Секція „Економічні науки”,

підсекція 9 „Економка промисловості”

Говорушко Т.А.

доцент кафедри фінансів

Національного університету харчових технологій

Економічний механізм розвитку малого підприємництва у харчовій промисловості України

 

В Україні протягом останніх років на урядовому рівні приділяється значна увага побудові системи державної підтримки малого підприємництва. Про це зокрема свідчать прийняті останнім часом законодавчі та нормативно-правові акти. Проте, має місце суперечність між існуючим великим попитом з боку суб’єктів малого підприємництва щодо отримання фінансово-кредитної, освітньої, організаційної, інформаційно-консультативної, науково-технічної державної підтримки і практичною недоступністю пересічного суб’єкта малого підприємництва до отримання такої підтримки.

Таким чином, у цій ситуації зважена державна економічна політика сприяння розвитку малих підприємств повинна стати одним із ключових моментів у реалізації комплексу заходів державної підтримки малого підприємництва. Державна економічна політика підтримки малого підприємництва повинна бути науково обґрунтованою і спиратися на визначену концепцію, що, на наш погляд, повинна включати економічний механізм розвитку малого підприємництва, що сприяє створенню нових малих підприємств і забезпеченню їм, а також уже функціонуючим більш сприятливого середовища господарювання.

Як складова частина господарського механізму, економічний механізм не може існувати поза єдиним механізмом управління. Будучи частиною господарського механізму, йому властиві способи і методи впливу на формування пропорцій відтворення і їхню реалізацію в практиці управління ринковою економікою.

Враховуючи важливе значення малого підприємництва у харчовій промисловості  для економіки України та спадні темпи його розвитку (кількість малих підприємств у харчовій промисловості у 2005 році становила 6393, що складає 97,1 % проти показника 2004 року.) потрібно розкривши теоретичні передумови формування економічного механізму, виявити проблеми та запропонувати напрямки удосконалення економічного механізму розвитку малих підприємств, особливостями якого, було б його спрямування на створення сприятливого підприємницького середовища з урахуванням регіональних особливостей: загальної соціально-економічної, демографічної та екологічної ситуації

В економічній науці існує чимало визначень економічного механізму. В одному випадку акцент робиться на його структурному складі, в іншому – на системі взаємозв’язків економічних явищ, що виникають у результаті дії об’єктивних економічних законів, у третьому – на системі заходів, спрямованих на використання об’єктивно існуючих економічних законів, у четвертому – на сукупності методів управління фінансово-кредитними відносинами.

Розділяючи думку цілої групи вітчизняних і закордонних економістів, що розглядають управління фінансово-кредитними відносинами в ринковій економіці як невід’ємну, пріоритетну частину економічного механізму управління розвитком малих підприємств, ми вважаємо, що економічний механізм управління розвитком підприємств малого бізнесу як складова частина господарського механізму являє собою систему управління насамперед фінансовими відносинами і фінансовими ресурсами малих підприємств через відповідні важелі, за допомогою методів і форм організації фінансових відносин і їхнього використання, в інтересах і з метою динамічного розвитку малих підприємств і економічного, і соціального розвитку суспільства в цілому.

Таким чином, ідеально налагодженим господарським механізмом можна вважати тільки такий, у якому узгоджено взаємодіють усі системні елементи для досягнення найбільшого задоволення дійсних суспільних потреб, реалізації економічних інтересів особистості, колективів підприємств, галузей, регіонів, держави в цілому.

Передатними елементами між виробництвом і споживанням є інфраструктурні ланки господарського механізму. Важливість інфраструктури господарського механізму визначається необхідністю адекватного й ефективного поєднання суспільного виробництва із суспільними потребами.

Інфраструктурними системними елементами господарського механізму є всі засоби комунікацій (транспорт, зв'язок, Інтернет, телебачення, радіо і т.п.) і обміну продуктами діяльності (склади, магазини, біржі і т.п.).

Системні елементи інфраструктури господарського механізму мають свої специфічні показники ефективності. У загальному випадку ця ефективність може бути виміряна відношенням величини економії енергії до витрат енергії на створення і функціонування інфраструктури. В елементах інфраструктури, де створюється додана вартість, ефективність може бути виміряна відношенням величини доданої вартості до загальних витрат на виробництво продукту даного елемента інфраструктури.

Отже, система поглядів на сутність категорії “господарський механізм”, поряд з такими близькими поняттями, як “господарська система”, “економічний механізм”, “господарський організм” і іншими, протягом 200-літнього періоду суспільного розвитку в працях великих учених-економістів, істориків і математиків значно видозмінювалася, але в цілому вона відбивала систему виробничих відносин різних економічних формацій і дію об’єктивних економічних законів.