к.е.н. КРАСОВСЬКА О.Ю.,

РЯБКО С.П.

Дніпропетровський університет економіки та права імені Альфреда Нобеля

 

 ПЕРСПЕКТИВИ РИНКУ ПРАЦІ ВИСОКОКВАЛІФІКОВАНИХ РОБІТНИКІВ

 

Сьогоднішня підготовка висококваліфікованих робітників потребує значних зусиль з боку навчальних закладів. На даний час роботодавець диктує свої вимоги ринку праці. Це обумовлюється новими технологіями виробництва, великим вибором робітничих кадрів та незайнятого населення. На ринку праці перевагами користуються високі кваліфікаційні навички конкретного робітника. Саме тому, на перше місце висувається якість підготовки робітників. Якісну освіту можуть надати висококваліфіковані викладачі, майстри виробничого навчання, викладачі спецтехнологій. Вони повинні мати не тільки вищу освіту, а ще й високий рівень робітничої кваліфікації, атестацію, щоб була можливість поєднувати теорію з практикою та надати можливість оволодіти усіма складовими професії.

Сучасна професійно-технічна освіта націлена на переорієнтацію згідно з європейськими стандартами навчання робітничих професій, що передбачає вміння вчасно орієнтуватися в технологічних змінах і використовувати нові навички.

Майбутній висококваліфікований робітник у різних ситуаціях повинен практично діяти  та застосовувати досвід, індивідуальну техніку професійної діяльності. Всі ці зусилля сприятимуть швидкому розвитку економіки та виробництва. Тому, це і є головним питанням сьогоднішньої професійно-технічної освіти, без якої не можливо створити конкурентоспроможного робітника в умовах ринкової економіки.

Профтехосвіта намагається розширити можливості у наданні якомога більшої кількості спеціальностей, тобто розширити перелік сучасних професій, щоб задовольнити ринок праці. При цьому виникає необхідність модернізувати професійну освіту, поєднуючи її з наукою, культурою, знайомством з новою технікою, що сприятиме її виведення на світовий рівень підготовки робітничих кадрів.

Істотні зміни відбулися у професійно-технічній освіти з 1987 року. Було змінено її спрямованість, зміст та цілі.

Це виражається в об`єднанні професійної складової з загальноосвітньою підготовкою.

Концепцією професійної  освіти України визначено три цикли навчальних предметів:

-         Професійно-технічний цикл, який спрямований на інтегровані професії для робітника широкого профілю і конкретних видів роботи.

-         Природничо-науковий цикл надає можливість здобуття в професійно-технічному закладі загальної середньої освіти.

-         Гуманітарний цикл, базований на здобутті повної середньої освіти і дає можливість учням духовний саморозвиток, знання про суспільний і державний устрій.

Ці три цикли тісно пов’язані між собою.

Головною вимогою сьогодні до педагога є: поєднання функцій викладача та майстра виробничого навчання, який повинен володіти основами педагогіки, мати високий професійний рівень та відповідати професіями, за якими здійснює навчання.

Сьогодні майбутнє висококваліфікованого робітника залежить від майстра та педагога, їх вміння впроваджувати у навчання сучасні технології, інноваційні підходи та використовувати нове виробниче обладнання.

Одним із шляхів модернізації професійної освіти є дієва система підвищення кваліфікації педагогічних працівників та впровадження стажування в сучасних умовах виробництва на новому обладнанні.

В Україні модернізація навчальних закладів системи професійно-технічної освіти неможлива без осучаснення матеріально-технічної бази та наближення до сучасного виробництва. Навчальні заклади мають вирішувати ці питання за допомогою соціальних партнерів та замовників кадрів.

Сучасні професійно-технічні навчальні заклади мають бути ближче до замовників кадрів, аналізувати потреби ринка праці, враховуючи швидкозмінні технологічні процеси на виробництві.

Таким чином, у сучасному суспільстві повинна бути тісна співпраця та взаємодія навчального закладу, соціальних партнерів та держави.