Бабіч О. Ю.

Науковий керівник: Ващенко Л. О.

Донецький національний університет економіки і торгівлі  імені

Михайла Туган-Барановського

Прогнозний фінансовий аналіз діяльності суб’єктів господарювання як основа планування діяльності підприємства.

Сучасні умови господарювання висувають нові вимоги до методів економічного аналізу діяльності організації, що обумовлено наступними причинами. По-перше, відбувається акцентування уваги не на ретроспективному аналізі, а на перспективному (прогнозному). По-друге,  умови господарювання на сучасному етапі характеризуються високим ступенем невизначеності, що підсилює роль якісного прогнозування. По-третє, необхідна розроблена гнучка система реагування на зміни в діяльності підприємства, своєчасне прогнозування певних показників, а на основі цього – корегування планів та контроль за їх виконанням. Усе вищесказане обумовлює необхідність застосування не тільки традиційних, але і нових методів економічного аналізу на підприємстві і приділення значної уваги прогнозному економічному аналізу.

Мета даної роботи полягає у визначенні ролі прогнозного фінансового аналізу для діяльності підприємства і обґрунтування необхідності прогнозу для подальшого планування діяльності підприємства.

Як будло відзначено, у сучасних умовах ринкових відносин для стійкого розвитку підприємства дуже важливе значення має здійснення точного фінансового аналізу, який дозволяє отримати невелику кількість ключових параметрів які надають об'єктивну та точну картину про фінансовий стан підприємства, розмір його прибутків та збитків, зміни активів і пасивів за структурою, зміни в розрахунках з дебіторами та кредиторами. При цьому велику роль відіграє саме прогнозний фінансовий аналіз.

Прогнозний фінансовий аналіз являє собою основу для фінансового планування на підприємстві (тобто складання стратегічних, поточних та оперативних планів) та для фінансового бюджетування (тобто складання загального, фінансового і оперативного бюджетів). Основою прогнозного фінансового аналізу є узагальнення й аналіз існуючої інформації з подальшим моделюванням можливих варіантів розвитку ситуацій та фінансових показників [1, c.642]

Прогнозний фінансовий аналіз являє собою дослідження довготермінових перспектив зміни фінансового стану підприємства в цілому та його різних частин. Прогнозування припускає розробку альтернативних фінансових показників та параметрів, використання яких при зміненні ситуації на ринку дозволяє визначити один з варіантів розвитку фінансового положення підприємства [1, c. 642].

Основні особливості прогнозу:

1. Прогноз є наслідком дійсності як одного цілого, а майбутнє, відображене в прогнозі, - це результат складного комплексу причин та умов. В прогнозі відображаються дійсні умови та протиріччя, які обумовлюють зміни у прогнозуємому явищі. Прогноз являє собою аргументований висновок про напрямок розвитку в майбутньому.

2. Прогноз - основа планування; обумовлює дослідницьку основу для підготовки плану.

3. Прогноз має варіантний характер і є багатоваріантним.

4. Точність прогнозу перевіряється часом [2, c.392]

Головне призначення прогнозного фінансового аналізу полягає в забезпеченні збалансованості активів і пасивів балансу підприємства у майбутньому у зв'язку зі зміною обсягів виробництва і реалізації продукції та у визначенні раціональних джерел фінансування активів підприємства.

Важлива роль аналізу в підготовці інформації для планування  результатів діяльності, оцінці якості й обґрунтованості планових показників, у перевірці й об'єктивній оцінці їхнього виконання. Розробка планів для підприємства власне кажучи також являє собою прийняття рішень, що забезпечують розвиток виробництва в майбутньому планованому відрізку часу. При цьому враховуються результати діяльності за попередні періоди, вивчаються тенденції розвитку економіки підприємства, виявляються і враховуються додаткові резерви виробництва [3, c. 98].

Кожне підприємство повинно приділяти достатньо уваги прогнозуванню своєї діяльності тому що воно припускає розробку альтернативних фінансових показників  та параметрів, використання яких при зміненні ситуації на ринку дозволяє визначити один з варіантів розвитку фінансового положення підприємства. Результати прогнозування враховуються в програмах підприємства з маркетингу, при визначенні можливих масштабів реалізації продукції, очікуваних умов збуту та просуванню товарів. Прогноз – основа чітко спланованої діяльності будб-якого підприємства.

Література:

1.     Экономическая стратегия фирмы: Учебное пособие / Под ред. А. П. Градова. – 4-е изд., перераб. – СПб.: Специальная Литература, 2003. – 959 с.

2.     Селезневі Н. Н., Ионова А. Ф. Финансовый анализ. Управление финансами: Учеб.пособие для вузов, 2-е ид.перераб и доп. М.: ЮНИТИ-ДАНА, 2006. – 639.

3.     Мокий М.С., Скамай Л.Г., Трубочкина М.И. Экономика предприятия: Учебное Пособие / Под редакцией профессора М.Г. Лапусты. – М.: ИНФРА-М, 2002. (Серия «Вопрос-ответ»).