Павленко М.А.

Науковий керівник: Раца О.Б.

Буковинська державна фінансова академія

м. Чернівці

 

маркетингове управління реалізацією стратегічного

набору підприємства

 

У сучасних умовах становлення ринкових відносин в Україні особливої актуальності для підприємств, що прагнуть довгострокового успіху у складному динамічному маркетинговому середовищі, набуває питання ефективного стратегічного управління і використання сучасних інструментів стратегічного розвитку. Менеджери нової формації, усвідомлюючи значущість стратегічної поведінки, все більшої уваги приділяють використанню маркетингу в якості базової концепції управління, що забезпечить професійне і ефективне управління розробкою і реалізацією стратегічного набору підприємства, і таким чином, найбільш повне пристосування до змін і вимог стратегічного маркетингового середовища підприємства.

У сучасній економічній літературі значна увага приділяється концепції стратегічного управління підприємствами. Питання розробки і реалізації стратегій розглядалися в роботах провідних іноземних та вітчизняних вчених зі стратегічного управління, стратегічного маркетингу, менеджменту: Ансоффа І., Балабанової Л.В., Мізюка Б.М., Мінцберга Г., Шершньової З.Є і Оборської С.В., Фоломкіна І.С. та ін.

Однак більшість аспектів часто розглядаються як самостійні напрямки у створенні механізму реалізації стратегій підприємства без використання комплексного підходу. Крім того, практично зовсім не приділяється уваги використанню маркетингового підходу до управління реалізацією стратегічного набору підприємства.

Таким чином, об’єктивна необхідність подальшого розвитку теоретичних і методико-прикладних основ управління реалізацією стратегій підприємств й систематизації знань в області маркетингового управління реалізацією стратегічного набору підприємства за допомогою ситуаційного, системного, функціонального, програмно-цільового, комплексного підходів обумовили актуальність теми дисертаційної роботи, її мету і завдання дослідження.

Метою даної роботи є обґрунтування основних положень щодо удосконалення маркетингового управління реалізацією стратегічного набору підприємства.

Реалізація стратегічного набору – це не пасивний засіб втілення розроблених стратегій у життя, а активний ключовий момент стратегічного менеджменту, що дозволяє судити про рівень його розвитку взагалі. Механізм реалізації стратегічного набору повністю розчиняється в системі управління підприємством, додаючи специфічні риси, що визначаються специфікою самого стратегічного управління.

Маркетингове управління реалізацією стратегічного набору підприємства – це  процес розробки і здійснення комплексу заходів щодо реалізації стратегій підприємства і внесення відповідних стратегічних змін до стратегічного маркетингового потенціалу та забезпечення бажаної стратегічної маркетингової позиції підприємства на ринку. Метою маркетингового управління реалізацією стратегічного набору підприємства є розробка рекомендацій щодо реалізації маркетингового підходу для досягнення стратегічних цілей підприємства.

Концептуальною основою маркетингового управління реалізацією стратегічного набору підприємства є маркетингове управління стратегічними змінами, тобто планування і реалізація змін, передбачених змістом стратегічного набору підприємства і спрямованих на досягнення стратегічних цілей підприємства, на основі використання комплексу маркетингових інструментів.

Комплексна система маркетингового управління реалізацією стратегічного набору підприємства – це сукупність взаємопов’язаних стратегічних процесів і маркетингових засобів, що реалізуються в контексті загальних управлінських функцій і системних елементів для забезпечення ефективної реалізації стратегічного набору підприємства. Комплексна система маркетингового управління реалізацією стратегічного набору підприємства охоплює чотири функціональні системи: систему маркетингового планування реалізації стратегічного набору, систему формування і розвитку стратегічного маркетингового потенціалу, систему маркетингового управління стратегічними змінами, систему маркетингового контролю за реалізацією стратегічного набору.

 Для оптимізації стратегічних маркетингових рішень реалізацію стратегічного набору підприємства необхідно здійснювати за наступними етапами: діагностика проблеми, формування стратегічного маркетингового рішення, його прийняття і реалізація. Основою оптимізації стратегічних змін повинна стати концепція „силового поля”. В якості основи удосконалення процесу реалізації стратегічного набору необхідно використовувати концепцію організаційного розвитку, а його серцевиною повинна стати збалансована система показників.

Для ефективної роботи підприємства необхідно використовувати  комплексну систему маркетингового управління реалізацією стратегічного набору підприємства, яка охоплює чотири функціональні системи: систему маркетингового планування реалізації стратегічного набору, систему формування і розвитку стратегічного маркетингового потенціалу, систему маркетингового управління стратегічними змінами, систему маркетингового контролю за реалізацією стратегічного набору.

Отже, можна зробити висновок, що для оптимізації стратегічних маркетингових рішень під час реалізації стратегічного набору підприємства необхідне використання комплексної системи маркетингового управління реалізацією стратегічного набору підприємства. Це дозволить забезпечити ефективне маркетингове управління  підприємства і створити ефективний механізм реалізації стратегій підприємств на основі використання маркетингового інструментарію.

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

 

1.     Фоломкіна І.С. Маркетингове управління реалізацією стратегічного набору підприємств: концепція та особливості // Торгівля і ринок України: Темат. зб. наук. праць. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2005. – Вип. 20. – С. 198-206.

2.      Войчак А.В. Маркетинговий менеджмент: Навч.-метод. посібник для самост. вив. дисц.-К.:КНЕУ, 2006. – 100с.

3.      Лисевич В.В. Система планування реалізації стратегічного набору підприємств // Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України: Матеріали V Всеукраїнської наук.-практ. конференції. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Том II. – С. 196-197.

4.      Костецький О.С. Вибір корпоративної стратегії підприємства // Соціально-економічні, політичні та культурні оцінки і прогнози на рубежі двох тисячоліть: Матеріали III Міжнар. наук.-теор. конференції, м. Тернопіль, 15 квітня 2005 р. – Тернопіль, 2005. – С. 265-266.