Економічні науки / 12. Економіка сільського господарства

Лебеденко О.В.

Дніпропетровський державний аграрний університет

Дискусійні питання теорії абсолютної земельної ренти

Абсолютна земельна рента – одне з найбільш дискусійних теоретичних питань. Суперечки стосовно нього не припиняються   з  часу,   коли   вчені-економісти    ознайомилися   з    теорією К. Маркса. Останнім часом в Україні спостерігається поновлення інтересу до цього питання, що пов’язано з необхідністю запровадження  ринку земель та встановлення ціни землі.

Існування абсолютної земельної ренти багатьма економістами заперечується. Свою точку зору вони  аргументують таким чином:

- В розвинутих капіталістичних країнах внаслідок технічного прогресу рівні органічної будови капіталу в сільському господарстві і промисловості зблизилися і абсолютна рента або зовсім відпала, або можливості щодо її одержання значно скоротилися.

 - Абсолютна земельна рента виникає лише при тій формі земельної власності, коли земля як власність відокремлена від землі як умови виробництва. В той ж час спостерігається все більше поєднання в одній особі капіталіста-власника землі та фермера, скорочення оренди землі, що є доказом поступового скорочення і навіть повного зникнення абсолютної ренти [1].  

- Існує нееквівалентний обмін між сільським господарством та промисловістю за якого ринкова ціна сільськогосподарських товарів виявляється нижчою загальної ринкової ціни виробництва. При такому співвідношенні цін гірші ділянки в сільському господарстві не приносять надлишку над середнім прибутком, і  абсолютна рента тут утворюватися не може.

- В сучасних умовах  фермери у вигляді орендної плати можуть віддавати  і невеликий прибуток, одержаний в кращі роки, однак нижчий середнього прибутку на капітал.  В багатьох випадках  власне земельна рента в орендній платі повністю відсутня. До неї входять вирахування із середнього прибутку, а частіше всього – із заробітної плати сільськогосподарських працівників і фермерів [2]. 

Прихильники теорії існування абсолютної земельної ренти  в сільському господарстві в підтримку своєї позиції наводять такі докази:

- Низька органічна будова капіталу в сільському господарстві пояснює лише джерело утворення абсолютної ренти, але не являється причиною її існування. Безпосередньою причиною утворення абсолютної ренти є приватна власність на землю. Таким чином, доки існує приватна власність на землю, доти й буде існувати абсолютна рента.

 -  Якби абсолютна рента скорочувалася, а тим більше мала тенденцію до зникнення, то падали б ціни гірших земель, вони передавалися б в обробку даром, йшло б масове вилучення їх з господарювання, проте цього не відбувається.

- Скорочення оренди не є доказом поступового зникнення абсолютної земельної ренти, так як існує ще одна форма відчуження земельної власності від сільськогосподарського виробництва – іпотека землі, яка в розвинутих капіталістичних країнах інтенсивно розвивається.

-  Поєднання в одній особі капіталіста-власника землі та фермера не може слугувати доказом скорочення і зникнення абсолютної ренти, оскільки  капіталіст, являючись одночасно і власником землі, нараховує сам собі існуючу в країні ренту точно так же, як функціонуючий капіталіст нараховує відсотки на власний   капітал, так як існує відділення капіталу-власності від капіталу-функції  [3].  

- Відставання землеробства від промисловості по рівню розвитку виробничих сил не являється єдиною умовою виробництва абсолютної ренти. Іншою умовою її утворення є більш низький рівень заробітної плати сільськогосподарських працівників в порівнянні із заробітною платою робітників промисловості.

- Нижча в порівнянні з промисловістю оборотність капіталу в сільському господарстві, більший час виробництва та робочий період говорять про те, що органічна будова сільськогосподарського капіталу нижче середнього суспільного.

- Використання в сільському господарстві досягнень технічного прогресу не означає, що органічна будова капіталу там зрівнялася, а тим більше перевищила рівень органічної будови капіталу в промисловості,  оскільки технічний прогрес в сільському господарстві слідує після технічного прогресу в промисловості, а крім того, автоматизація та механізація виробництва в сільському господарстві значно обмежені [4].  

З нашої точки зору,  в сучасному сільському господарстві України існують об’єктивні умови для утворення абсолютної земельної ренти, а саме:

1) Існування приватної власності на землю.

2) Розвиток орендних відносин, пов’язаний з такими факторами як:  заборона на купівлю-продаж земель сільськогосподарського призначення; похилий вік значної частини земельних власників, що не дозволяє їм обробляти земельні ділянки самостійно.       

3) Низька органічна будова сільськогосподарського капіталу в порівнянні з промисловим, яка обумовлена: технічною відсталістю сільського господарства; сезонністю використання матеріально-технічної бази та робочої сили; низькою оборотністю капіталу та довшим часом виробництва в сільському господарстві;

більш низьким рівнем заробітної плати сільськогосподарських працівників.

Література:

1. Шмелев Г. Современный капитализм и абсолютная рента // Мировая экономика и международные отношения. – 1966. - №1. – С.88 – 98.

2. Надель С. Нужны еще аргументы // Мировая экономика и международные отношения. – 1967. - №9. – С.87 – 93.

3. Любошиц Л. Источник меняется, абсолютная рента остается // Мировая экономика и международные отношения. – 1966. - №6. – С.65 – 73.

4. Петрушов А. Все же земля “становится на дыбы”! // Мировая экономика и международные отношения. – 1967. - №9. – С.97 – 100.

 

Відомості про автора

 

ПІБ: Лебеденко Олеся Василівна

Місце роботи: Дніпропетровський державний аграрний університет (ДДАУ)

Посада: асистент кафедри менеджменту організацій

Домашня адреса: 49106, м. Дніпропетровськ, б. Слави, 15, кв.19.

Телефони: 67-28-59

                    8-095-205-17-17