ДОСЛІДЖЕННЯ ПРИБУТКОВОСТІ ПІДПРИЄМСТВА
МЕТОДОМ КОРЕЛЯЦІЙНО-РЕГРЕСІЙНОГО АНАЛІЗУ

 

Юрченко О. О.

к. е. н., проф., Журавльова І. В.

 

Сучасний етап соціально-економічного розвитку України характеризується динамічними зрушеннями в умовах господарювання підприємств. Результати роботи підприємства залежать не лише від його здатності раціонально використовувати наявні ресурси, а також від спроможності своєчасно реагувати на зміни зовнішнього середовища, що реалізується через механізм управління результативністю, зокрема за допомогою оцінки та аналізу прибутковості його діяльності. Динамізм розвитку середовища господарювання підприємств вимагає оцінки не лише досягнутих результатів, але і визначення чинників, що впливають на такі результати. Для визначення таких чинників використовується система економічного аналізу, до складу якого входять як проведення фінансового аналізу, так і складання економіко-математичних моделей, що описують процес утворення прибутку, факторів, що здійснюють вплив на даний процес.

Одним із методів економіко-математичного моделювання, що дає змогу встановити ступінь залежності прибутковості підприємства від різноманітних факторів та виявити основні з них, є кореляційно-регресійний багатофакторний аналіз. Основною особливістю даного методу є можливість не тільки встановити ступінь впливу певних факторів на розмір прибутку підприємства,а й дає змогу планувати обсяги прибутку при тому чи іншому напрямку зміни вищезазначених факторів.

Актуальність проведення кореляційно-регресійного аналізу прибутковості підприємства пояснюється тим, що застосування економіко-математичного моделювання дає змогу глибше вивчити ці процеси, розробити методику ранньої діагностики кризової ситуації [2, c.87], вдосконалити механізми антикризового управління прибутковістю підприємства в умовах нестабільного економічного середовища [1, c.35]. Проведення кореляційно-регресійного аналізу прибутковості підприємства було запропоновано для проведення загального аналізу прибутковості підприємств та вдосконалення заходів, стимулюючих зростання прибутку таким вченими, як Білик М. Д., Ганжа Ю. В., Корінєв В. Л., Поддєгорін А. М.

 Метою проведення кореляційно-регресійного аналізу прибутковості ТОВ «Харківський завод під’ємно-транспортного устаткування» за даними 2008-2010 рр. є встановлення ступеню залежності прибутковості підприємства від певних факторів та розробка на основі отриманих даних рекомендацій щодо покращення показників прибутковості підприємства у майбутньому.

Серед завдань, окреслених у ході виконання кореляційно-регресійного аналізу прибутковості ТОВ «Харківський завод під’ємно-транспортного устаткування» можна зазначити:

встановлення ступеню здійснення впливу на прибутковість підприємства таких факторів як: обсяг випуску продукції, обсяг матеріальних витрат підприємства, обсяг дебіторської та кредиторської заборгованостей;

розробка основних рекомендацій щодо покращення обсягу показників прибутковості на основі отриманих розрахованих даних.

Для побудови даної моделі було розглянуто вплив на розмір прибутку до оподаткування, що приходиться на 1 грн. власного капіталу набору факторів: частки витрат на збут продукції на 1 грн. чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (х1), частки нематеріальних активів у складі необоротних активів (х2), частки витрат на заробітну плати у складі загальних витрат (х3), долі дебіторської заборгованості у складі оборотних активів (х4) та продуктивності праці (х5).

За результатами проведення кореляційно-регресійного аналізу, рівняння залежності прибутковості власного капіталу ТОВ «Харківський завод підє’мно-транспортного устаткування» має наступний вигляд:

у = -0,0126 + 0,4942х1 + 4,5258х2 – 0,3733х3 – 0,0178х4 + 0,0019х5

Основні характеристики даної моделі свідчать про адекватність та значимість побудованої моделі.

Як видно із рівняння кореляційно-регресійної моделі, при збільшенні продуктивності праці одного працюючого на 1 тис. грн. прибутковість власного капіталу підприємства, при незмінності інших факторів моделі, зростає у  0,0019 разів. При збільшенні частки витрат на заробітну плату у складі загальних витрат на 1 одиницю, прибутковість власного капіталу ТОВ «ХЗ ПТУ» знижується на 37,33%. При зростанні обсягу витрат на збут продукції на 1 грн. чистого доходу (виручки) від реалізації продукції на 1 одиницю, прибутковість власного капіталу підприємства зростає на 49,42%. При підвищенні долі нематеріальних активів у складі необоротних активів підприємства на 1одиницю, прибутковість його власного капіталу підвищується у 4,52 рази, що свідчить про необхідність інвестувати кошти підприємства саме у цьому напрямку для забезпечення зростання показників прибутковості його діяльності. При збільшенні долі дебіторської заборгованості у складі оборотних активів, прибутковість власного капіталу знижується на 1,78%, що свідчить про необхідність проводити менш лояльну дебіторську політику підприємством для забезпечення збільшення обсягів коштів, функціонуючих у виробництві.

Таким чином, можна дійти висновку, що для забезпечення зростання показників прибутковості діяльності ТОВ «ХЗ ПТУ» необхідно проводити політику збільшення долі витрат на збут продукції у складі загальних операційних витрат, тобто проводити більш ефективну маркетингову політику. Також необхідним є забезпечення зростання показників продуктивності праці та стимулювання зростання інвестування у нематеріальні активи ТОВ «ХЗ ПТУ», що приведе також до зростання показників прибутковості діяльності підприємства, в тому числі рентабельності його власного капіталу. Також слід зазначити, що для забезпечення такої тенденції керівництву підприємства необхідно о приймати мір щодо зниження частки витрат на оплату праці, що може бути досягнуте завдяки забезпеченню розширення автоматизації виробництва. Слід відзначити, також, що зменшення долі дебіторської заборгованості, тобто проведення менш лояльної дебіторської політики, забезпечить зростання прибутковості діяльності підприємства.

Отже, підвищення, або, відповідно, зниження, даних показників, зазначених у кореляційно-регресійній моделі прибутковості власного капіталу ТОВ «Харківський завод підє’мно-транспортного устаткування», у вказаних напрямках на 15% приведе до зростання показнику прибутковості власного капіталу ТОВ «ХЗ ПТУ» до рівня 8,32%, що є значно вище у порівнянні з відповідним показником на кінець 2010 року. Такий рівень прибутковості власного капіталу буде відповідати рівню відповідного показника у 2008 «до кризовому» році, що буде свідчити про відновлення зазначеного рівня ефективності діяльності ТОВ «Харківський завод підє’мно-транспортного устаткування». 

Тобто при внесенні відповідних змін стосовно зазначених у моделі факторах, при незмінному значенні обсягу власного капіталу, його прибутковість буде значно підвищена, тобто це буде показником значного підвищення обсягу продаж, яке буде стимулювати зростання коштів у виробництві підприємства, що буде викликане зменшенням рівня дебіторської заборгованості, та підвищення рівня вкладень інноваційного характеру у нематеріальні активи підприємства, що, свого часу, призведе до підвищення рівня автоматизації виробництва та, відповідно, до зменшення собівартості продукції, що виробляється та підвищення рівня продуктивності праці на ТОВ «Харківський завод під’ємно-транспортного устаткування», який відіграє одну із значущих ролей в процесі забезпечення певного високого рівня як прибутковості власного капіталу підприємства, так і прибутковості діяльності підприємства взагалі.

 

Список літератури:

 

1. Ганжа Ю.В. Міжнародна практика факторного аналізу прибутку підприємства / Ю.В. Ганжа // Економіка та держава. – 2007. – № 4. – С.35-36.

2. Фінанси підприємств: [підручник] / А.М. Поддєрьогін, М.Д. Білик, Л.Д. Буряк та ін. / кер. кол. авт. і наук. ред. проф. А.М. Поддєрьогін. – [7-ме вид., без змін]. – К.: КНЕУ, 2008. – 552 с.