к.п.н. Доскач С.С., асистент Солійчук І. І.

Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича

 

АНАЛІЗ ДОСЛІДЖЕННЯ РІВНЯ РОЗВИТКУ

І ФОРМ ПРОЯВУ ДОРОСЛОСТІ У ПІДЛІТКІВ

 Підлітковий вік, характеризують як: переломний, критичний, найскладніший та найвідповідальніший період становлення особистості. Психологічна перебудова особистості пов’язана більшою мірою з тим, що у внутрішньому світі підлітка формується нове явище – «почуття дорослості», яке впливає на подальше становлення особистості.

На думку О.М. Леонтьєва, Виготського Л.С. починаючи з підліткового віку, розвиток особистості тісно пов’язаний з перебудовою свідомості. Необхідністю такої перебудови пояснюється, на думку вченого, розширенням зв’язків суб’єкта зі світом, їх переплетіння між собою для чого стають властивими неспівпадання, суперечливість, альтернативність. Це виявляється у тому, що підліток прагне до пізнання власного внутрішнього світу через взаємини з оточуючими.

Відомий психолог С.Л. Рубінштейн вважав, що рушійні сили розвитку самосвідомості слід шукати у зростаючій самостійності індивіду, яка виявляється у зміні його взаємин з оточуючими. Збільшення реальної самостійності підлітка веде до появи нового погляду на себе, бажання оцінити самого себе [2].

Будь-яка істота є самостійною лише тоді, коли вона «стоїть на своїх власних ногах», а це відбувається лише тоді, коли вона зобов’язана своїм існуванням самій собі. Жоден з підлітків, не є по-справжньому самостійним і дорослим, проте у всіх ми бачимо більшою або меншою мірою сформовані й в різноманітних формах виражені елементи дорослості.

Більшість українських психологів (Г.С. Костюк, М.Й. Боришевський, О.М. Проскура, О.Л. Кононко, М.В. Савчин) схиляються до думки, що почуття дорослості  виступає стрижневою особливістю особистості підлітка – «її структурним центром».

Під розвитком дорослості ми розуміємо становлення готовності дитини до життя в суспільстві дорослих як повноцінного і рівноправного активного учасника власного життя [3]. У цьому процесі можна виділити дві сторони: становлення об’єктивної готовності дитини до життя в суспільстві дорослих (об’єктивної дорослості) і суб’єктивної готовності – розвиток почуття дорослості і тенденції особистості до дорослості. Підлітки дуже відрізняються один від одного за ступенем змісту об’єктивної дорослості. Дорослість може виявлятися у навчальній діяльності, у стосунках з однолітками, друзями, дорослими, а також у зовнішньому вигляді та поведінці.

Нами було проведено дослідження рівнів розвитку дорослості у підлітків. Було обстежено 65 учнів 7-8 класів. Було запропоновано опитувальник «Аналіз дорослих ситуацій», завдання якого полягало в описі респондентами ситуацій, в яких вони опинялись, де відчули або відчували б себе дорослими.

Результати розподілились наступним чином.

До високого рівня належать відповіді 25% опитаних з яскраво вираженою тенденцією до дорослості, що характеризуються внутрішньою готовністю бути дорослим. Існування у дітей почуття дорослості – наявність власної лінії поведінки, певних поглядів, оцінок і їх відстоювання.

Наприклад : «Відчуваю себе дорослою(им), коли: ставляться до мене, як до дорослої людини; радяться зі мною; прислуховуються до моєї думки».

До середнього рівня належать 63% респондентів з помірною тенденцією до дорослості. Їх відповіді характеризуються зовнішніми, об’єктивними характеристиками. Прагнення підлітків до дорослості в поведінці, на цьому рівні, стосуються загальноприйнятих правил поведінки в суспільстві і загальних уявлень про особливості поведінки дорослої людини.

Наприклад: «Відчувала себе дорослою, коли допомогла бабусі сісти в тролейбус (допоміг бабусі перейти дорогу; не зважаючи на обмаль часу допоміг бабусі дійти до дому)».

До низького рівня належать 12% підлітків з тенденцією до дорослості. У підлітків спостерігається викривлене розуміння поведінки дорослої людини. Підлітки цієї групи характеризуються яскравим проявом тенденції до дорослості, що співпадає з невизнаною дорослими або товаришами їх претензій на дорослість.

Наприклад: «Відчуваю себе дорослим, коли мене ніхто не контролює».

В обстежених респондентів першої групи висока тенденція до дорослості виявляється у стосунках з дорослими і товаришами, у наслідуванні різних сторін поведінки і зовнішнього вигляду дорослих. Абсолютно всі діти цієї групи претендували на ставлення до них як до дорослих і на, відповідні цьому нові, права у відносинах з дорослими і товаришами.

У решти підлітків почуття дорослості знаходиться на стадії початкового виникнення. Важливо зазначити, що почуття дорослості на моральній та інтелектуальній основі може формуватися вже на початку підліткового віку, але особистісні якості ще не сформовані настільки, щоб поводитись, як дорослий.

Отримані результати дозволяють стверджувати, що важко констатувати наявність і ступінь сформованості почуття дорослості у підлітків.

Таким чином, можна констатувати, що у більшості підлітків, які вивчалися нами, вже виникло почуття дорослості. Проте у підлітків цей феномен виявлявся неоднаково яскраво, в різних випадках і ступінь його сформованості теж був неоднаковим.

На основі матеріалів проведеного нами дослідження можна виокремити наступні види дорослості у підлітків:

§      Соціально-моральна дорослість виявляється у відносинах з дорослими – у фактах серйозної участі підлітка у піклуванні про благополуччя сім’ї та її членів. Дорослість може виявлятися як у фактах особливої дружби і внутрішньої близькості з батьками, так і в наявності емансипації від дорослих, в розвитку опосередкованої, навіть раціональної поведінки з дорослими.

§      Дорослість в інтелектуальній діяльності та інтересах характеризується наявністю у підлітків елементів самоосвіти, але виявляється в різному змісті. Такі діти  відрізняються самостійністю в засвоєнні знань не тільки за шкільною програмою, але і за її межами.

§      Дорослість підлітків в романтичних відносинах з однолітками протилежної статі виявляється не стільки у факті існування взаємних симпатій, скільки у формі, в яку втілюються ці відносини. Форма відносин засвоюється підлітками від дорослих.

§      Дорослість в зовнішньому вигляді і манері поведінки є результатом прямого наслідування підлітками дорослих і виражаєтся в піклуванні про подібність свого зовнішнього вигляду з виглядом дорослих. Підлітки наслідують модні тенденції в одязі і зачісці, засвоюють «дорослу манеру» ходити і розмовляти, вживають вульгарні вирази і модні слівця, хлопчики починають палити.

Отже, крім почуття дорослості, у підлітків існує тенденція до дорослості – прагнення бути, здаватися і вважатися дорослими. За виявленими показниками респондентів можна обєднати у три групи: яскраво виражена тенденція до дорослості; помірно виражена тенденція до дорослості; претензії на дорослість (значно м’якшій формі). Таким чином, можна виокремити види різної за змістом дорослості: у соціально-моральній, в інтелектуальній діяльності та інтересах, в романтичних відносинах і характері розваг, в зовнішньому вигляді і манері поведінки.

Література:

1.         Выготский Л.С. Педология подростка: проблемы возраста. / Л.С.  Выготский // Собр. соч.: в 6 т., 1984.  Т. 4.  1984. – С. 5-242. – 251 с.

2.         Рубинштейн С.Л. Основы общей психологии. / С.Л. Рубинштейн. – С-Пб.: Питер, 1999. – 720 с.

3.         Савчин М.В.  Вікова психологія: навч. посіб. / М.В. Савчин, Л.П. Василенко. – Дрогобич: Відродження, 2001. – 287 с.