Мироник О.В., Москалюк В.Д., Сорохан В.Д., Меленко С.Р.

Буковинський державний медичний університет

Клініко-епідеміологічні особливості ВІЛ-інфекції на Буковині

За орієнтовними даними ВООЗ на початок теперішнього століття у світі нараховувалося більше 40 млн ВІЛ-інфікованих (з них майже 3 млн дітей), померло більше 16 млн хворих. Кожного дня у світі інфікується близько 16 000 осіб і половина з них молоді люди (14-25 років) [1, 2]. Очікується, що в ХХI столітті на планеті кожен сотий чи навіть п’ятидесятий мешканець буде заражений ВІЛ. Важко собі уявити руйнівні наслідки ВІЛ-пандемії при теперішньому житті та у віддаленому майбутньому [3].

Епідеміологічна ситуація стосовно захворюваності на ВІЛ-інфекцію/СНІД залишається неблагополучною. Більша частина захворюваності припадає на країни, що розвиваються [5]. І у більшості пострадянських республік, починаючи з 90-х років збіглого століття, відзначається стійке зростання захворюваності [4]. За темпами приросту захворюваності Україна займає одне з провідних місць в Європі [6].

Поширення ВІЛ-інфекції обумовлено соціальними чинниками є економічною нестабільністю, економічною кризою, бідністю та безробіттям. Важкий економічний стан заважає проведенню ефективних заходів з протидії дедалі зростаючої загрози епідемії ВІЛ-інфекції по Україні в цілому і в Чернівецькій області зокрема.

Нами був проведений аналіз 102 амбулаторних карт ВІЛ-інфікованих осіб, які перебувають на диспансерному обліку в Чернівецькому обласному центрі профілактики та боротьби з ВІЛ-інфекцією/СНІД. Ми порівнювали показники захворюваності на ВІЛ-інфекцію за 12 місяців 2010 р. з 2009 р. За аналогічний період відмічається зростання даного показника на 3% (в 2009 р 99 ВІЛ-інфікованих проти 102 - у 2010 р.).

Найвищі показники ВІЛ-інфекції спостерігаються серед мешканців м. Чернівці, Сторожинецького, Хотинського, Сокирянського, Глибоцького районів. Серед них осіб чоловічої статі – 48%, жіночої – 52%.

Дуже актуальною для області є тенденція до збільшення кількості ВІЛ-позитивних жінок. Питома вага осіб жіночої статі серед загальної кількості ВІЛ-інфікованих постійно зростає. Причому, близько 80% – це жінки репродуктивного віку і як наслідок – зростання числа (крім 2010 р.) дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих жінок.

Епідемія ВІЛ-інфекції/СНІДу уражає найбільш працездатну і репродуктивну частину населення, що дуже скоро може призвести до посилення і загострення негативних демографічних і соціально-економічних тенденцій.

Нами проведений аналіз вікової структури ВІЛ-інфікованих на Буковині осіб віком до 18 років – 27%, віком 18-24 роки – 20%, 50 і старше – 6%. Найбільша кількість випадків ВІЛ-інфекції зареєстрована у віковій групі 25-49 років – 47%.

Проаналізовані можливі шляхи передачі ВІЛ-інфекції. Статевий шлях інфікування склав 63%, від ВІЛ-інфікованої жінки до дитини – 21%. Відмічається суттєве зниження парентерального шляху інфікування, що, на нашу думку, зумовлено впровадженням одноразового медичного інструментарію, проведенням ефективних профілактичних заходів в лікувальних установах.

Проте необхідно відзначити, що не дивлячись на збільшення статевого шляху передачі ВІЛ, не можна як і раніше недооцінювати участі споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН) в розвитку епідемії ВІЛ. Вони, як і раніше, залишаються групою ризику інфікування ВІЛ і серед них так само дуже поширений статевий шлях передачі інфекції: від СІН до їх статевих партнерів, які не є споживачами ін'єкційних наркотиків.

 

 

 

Література:

1.     Лобзин Ю.В. ВИЧ-инфекция: клиника, диагностика, лечение / Ю.В. Лобзин, К.В. Жданов, В.Л. Пастушенков. – СПб: ООО «Издательство ФОЛИАНТ», 2003. – 144 с.

2.     Меленко С.Р. ВІЛ-інфекція/СНІД – проблеми і перспективи / С.Р. Меленко, В.Д. Москалюк // Інфекційні хвороби. – 2008. – № 2. – С. 98-101.

3.     Щербінська А.М. СНІД – сучасні аспекти проблеми / А.М. Щербінська, Т.В. Герасименко // Інфекційні хвороби. – 2001. – № 1. – С. 5-8.

4.     Белозеров К.С. ВИЧ-инфекция. 2-е изд. / К.С. Белозеров, Е.И. Змушко // СПб: Питер, 2002.

5.     ВІЛ-інфекція в Україні // Інформаційний бюлетень МОЗ України. – К., 2008. – 45 с.

6.     Меленко С.Р., Сорохан В.Д. Способи визначення ендотеліальної дисфункції у хворих на ВІЛ-інфекцію/СНІД. // Сучасні аспекти військової медицини. / Збірник наукових праць головного військово-медичного клінічного центру “ГВКГ” МО України. Київ. – 2010. – С. 271-275.