. - 2010. - №1. - С. 159-170.

4.Офіційний сайт Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг України. [Електронний ресурс]. Режим доступу:   http:// www. dfp. gov .ua

5. Бабак О.А.Ринок факторингових послуг: проблеми розвитку та перспективи /О.А. Бабак // Фінансовий ринок України. - 2010. - №9. - С. 20-23.

6.Смачило В. Сутність та роль факторингу в сучасних умовах / В.Смачило, Є. Дубровська // Персонал. - 2007. - № 4. - С. 75-78.

7.Факторинг как хорошая альтернатива кредиту. [Електронний ресурс]. Режим доступу:http://www.prostobank.com/ru/komanda/ blogi/vladimir_ payuk/faktoring_kak_horoshaya_alternativa_kreditu