Экономические науки/Инвестиционная деятельность и фондовые рынки.

Вахітова Олександра Віталіївна

Буковинська державна фінансова академія

 

ОСОБЛИВОСТІ СТВОРЕННЯ ТА ФУНКЦІОНУВАННЯ РЕГІОНАЛЬНИХ ІНВЕСТИЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

 

  Аналіз економічного зростання промислово розвинених країн переконливо свідчить, що періоди найбільш високих темпів підйому економіки в усіх випадках наставали за найвищої інвестиційної активності, де не останню роль відіграло залучення зовнішніх джерел інвестування під чітким контролем держави – прийому капіталу.

   Досить актуально це і для України, де при відповідній державній підтримці необхідно залучати іноземні інвестиції шляхом підготовки та реалізації інвестиційних проектів. Для успішного залучення іноземних інвестицій інвестиційні проекти повинні розроблятися на всіх державних рівнях.

   В Україні вивченням даних питань займалися В.О Дергачов, Г.Г Динис, О.С. Предієв,В.І. Піла, В.С. Савчук, А.П. Румянцев та ін.

   Закріплення господарської самостійності регіонів та залучення іноземних інвестицій повинно здійснюватися тільки за умови безпосередньої участі регіонів України в інвестиційному процесі, шляхом розробки регіональних інвестиційних проектів на базі чітко розробленої загальнодержавної інвестиційної політики.

   Під регіональними інвестиційними проектами необхідно розуміти не тільки проекти, які стосуються лише регіонів, обмежених кордонами України, а й більш глобальні регіональні інвестиційні проекти, коли учасниками є регіони декількох країн.

   Головне завдання регіонального співробітництва можна сформулювати як реалізацію спільних інтересів через взаємовигідні інвестиційні проекти.

   Реалізуючи інвестиційні проекти, можна продемонструвати взаємовигідний характер прикордонного співробітництва шляхом взаємного залучення іноземних інвестицій прикордонними регіонами. Дані проекти сприятимуть розвитку атмосфери відкритості, подоланню етнічної розрізненості та створенню неурядових громадських організацій, зацікавлених у розвитку інвестиційного процесу в регіонах.

   Тільки міжрегіональне співробітництво, одним із пунктів якого повинна бути розробка наукообгрунтованих інвестиційних проектів з участю іноземних інвесторів, сприятиме вирішенню численних питань у регіонах, і, зокрема, особливо важливого питання – нестачі інвестиційних коштів.

   Як свідчить багаторічний досвід таких утворень в Західній Європі, реалізація регіональних інвестиційних проектів, а особливо тих, які стосуються прикордонного співробітництва надає його учасникам переваги і сприяє розвитку регіонів. Проте створення таких проектів – складна, довготривала справа, яка потребує не тільки організаційних зусиль, а й фінансового забезпечення, але позитивний результат від реалізації спільних регіональних інвестиційних проектів безперечний.

   Інвестування регіональних проектів – проблема актуальна, особливо в умовах кризової економіки, тому що прибуток від укладених інвестиційних ресурсів не завжди задовольняє інвестора, але навіть коли проект дуже прибутковий, жоден інвестор не вкладе в нього кошти, якщо в даний проект не вкладають кошти місцеві інвестори.

     Регіональні інвестиційні проекти, як правило, рідко інвестуються з одного джерела. Ініціатори проекту стараються залучати засоби регіонального бюджету, різних форм, приватних фірм і зовнішніх інвесторів.

    Для оптимізації змішаного фінансування  необхідно прийняти механізм змішаного фінансування з гнучко встановлюваною величиною долі бюджетного фінансування.

    Запропонований механізм може бути використаний для побудови моделі фінансування регіональних інвестиційних проектів, а також для використання в тендерних механізмах відбору проектів – претендентів на отримання фінансування. Доречі, на даний час дуже актуальними є конкурсні механізми формування складу виконавців для складних регіональних проектів при інвестуванні регіональних, соціальних і екологічних інвестиційних проектів за схемою змішаного фінансування.

   Аналізуючи проблематику і доцільність регіональних інвестиційних проектів, бачимо, що поряд з проблемою теоретичних підходів у галузі залучення інвестицій в економіку регіону, на жаль багато проблем і в організації такого процесу. Без розв’язання їх у комплексі та без підтримки ініціатив регіонів на загальнодержавному рівні неможливо розраховувати на серйозну інвестиційну активність у регіоні.