К. е. н. Конащук В.Л.

Запорізька державна інженерна академія

ВПЛИВ ДИНАМІКИ ПІДРЯДНОГО РИНКУ НА ВАРТІСТЬ ІНВЕСТИЦІЙНОГО ПРОЕКТУ

 

В статті досліджується вплив кон’юнктурних коливань на підрядному ринку, викликаних дією нецінових детермінант попиту і пропозиції підрядних робіт, як сукупність  об’єктивних факторів формування вартості інвестиційного проекту, реалізація якого є значною мірою процесом виконання підрядних робіт.

 

Ключові слова: інвестиційний проект, власник проекту, підрядні ресурси, питома додана вартість, попит в проекті, базова ціна підрядних ресурсів, граничний термін реалізації проекту.

 

І. Вступ. В сучасних умовах економічного розвитку все більшого поширення набуває проектна форма організації економічної діяльності. Ця тенденція буде посилюватись у майбутньому, адже інвестиційні проекти являють собою важливий чинник суспільного прогресу, оскільки забезпечують функцію розширеного відтворення економічного потенціалу на інноваційній основі. Дослідження проектної форми діяльності є предметом ряду напрямків сучасної управлінської та економічної науки. Серед вітчизняних розробок у цій галузі виділяється Придніпровська школа управління проектами, представлена працями Р.Б. Тяна, В.М. Кірноса, І.Д. Павлова та ін. [1-5].

В даній роботі продовжується дослідження економічних аспектів проектної форми діяльності, започатковане в попередніх статтях автора[6,7,8]. Застосування методології мікроекономічного аналізу відкриває нові можливості вивчення проектної організації виробництва в рамках формування економічної теорії проекту.

ІІ. Постановка завдання.  Метою цієї роботи є аналіз впливу на процес формування вартості інвестиційного проекту кон’юнктурних коливань на відповідному підрядному ринку, викликаних дією нецінових детермінант попиту і пропозиції підрядних робіт.

ІІІ. Результати дослідження. Реалізація будь-якого інвестиційного проекту відбувається у результаті виконання певного обсягу підрядних робіт, тому можна стверджувати, що вартість підрядних робіт є визначальним фактором формування вартості інвестиційного проекту в цілому. В свою чергу, вартість підрядних робіт залежить, головним чином, від ціни підрядних ресурсів та терміну виконання робіт. В попередніх статтях автора [7,8] було встановлено, що попит власника проекту на підрядні ресурси в рамках цього ж проекту формується саме на основі вищевказаних параметрів, причому, в якості ціни підрядних ресурсів найзручніше використовувати показник питомої доданої вартості, тобто доданої вартості, що створюється одиницею підрядного ресурсу за одиницю часу. Також було встановлено:

1)   безпосередній вплив кон’юнктури підрядного ринку на формування попиту на підрядні ресурси в конкретному проекті, що полягає у відповідності горизонтального відрізку теоретичної кривої попиту на підрядні ресурси в проекті рівноважній ціні на підрядні роботи;

2) опосередкований вплив кон’юнктури підрядного ринку на формування попиту на підрядні ресурси в конкретному проекті, що полягає у визначенні рівноважним обсягом виконаних підрядних робіт точки зламу теоретичної кривої попиту на підрядні ресурси в проекті через передаточний механізм ресурсомісткості проекту. Вищенаведені положення узагальнені в моделі «підрядний ринок – інвестиційний проект»(ПР-ІП).

Щодо самого передаточного механізму, необхідно зазначити, що він базується на ресурсних характеристиках і виробничій функції проекту (на моделі ПР-ІП у вигляді ізокванти проекту). Це викликає серйозні зауваження теоретичного характеру, бо мова йде про участь у формуванні попиту на підрядні ресурси в проекті чинників, що традиційно пов’язуються з формуванням пропозиції підрядних ресурсів. Таку колізію можна пояснити подвійною економічною природою проекту. Проект є такою формою організації виробництва, що поєднує у собі економічні стосунки, характерні для ринку, та виробничу ієрархію, характерну для фірми. Суб’єкти проекту з одного боку є самостійними з економічної і правової точки зору, з іншого боку в процесі організації реалізації проекту вони знаходяться в умовах оперативного підпорядкування і досить жорсткої координації виробничої діяльності. Вибір організаційного формату процесу реалізації проекту є варіантом використання ресурсів, в першу чергу, підрядного ресурсу, а отже і детермінантою попиту на підрядний ресурс.

Повертаючись до ролі підрядного ринку, зазначимо, що ситуація на ньому (як і на будь-якому ринку) не є статичною. Підрядний ринок – це динамічне середовище, що постійно зазнає різноманітних впливів. Найважливішими з цих впливів є дія нецінових детермінант попиту і пропозиції підрядних робіт, що призводить до зміщення відповідних кривих. Розглянемо деякі випадки такої дії на моделі ПР-ІП.

1.       Припустимо, що під дією цінових детермінант пропозиції на підрядному ринку відбулося значне зростання пропозиції підрядних робіт.

На рис. 1 на лівому графіку зображено модель підрядного ринку в координатах Q (ціна підрядного ресурсу – питома додана вартість) – С (кількісна характеристика обсягу підрядних робіт, що виконуються на даному ринку).

Спочатку ринок знаходився у рівноважному стані, і точка перетину кривої попиту на підрядний ресурс  D  з кривою пропозиції підрядного ресурсу S  визначала рівноважні величини  QP  (рівноважна ціна підрядного ресурсу – питома додана вартість) та  CP  (рівноважний обсяг підрядних робіт). Під впливом цих рівноважних величин сформувався попит на підрядний ресурс в рамках конкретного проекту – крива  DП  на правому верхньому графіку. Під дією нецінових детермінант крива  S  зміститься у положення  S1 , що призведе до зниження   QP  до рівня  QP1  і збільшення  CP  до рівня  CP1. Ці нові параметри будуть базовими для формування нової кривої попиту на підрядний ресурс в проекті  DП1.  Вона розташується нижче кривої  DП , оскільки базова питома додана вартість, що визначає положення горизонтального відрізку кривої, тепер буде дорівнювати  QP1.  Також  змінить своє положення точка зламу кривої  DП1 через зміну граничних значень ресурсних показників П і  Т (це видно на ізокванті проекту на нижньому правому графіку).

 

 

Q                                                        Q

      D               S

     QP                                    S1                                                                     DП

       QP1                                                                                                            DП1

 

 

                                                 С                                                             Т 

             СР         СР1                                    Т1 ТГ1 ТГ                    Т2

 

                                                           П

 

                                                         ПГ1                                   

                                                         ПГ                     

                                                                                                           С= f (П;Т)        

 

                                                                                                                 Т

                                                                      Т1 ТГ1 ТГ                   Т2                     

 

Рис. 1. Аналіз впливу зростання пропозиції підрядних робіт

на попит на підрядний ресурс в проекті в моделі ПР-ІП

 

Як видно з рис. 1, можливим є варіант виродження похилого відрізку теоретичної кривої попиту на підрядний ресурс в проекті. Така ситуація може мати місце у результаті досить значного зміщення кривої  S  вправо. Тоді теоретична крива попиту на підрядний ресурс в проекті матиме вигляд горизонтального відрізку, що також підтверджується логікою розвитку ринкових процесів.

2.       Припустимо, що під дією цінових детермінант пропозиції на підрядному ринку відбулося значне зменшення пропозиції підрядних робіт (рис. 2).

 

Q                                                        Q

      D               S1

     QP1                                    S                                                                     DП1

       QP                                                                                                            DП

 

 

                                                 С                                                             Т 

             СР1         СР                                    Т1 ТГ ТГ1                    Т2

 

                                                           П

 

                                                         ПГ                                   

                                                         ПГ1                     

                                                                                                           С= f (П;Т)        

 

                                                                                                                 Т

                                                                      Т1 ТГ ТГ1                   Т2                     

 

Рис. 2. Аналіз впливу зменшення пропозиції підрядних робіт

на попит на підрядний ресурс в проекті в моделі ПР-ІП

 

Аналіз цієї ситуації мало чим відрізняється від попереднього. Зазначимо лише, що за певних обставин, а саме, як видно з рис. 2, у випадку досить значного зменшення пропозиції підрядних робіт, можливе виродження горизонтального відрізку теоретичної кривої попиту на підрядний ресурс в проекті. Ця важлива особливість даного аналізу означає, що теоретична крива попиту на підрядний ресурс в проекті може мати вигляд похилого відрізку.

Аналогічним чином можна проаналізувати вплив на формування попиту на підрядний ресурс в проекті зміщення кривої  попиту на підрядні роботи  D . Такий аналіз призведе до вже розглянутих ситуацій зміщення теоретичної кривої попиту на підрядний ресурс в проекті вверх або вниз і зміни її конфігурації (переміщення точки зламу) аж до крайніх випадків – виродження похилого чи горизонтального відрізків.

IV. Висновки.  Проведене в даній роботі дослідження дозволяє виявити характер зміни кривої попиту на підрядні ресурси в проекті у результаті кон’юнктурних коливань на підрядному ринку під впливом нецінових детермінант попиту і пропозиції підрядних робіт. Ці зміни проявляються у зміщені самої кривої та точки зламу на ній. Враховуючи, що теоретична крива попиту на підрядні ресурси в проекті є базовим елементом формування цінової політики власника проекту, вплив конюнктури підрядного ринку загалом на вартість інвестиційного проекту можна вважати визначальним.

Практичне значення даного дослідження полягає у широких можливостях його застосування з метою формування інструментарію інституціонального регулювання параметрів інвестиційних проектів.

 

Література.

1.            Тян Р.Б., Холод Б.І., Ткаченко В.А. Управління проектами. – Дніпропетровськ: Дніпропетровська академія управління, бізнесу та права, 2000. – 224 с.

2.            Тян Р.Б., Чернышук .М. Организация производства. – Д.: Наука і освіта, 1999. – 254 с.

3.            Тян Р.Б. Планирование деятельности предприятия. – К.: МАУП, 1999. – 156 с.

4.            Управление строительными проектами: Сб. науч. тр. / Под ред. Р. Б. Тяна. – Д.: Бюро-М, 1997. - №2. – 89 с.

5.            Павлов И.Д. Модели управления проектами. – Запорожье: ЗГИА, 1999р. – 315 с.

6.            Конащук В.Л. Мікроекономічний аналіз процесу реалізації інвестиційного проекту// Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 212.

7.            Конащук В.Л. Теоретична крива попиту  на підрядний ресурс в інвестиційному проекті // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 215.

8.            Конащук В.Л. Детермінанти попиту на підрядні ресурси в інвестиційному проекті // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 220.