Землюк Г.Я

Науковий керівник: Підгірна А. Л

Буковинська державна фінансова академія

м.Чернівці

 

Удосконалення системи обліку основних засобів на підприємстві в сучасних ринкових умовах

 

На сучасному етапі розвитку української економіки у системі ринкових відносин стає очевидною необхідність удосконалення методики ведення бухгалтерського обліку на підприємствах різних галузей та форм власності. Це, перш за все, пов’язано з тим, що Україна є активним учасником на світовому ринку, багато вітчизняних підприємств стають прихильниками міжнародної торгівлі для пошуків нових контактів, покупців, можливості укладення нових вигідних умов, що забезпечить збільшення їй прибутку.

Важливим елементом, що забезпечує ефективне функціонування діяльності будь-якого підприємства в будь-якій державі є основні засоби. Вони є основною складовою балансу і значно впливають на фінансовий результат діяльності підприємства, тому правильність ведення їх обліку та врахування міжнародного досвіду є необхідним.

Методологічні основи формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби і розкриття інформації про них у фінансовій звітності підприємств, організацій та інших юридичних осіб всіх форм власності регламентуються Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби». Однак загальні правила ведення обліку основних засобів відображені в Міжнародних стандартах фінансової звітності (МСФЗ) 16 «Основні засоби».

Відповідно до зазначеного Положення (стандарту) до основних засобів належать матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів і послуг, надання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року [2].

Важливо зазначити, що об'єкт основних засобів визнається як актив лише тоді, коли існує імовірність того, що підприємство отримає економічні вигоди в майбутньому, пов'язані з використанням цього активу, і його вартість може бути достовірно визначена.

З огляду на те, що національні облікові стандарти розроблені з урахуванням вимог міжнародних стандартів, ПСБО 7 "Основні засоби" має ряд спільних положень з МСФЗ 16 "Основні засоби", однак має і свої відмінності:

-   в МСФЗ 16 не уточнюється , що є об'єктом основних засобів. Бухгалтер сам оцінює належність певних видів майна до основних засобів з урахуванням конкретних обставин і умов експлуатації об'єкта, а щодо П(с)БО 7, то об'єкт основних засобів також може бути поділений на окремі частини, однак на практиці, далеко не кожне підприємство використовує подібний спосіб покращення контролю та коригування амортизаційних відрахувань [4];

-  економічні категорії “амортизація” і “знос” основних засобів та нематеріальних активів не можна ототожнювати. Знос виражає втрату основними засобами та нематеріальними активами вартості внаслідок виробничого споживання, моральних та природнокліматичних факторів, а амортизація - це частина вартості об’єктів, перенесена на знову створений продукт, яка при його реалізації створює фінансові умови інвестування і наступне формування нових об’єктів.

-    такого поняття як «інші необоротні матеріальні активи» в міжнародній практиці ведення обліку основних засобів немає. В ПСБО 16 облік всіх об’єктів, що відносяться до цієї категорії ведеться на субрахунку 117 «Інші необоротні матеріальні активи» [2];

-  найбільшою цінністю ПСБО 7 є надання підприємствам права самостійно провадити амортизаційну політику, що дає змогу визначати термін експлуатації основних засобів і обирати метод нарахування амортизації згідно з власними економічними інтересами.

Однак, для активізації економічної діяльності підприємств на міжнародному ринку слід:

1)                встановлювати спеціальні швидко доступні комп'ютерні програми, адже сучасний рівень розвитку економіки характеризується комп'ютеризацією всіх сфер народного господарства, застосуванням автоматизованих систем управління, електронно-обчислювальних машин і автоматизованих робочих місць бухгалтера, що дозволяє вирішувати принципово нові задачі обліку, аналізу, контролю і управління [3];

2)                створювати більший ефект від застосування ЕОМ в бухгалтерському обліку, якого можна досягнути шляхом вдосконалення методології і організації самого процесу обліку, підвищення його контрольних властивостей, а також за рахунок більш повного задоволення потреб управління в необхідній інформації.

Введення нових технологічних розробок та програм є також важливою передумовою правильності, легкості та ефективності ведення обліку основних засобів на підприємствах

Таким чином, тотожність та деяка відмінність між веденням обліку основних засобів національних та іноземних підприємств є очевидною, однак головне, щоб статті даних нормативних документів не суперечили одні одним, адже вони мають надавати користувачам інформацію щодо змін у складі основних засобів протягом певного періоду та розкриття інформації про залишки на звітну дату, що є дуже важливим.

Проведене дослідження теоретичних основ та методичних аспектів обліку відтворення основних засобів показало, що для підвищення дієвості та ефективності бухгалтерського обліку основних засобів необхідно:

1)     розмежувавши поняття «знос» та «амортизація»;

2)                впровадити методи прискореної амортизації основних засобів, тобто використовувати всі існуючі у світовій практиці методи нарахування амортизації [5];

3)                розробити єдину схему кореспонденції рахунків з обліку руху основних засобів для підприємств усіх форм власності, що відповідала б вимогам бухгалтерського обліку, була єдиною для всіх груп основних засобів.

4)                забезпечити самостійне формування підприємствами власної амортизаційної політики відповідно до чинного законодавства, яка забезпечить акумуляцію коштів для постійного оновлення основних засобів [5];

5)                в умовах сучасного виробництва впроваджувати форму обліку, яка побудована на базі персональних електронно-обчислювальних машин і орієнтується на створення автоматизованих робочих місць.

Відповідно до того, що Україна є державою із ринковою економікою та багато українських підприємств, фірм та компаній є учасниками міжнародного співробітництва, торгівлі, краще було б державі перейти до доповнення та вдосконалення ПСБО 16, або використовувати МСФЗ 16 адже, даний стандарт визнаний і використовується багатьма розвинутими країнами світу.

 

Список використаної літератури

 

1.                 Міжнародні стандарти фінансової звітності 16 « Основні засоби» [елекронний ресурс] – режим доступу:  www.dtkt.com.ua

2.                 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 7 “Основні засоби”: Затверджено наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 № 291.

3.                 Голов С.Ф., Костюченко В.М. Бухгалтерський облік за міжнародними стандартами. – К.: Екаунтінг, 2000. – 384с.

4.                 Косовиць Л. Облік основних засобів за МСФЗ // Головбух. – 2008. - № 35. – С. 17-23.

5.                 Шляхи вдосконалення обліку основних засобів / Бібліофонд [елекронний ресурс] – режим доступу : www.bibliofond.ru