Економічні науки / 10. Економіка підприємства

 

к.е.н. Богацька Н.М.

Вінницький торговельно-економічний інститут

 Київського національного торговельно-економічного університету

 

УПРАВЛІННЯ ІНВЕСТИЦІЙНИМ ПОТЕНЦІАЛОМ В НАЦІОНАЛЬНІЙ ЕКОНОМІЦІ ТА У ВІННИЦЬКОМУ РЕГІОНІ

 

Одним з основних завдань реформування національної економіки України є активізація інвестиційної діяльності та формування її нового організаційно-правового економічного механізму, що має відповідати вимогам подолання кризи й оздоровлення економіки, лібералізації умов роботи підприємств в умовах ринку. Саме активізація інвестиційного процесу є головною складовою економічних вимог, які покликані визначити реальні зрушення в структурі економіки країни, прискорити перехід економіки на якісно новий рівень індустріального розвитку й інтенсивний тип відтворення, підвищити якість вітчизняної продукції та її конкурентоспроможність на світовому ринку. Необхідність у нових підходах до інвестиційних процесів назріла також у зв'язку з тим, що ринкова організація економічної діяльності означає вільний розподіл інвестицій із властивим йому міжрегіональним і міжгалузевим переливанням капіталу. В інвестиційній сфері відбулося значне розширення кола її учасників. Якщо раніше в інвестиційній сфері брали участь держава, підприємства й банки, то зараз тут з'явились принципово нові учасники: страхові, інвестиційні, фінансові компанії, пенсійні й інвестиційні фонди, концерни, консорціуми, промислово-фінансові групи.

Сьогодні від ефективності інвестиційної політики залежать стан виробництва, положення і рівень технічної оснащеності основних фондів підприємств народного господарства, можливості структурної перебудови економіки, рішення соціальних і екологічних проблем. Інвестиції є основою для розвитку підприємств, окремих галузей і економіки в цілому.

Вихід із глибокої соціально-економічної кризи неможливий без кардинального збільшення інвестицій у реальний сектор економіки, а створення надійної і керованої системи залучення інвестиційних ресурсів, що забезпечить економічне зростання, є однією з ключових проблем сучасного етапу економічного розвитку України. У рамках вирішення цієї проблеми основна роль належить питанню удосконалення організаційно-правового механізму інвестиційної діяльності.

Дослідження проблем інвестування економіки завжди знаходилося в центрі уваги економічної науки. Це обумовлено тим, що інвестиції торкаються самих глибинних основ господарської діяльності, визначаючи процес економічного росту в цілому. У сучасних умовах вони виступають найважливішим засобом забезпечення умов виходу з економічної кризи, структурних зрушень у народному господарстві, забезпечення технічного прогресу, підвищення якісних показників господарської діяльності на мікро - і макрорівнях. Активізація інвестиційного процесу є одним із найбільш діючих механізмів соціально-економічних перетворень.

Сформована нині в Україні економічна ситуація значно ускладнює інвестиційну діяльність: потрібна розробка адекватного ринковим відносинам інвестиційного механізму, що органічно сполучить форми приватного і державного інвестування, оптимізації взаємозв'язків різних суб'єктів інвестиційної діяльності, розробки відповідної законодавчо-нормативної бази й інші міри, що регламентують інвестиційний процес, як на рівні окремої фірми, чи компанії, галузі, так і на рівні національної економіки в цілому.

З питань інвестиційної діяльності надруковано низку фундаментальних досліджень як українських, так і закордонних вчених. Найпомітнішими серед них є праці: Бланка І.А. [1]; Вакаріна О.І. [2]; Гитмана Л.Д. [3]; Омельченка А.В. [4,5]; Пересади А.А. [6,7] і інші.

В даний час питаннями залучення інвестицій і організації інвестиційної діяльності на території Вінницької області займається цілий ряд державних і недержавних структур. У їхньому числі тільки на рівні обласних органів управління  можуть бути названі такі: обласна державна адміністрація (Головне управління економіки, радник голови облдержадміністрації з питань зовнішньоекономічних зв’язків та інвестицій), обласна рада, Вінницьке регіональне відділення Української Спілки промисловців і підприємців, Торгово-промислова палата, Агентство з розвитку малого та середнього підприємництва, Вінницький бізнес-інкубатор та ін. Можна стверджувати, що майже усі відділи регіональних органів управління тим або іншим чином причетні до проблем інвестицій і займаються їхнім пошуком і залученням. Активну діяльність по залученню інвестицій ведуть також міські органи управління. 

У 2007р. в економіку області іноземними інвесторами вкладено 41,4 млн.дол.США прямих інвестицій. Основною формою залучення капіталу були грошові внески – 25,7 млн.дол. (62,0% вкладеного обсягу), решту становлять внески у вигляді рухомого та нерухомого майна. У той же час нерезидентами вилучено капіталу на 12,0 млн.дол. 

Приріст іноземного капіталу у 2007р. склав майже 36,8 млн.дол., що становить 33,9% до обсягів інвестицій на початок року.

  Найбільші обсяги приросту іноземного капіталу у 2007р. спостерігались на підприємствах, основним видом економічної діяльності яких є операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям – 17,8 млн.дол., добувна промисловість – 13,7 млн.дол., виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів – 5,2 млн.дол., сільське господарство, мисливство та пов’язані з ними     послуги – 4,3 млн.дол.

  Загальний обсяг прямих іноземних інвестицій, спрямованих в економіку області, на 1 січня 2008р. становив 145,1 млн.дол., у тому числі з країн СНД надійшло 9,8 млн.дол. (6,7% до загального обсягу), з інших країн світу – 135,3 млн.дол. (93,3%). Обсяг прямих іноземних інвестицій на одну особу складає 86,8 дол.

   Інвестиції надійшли із 40 країн світу. Найбільш вагомі інвестиційні вкладення здійснені партнерами з Німеччини – 35,7 млн.дол., Франції – 21,0 млн.дол., Польщі – 17,4 млн.дол., Ліхтенштейну – 14,2 млн.дол. та  Російської Федерації – 8,7 млн.дол. На ці країни припадає понад дві третини (66,8%) від загального обсягу прямих іноземних інвестицій.

 

Інвестиційно привабливою протягом усього періоду інвестування залишається харчова промисловість, її обсяги в сукупному капіталі нерезидентів становлять 37,7 млн.дол. Також сталою є зацікавленість у закордонних інвесторів до таких видів економічної діяльності, як: операції з нерухомим майном, оренда, інжиніринг та надання послуг підприємцям, де вкладено 33,3 млн.дол.; хімічна та нафтохімічна промисловість – 24,3 млн.дол.; добувна промисловість – 16,8 млн.дол. та сільське господарство, мисливство та пов’язані з ними  послуги – 16,0 млн.дол.

 

Іноземні інвестиції вкладено у 161 підприємство області. Серед регіонів області провідні місця за обсягами іноземних інвестицій утримують м. Вінниця – 60,6 млн.дол. (41,8% загального обсягу іноземного капіталу), Козятинський район – 16,8 млн.дол. (11,6%), Немирівський район – 15,0 млн.дол. (10,3%), м. Ладижин – 13,4 млн.дол. (9,2%), Барський  район    9,6 млн.дол. (6,6%), Липовецький  район  – 5,8 млн.дол. (4,0%), Вінницький район – 5,7 млн.дол. (3,9 %).

Сума кредитів та позик, отриманих підприємствами області від прямих інвесторів, на 1 січня 2008р. становила 94,6 млн.дол. Найбільше їх надійшло з Польщі – 61,5 млн.дол., що складає 65,0% загального обсягу, та Франції –  27,6 млн.дол. (29,2%).

Обсяг інвестицій з області в економіку країн світу на 1 січня 2008р. склав 241,4 тис.дол. Інвестиції вкладено в економіку Російської Федерації, Молдови та Румунії. Основними інвесторами з області є підприємства, які належать до такого виду економічної діяльності, як виробництво харчових продуктів, напоїв та тютюнових виробів.

Приклади позитивної роботи іноземних інвестицій в області:

- спільне українсько-австрійське підприємство “Поділля ОБСТ” (зареєстровано 2,7 млн. дол. США ) яке займається виготовленням фруктово-ягідних соків; на спільному підприємстві реалізовується інвестиційний проект по виробництву концентрованих соків, в найближчій перспективі планується також виготовлення добавок до йогуртів. Австрійська компанія “Штайробс” вже зараз розпочинає  роботу по формуванню сировинної зони по всій Україні на умовах входження інвестора до статутного фонду через систему акціонування відкритих акціонерних товариств. В даний час вирішено питання подальшого залучення інвестицій в обсязі до 15 млн. DM;

- спільне українсько-ліхтенштейнське підприємство “Вінізпак” (840 тис. дол. США) - виробляє та реалізує фасовану в пластикові пляшки олію;

- спільне українсько-канадське підприємство “Новолакс”  (256 тис. дол. США) - виготовляє за канадською технологією вікна з УПВХ, двері, склопакети, вітражі з підвищеною теплоізоляцією - вироби своєчасні і необхідні для житлового і промислового будівництва;

- Немирівський лікеро-горілчаний завод “NEMIROFF” (1070 тис. дол. США);

- спільне українсько-іспанське підприємство “Сперко Україна” (2366,24 тис. дол. США), підприємство здійснило ремонт і реконструкцію цеху на заводі “Аерогеоприлад” та з минулого року налагодило  випуск продукції фармацевтичної промисловості;

-українсько-німецьке СП "Агро-Хім-Технологія"(383,6 тис. дол. США)  - здійснює впровадження в Україні високо розвинутих технологій в сільському господарстві, займається покращенням родючості ґрунтів та захисту рослин, проводить лізингові операції з сільськогосподарською технікою;

-українсько-угорське СП "Анфол-ЛТД"(100 тис. дол. США) – спеціалізується по виготовленню одноразового посуду та різного роду тарних матеріалів;

-українсько-канадське СП "Гранат". Засновниками якого були ВАТ “Іванівський спецкар’єр” та Канадська компанія “Аврора Пасифік Індустріальний розвиток”. Канадською стороною до статутного фонду спільного підприємства внесено 470 тис. дол. США. З 2000 року СП “Гранат" почало співпрацю з ЗАТ “Концерн НАДРА”;

    - спільне українсько-австрійське підприємство  з іноземною інвестицією у формі ЗАТ “Пфаннер-Бар” (м. Бар) – займається  виробництвом концентрованих соків;

  - приватне інформаційно-комерційне підприємство “Контакт” (1216 тис. дол. США) – займається будівельно-монтажними роботами.

Враховуючи повне фінансове виснаження народногосподарського комплексу області, що не дає можливості без залучення додаткових фінансових ресурсів проводити розширене відновлення виробництва, першочергового значення набуває створення умов для підтримки інвестиційної діяльності.

З метою поширення інформації щодо інвестиційної привабливості регіону, створення позитивного інвестиційного іміджу було створено інвестиційний портал Вінницької області www.vininvest.com.ua [8], що почав працювати з лютого місяця 2007 року, на якому розміщується інформація про потенціал регіону, його надбання та здобутки. Оновлення інвестиційних проектів та економічної інформації проводиться щомісячно.

vininvest-main

Головна сторінка порталу, представленого трьома мовами.

 

vininvest-portfolio

В розділі «Портфель інвестиційних пропозицій» розміщені всі пропозиції Вінницької області, які можуть зацікавити потенційних інвесторів.

Отже, в основу формування механізму координації інвестиційної діяльності в Україні та регіоні повинні бути покладені наступні принципи:

1. До складу інвестиційних пріоритетів соціально-економічного розвитку регіону повинні бути включені як пріоритети довгострокового характеру, так і найбільше актуальні пріоритети сьогодення.

2. Рівною мірою уваги потребують як виробництво, так і об'єкти соціальної інфраструктури і життєзабезпечення населення регіону.

3. Створення умов для кооперації і конкуренції одночасно у відношенні всіх суб'єктів інвестиційної діяльності. Використання даного принципу буде сприяти формуванню в регіоні цивілізованого ринку і вирішенню цільових задач регіонального розвитку.

 

Список використаних джерел:

1.      Бланк И.А. Инвестиционный менеджмент. – К.: МП «ИТЕМ» ЛТД, 2003.

2.      Вакарин О.И. Инвестиции в Украине. – К.: Конкорд, 2006.

3.      Гитман Л. Дж., Джонк М.Д. Основы инвестирования: Пер. с англ. – М.: Дело, 2005.

4.      Омельченко А.В. Державне управління іноземного інвестування в Україні (організаційно-правові питання). Автореф.дис.канд. юрид. Наук. 12.00.07. – К.,2003. – 25с.

5.      Омельченко А.В. Правове регулювання іноземних інвестицій в Україні.- Юрінком.- Київ, 2003.- 288 с.

6.      Пересада А.А. Інвестиційний процес в Україні. – К.: Лібра, 2003.    388с.

7.      Пересада А.А. Основи інвестиційної діяльності. – К.: Лібра,2004. – 344с. 

8.      www.vininvest.com.ua