Юнчак Г.Г.

Науковий керівник: Кравчук В.С.

Буковинська державна фінансова академія

Удосконалення обліку готової продукції та її реалізації

Діяльність кожного господарюючого суб’єкта у сучасних умовах є предметом уваги широкого кола учасників ринкових відносин, які зацікавлені у позитивних результатах його функціонування. Успішна діяльність кожного з них полягає у підвищенні рівня економічної ефективності виробництва продукції. Облік готової продукції є важливою темою для розгляду і її актуальність полягає в тому, що більшість підприємств виготовляють певну продукцію, яка є об’єктом ведення  бухгалтерського обліку.

Постановка завдання. У сучасних умовах господарювання на підприємствах, які займаються виробництвом і реалізацією готової продукції велике значення приділяється реалізації готової продукції – найважливішому еко­номічному показнику роботи, що визначає ефектив­ність, доцільність господарської діяльності підпри­ємства. В обсяг реалізації включається відвантаже­на і відпущена продукція, незалежно від того, зара­хований чи ні платіж на поточний рахунок під­приємства.

Поряд з обсягом реалізації підприємство планує суму (обсяг) прибутку, тому в системі організації бухгалтерського обліку на підприємстві особливе місце займає облік готової продукції, її відвантажен­ня та реалізації. Саме тому реалізація продукції та отримання до­ходів в умовах конкуренції стають центральними проблемами функціонування підприємства.

Метою статті є внести пропозиції щодо вдосконалення ведення обліку готової продукції та її реалізації шляхом автоматизації облікової роботи, а також внести пропозиції щодо впровадження на підприємствах електронного документообігу для можливості реалізації продукції через мережу.

Виклад основного матеріалу. Готова продукція – це продукція, матеріальний результат виробничої діяльності підприємства (виріб, напівфабрикат, робота, послуга), що повністю закінчена обробкою на даному підприємстві, пройшла всі стадії технічного випробування (якщо вимагають відповідні її особливості), приймання, укомплектування згідно з умовами договорів із замовниками та відповідає технічним умовам і стандартам, не потребує подальшої обробки на цьому підприємстві і здана на склад [5, 152].

Готова продукція оприбутковується на склад із виробничих підрозділів на основі первинних документів – накладних, актів, відомостей випуску продукції та документів, що засвідчують якість (свідоцтво про якість, сертифікат відповідності державній системі сертифікації) [6, 228].

Процес заповнення, збору документів і потрапляння їх до відділу збуту призводить до затримки процесу збуту продукції та незадоволення покупця у співробітництві.

Бухгалтерський облік повинен забезпечити дані не лише про обсяг продукції (робіт, послуг) та доходи від їх реалізації, а й про асортимент продукції, сегменти ринку, масштаби продажу, ціни, продуктивність праці, якість продукції, собівартість витрати на збут, витрати на маркетингові дослідження та інші показники, необхідні для управління процесом збуту.

Ефективність роботи бухгалтера, аналітика та управлінця при реалізації готової продукції на під­приємстві суттєво підвищується завдяки засобам інформації та автоматизації документообігу, які да­ють змогу оперативно накопичувати відповідні бази даних про наслідки господарської діяльності та ви­користовувати їх для формування редагування та друку вихідних документів, квартальних, піврічних і річних звітів, а також надавати інформаційні послуги відповідним організаціям, ланкам управління щодо ефективності роботи, підвищувати ефективність праці аудиторів, ревізорів.

Технологія автоматизації бухгалтерського обліку готової продукції та процесу її реалізації своїми процесами аналогічна до звичайного «паперового» обліку. Кожен комп'ютерний бухгалтерський компо­нент має зв'язки із синтетичними та аналітичними рахунками обліку готової продукції, документами-підставами, іншими реєстрами господарських опе­рацій. Основними загальними реквізитами комп'ютерних бухгалтерських реєстрів є: дата, код проведення, заповнені строки, сума проведень, но­мер синтетичного рахунка з дебету, його аналітичні рахунки, номер синтетичного рахунка з кредиту, його аналітичні рахунки.

При автоматизованій формі обліку готової про­дукції, як правило, передбачається поєднання даних аналітичного і синтетичного рівнів. В автоматизова­них системах для відображення аналітичної інфор­мації щодо готової продукції, запасів постачальників передбачено заповнення-ведення довідників. Дані із довідників переносять в облікові реєстри для про­ведення розрахунків за кожним етапом, обліковим періодом.

Відмінності між журнально-ордерною й автома­тизованою обліковими формами полягають у послі­довності виконання операцій і збереження даних. Застосування автоматизованого обліку гото­вої продукції на підприємствах дає змогу повністю позбутися помилок, які виникають на етапі перене­сення даних з одного первинного документа до ін­шого, а також при складанні різноманітних довідок і звітів. При автоматизованій формі процес ве­дення вхідної інформації проводиться тільки один раз і частково контролюється програмним забезпе­ченням, решта процесів – складання реєстрів, звіт­ності тощо – проводиться автоматично. Автоматизована форма ведення бухгалтерського є кращою тим, що програмне забезпечення дає змогу перевірити повноту, правильність заповнення реєстрів відпові­дно до нормативних актів, швидко виявити помилку і вказати способи її виправлення. Таким чином, під­вищується достовірність та оперативність інформа­ції [4, 323].

Із розвитком новітніх технологій, запроваджен­ням на нормативному рівні електронного підпису на документах про відвантаження готової продукції у підприємства з'явилася можливість передачі звітності до держав­них контролюючих органів зацікавлених осіб.

Автоматизована форма ведення бухгалтерського дає можливість підприємству формувати велику кількість звітів, розрахунків, проводити економічний, фінансовий аналіз діяльності підприємст­ва. При цьому вартість і витрачений час на складання зазначе­них форм незначні, що дає змогу повністю задово­льнити інформацією різноманітного характеру управлінський персонал, скласти прогнозні розраху­нки для прийняття ефективних рішень у сфері реа­лізації готової продукції.

Комп'ютерна техніка і програмне забезпечення бухгалтерського обліку надають великі можливості щодо обробки, зберігання й надання інформації про гото­ву продукцію, при цьому зростають вимоги щодо рівня кваліфікації працівників, необхідності підготов­ки фахівців із знанням комп'ютерної техніки.

Однак ми вважаємо, що крім запровадження комплексної внутрішньої ав­томатизації, потрібний також перехід до розвитку сервіс­них ресурсів, запровадження обміну інформацією. Звітні дані можуть бути надані контролюючим уста­новам, інвесторам з метою реклами. Також інфор­мація може бути отримана підприємством. Це до­ступ до нормативно-правової бази, для характерис­тики стану кон'юнктури ринку, для довідки. Особли­ву увагу тут слід приділити можливості автоматиза­ції розрахункових операцій між підприємствами та реалізації готової продукції через мережу.

Використання систем електронного документоо­бігу при реалізації готової продукції дасть змогу іс­тотно прискорити проведення численних комерцій­них операцій, скоротити обсяги бухгалтерської документації, заощадити час співробітників і витрати підприємства, пов'язані з укладанням договорів, оформленням платіжних документів, наданням звіт­ності в контролюючі органи, одержанням довідок від різних держустанов, реєстрацією, ліцензуванням тощо.

Електронний документ – документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа [2].

Склад та порядок розміщення обов'язкових рек­візитів електронних документів визначається Зако­ном України «Про електронні документи та електро­нний документообіг» [2].

Електронні документи на відвантаження готової продукції (накладні, акти виконаних робіт, податкові накладні) підписуються за допомогою електронного цифрового підпису.

Електронний цифровий підпис – вид електро­нного підпису, отриманого за результатом крипто­графічного перетворення набору електронних да­них, який додається до цього набору або логічно з ним поєднується і дає змогу підтвердити його ціліс­ність та ідентифікувати підписувача. Електронний цифровий підпис накладається за допомогою осо­бистого ключа та перевіряється за допомогою від­критого ключа [3].

Електронний підпис є обов'язковим реквізитом електронного документа на реалізацію готової про­дукції, який використовується для ідентифікації ав­тора та (або) підписувача електронного документа іншими суб'єктами електронного документообігу.

Накладанням електронного підпису завершуєть­ся створення електронного документа.

Ми підтримуємо думку Саввон О.О про те, що легалізований електронний документообіг і ЕЦП найбільший позитивний вплив справлять на розви­ток електронної комерції в Україні. На сьогоднішній день переважну масу покупців в Інтернет-магазинах становлять фізичні особи. Юридичні особи рідко користуються послугами інтернет-магазинів через те, що вимоги бухгалтерського обліку передбачають обов'язкове документальне підтвердження кожної операції, здійсненої підприємством. При цьому до­кументи, що підтверджують купівлю, можуть бути оформлені тільки в паперовому вигляді. Неминуча процедура одержання чеків, накладних, обмін копі­ями договорів зводять нанівець усі переваги покупок в Інтернет-магазинах, здійснюваних юридичними особами. Однак з появою можливості задокументу­вати комерційну операцію в електронному вигляді, а потім у такому ж вигляді подати звітність у податкову інспекцію он-лайн купівлі стануть для багатьох підприємств звичайною справою [4, 324].

За такого виду послуг можлива повна автомати­зація облікової роботи процесу збуту готової продук­ції і прийняття ефективних управлінських рішень, досягнення максимального ефекту господарської діяльності підприємства. Сьогодні, зважаючи на про­блеми, що виникають на шляху запровадження авто­матизації, це має бути врегульовано у найкоротший строк. Спричиняють такий стан: мала кількість під­приємств, які мають доступ до глобальної мережі; незначна кількість власників кредитних карток; низь­кий розвиток постачання реалізованої готової проду­кції через мережу; низька платоспроможність насе­лення, недовіра до фінансово-кредитних нових тех­нологій бізнесу; регіональна нерівність розподілу ко­ристувачів нових видів послуг. Проте слід відзначити технічну надійність систем обліку електронної реалі­зації готової продукції та розрахункових відносин.

При проведенні дослідження про систему бухга­лтерського обліку було встановлено, що сьогодні ще не всі підприємства перейшли на автоматизовану систему обліку, а якщо й перейшли, то багатьох ке­рівників не задовольняє рівень автоматизації на підприємстві. Фізично і морально застарілі інформа­ційні системи, різноманітний набір програм та окре­мих автоматизованих робочих місць не в змозі за­безпечити керівників оперативною й достовірною інформацією, яка необхідна для прийняття управ­лінських рішень.

Тому досить актуальною залишається проблема дослідження можливостей програмного забезпечен­ня для автоматизації бухгалтерського обліку і ство­рення внутрішньої мережі з'єднаних між собою ав­томатизованих робочих місць для прийняття на під­ставі обробленої інформації ефективних управлін­ських рішень.

При вирішені поетапного переходу до створення інформаційної системи потрібен цілеспрямований вибір програмного забезпечення, який повинен спи­ратися на системну комплексну оцінку. Система має бути досить функціональною, завершеною з погляду обліку (автоматизації обліку), бути універсальною, тобто враховувати специфіку галузевих особливос­тей підприємств. Має бути продумана проблема інтенсифікації автоматизації цілісного управлінсько­го обліку фінансово-економічних служб.

Список використаної літератури:

1. Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні : Закон України від 16 липня 1999 року № 996 – ХІV (зі змінами і доповненнями).

2. Про електронні документи і електронний документообіг: Закон України від 22 травня 2003 року № 851 – ІV.

3. Про електронний цифровий під­пис: Закон України від 22 травня 2003 року № 852IV.

4. Саввон О.О. Удосконалення обліку готової продукції та її реалізації /  Саввон О.О. // Держава та регіони. – 2007. – № 3. с. 321-324.

5. Верхоглядова Н.І. Бухгалтерський фінансовий облік: теорія та практика (навч.-практ. посіб.) / Верхоглядова Н.І., Шило В.П., Ільіна С.Б., Кисла В.І. – К.: ЦУЛ, 2010. – 536 с. 

6. Фінансовий облік : навч. посіб. / за ред. В.К. Орлової, М.С. Орлів, С.В. Хоми. – 2-ге вид., доп. і перероб. – К. : ЦНЛ, 2010. – 510 с.

7. www.nbuv.gov.ua – Національна бібліотека України ім. В.І. Вернадського.